Europos Sąjungoje vis garsiau kalbama apie artėjantį grynųjų pinigų naudojimo ribojimą. Neseniai ES paskelbė svarstanti priimti naują direktyvą, kuri gerokai apribotų mokėjimus grynaisiais pinigais visose šalyse narėse. Ekspertai šią naujovę jau vadina istoriniais pokyčiais, galinčiais visiškai pakeisti atsiskaitymų kultūrą Europoje.
Kaip praneša Ispanijos naujienų portalas „OK Diario“, Europos Sąjunga planuoja įvesti bendrą grynųjų pinigų naudojimo ribą. Šiuo metu kalbama apie 7 000 eurų ribą – tai reiškia, kad bet kokios didesnės pinigų sumos negalėsite mokėti grynaisiais, o tik elektroniniu būdu – pavedimu ar kortele.
Tokių pokyčių tikslas – kovoti su šešėline ekonomika, pinigų plovimu ir finansiniu nusikalstamumu.
Kodėl Europa riboja grynuosius pinigus?
ES institucijos teigia, jog šie apribojimai būtini kovai su šešėline ekonomika, pinigų plovimu, korupcija ir kitais finansiniais nusikaltimais. Manoma, kad sumažėjus atsiskaitymams grynaisiais, taps lengviau kontroliuoti pinigų srautus ir surinkti mokesčius.
Kita vertus, toks sprendimas sukėlė ir nemažai kritikos: dalis gyventojų nerimauja dėl privatumo apribojimų ir galimų problemų, pavyzdžiui, praradus prieigą prie banko sąskaitos ar įvykus techniniams sutrikimams.
Kaip ši tvarka paveiks Lietuvą?
Jei šią direktyvą patvirtins Europos Sąjunga, pokyčiai palies ir Lietuvą. Daugelyje šalių, tarp jų ir Lietuvoje, vis dar populiarūs didesni atsiskaitymai grynaisiais, ypač perkant nekilnojamąjį turtą ar automobilius.
Tokie sandoriai, pagal naująją tvarką, turėtų būti atliekami tik per bankus. Tai padėtų iš esmės sumažinti šešėlinės ekonomikos mastus, tačiau taip pat sukeltų nepatogumų žmonėms, kurie įpratę naudotis grynaisiais pinigais ar neturi galimybės naudotis elektroninėmis priemonėmis.
Kada įsigalios nauji ribojimai?
Nors tiksli įsigaliojimo data kol kas dar nežinoma, ekspertai prognozuoja, kad Europos Sąjunga naująją tvarką gali patvirtinti jau 2025 metais. Šalims narėms tuomet būtų skirta tam tikra pereinamojo laikotarpio trukmė, kad prisitaikytų prie naujų taisyklių.
Grynieji pinigai dar tikrai neišnyks visiškai, tačiau jų vaidmuo kasdieniame gyvenime jau labai greitai gali gerokai sumažėti. Vartotojams teks keisti įpročius ir vis labiau prisitaikyti prie skaitmeninių atsiskaitymų, kurie neišvengiamai tampa mūsų ateitimi.