Tualetinis popierius, išrastas amerikiečio Josepho C. Gayetty beveik prieš 170 metų, iki šiol buvo laikomas kasdienės higienos standartu didžiojoje pasaulio dalyje. Tačiau pastaraisiais metais daugelyje šalių stebimas aiškus posūkis – šį populiarią prekę ima keisti modernesni ir, kaip teigiama, higieniškesni sprendimai, kurių pagrindas – vandens naudojimas.
Vandens srovės įrenginiai – švaresnė alternatyva?
Šiuolaikiniai tualetai vis dažniau komplektuojami su specialiais purkštukais, bidė arba vadinamaisiais higieniniais dušais. Tokie įrenginiai leidžia atlikti intymią higieną pasitelkiant vandenį, išvengiant popieriaus naudojimo. Kai kurie jų, kaip pabrėžia gamintojai, turi net dvi funkcijas – atskirą purkštuką moteriškai higienai ir kitą – analinei ar perinėjai zonai. Pavyzdžiui, įmonė „Lavacero“ savo interneto svetainėje nurodo, kad jų siūlomas produktas leidžia reguliuoti vandens slėgį, o specifinis purkštukų kampas užtikrina efektyvesnį plovimą. Toks įrenginys taip pat gali naudoti muilą, todėl, gamintojų teigimu, užtikrina dar švaresnę higieną ir apsaugo odą nuo dirginimo, kurį gali sukelti popierius.
Tokie vandens pagrindu veikiantys sprendimai itin populiarūs Japonijoje, Pietų Korėjoje, kai kuriose Europos ir arabų šalyse. Pastaraisiais metais jie sparčiai plinta ir Vakarų Europoje, kur dauguma naujos statybos butų jau projektuojami su bidė arba higieniniu dušu.
Tvarumo klausimai: popieriaus alternatyvos ir ES iniciatyvos
Higienos naujovių plėtra siejama ne tik su komfortu, bet ir su aplinkosauga. Tualetinio popieriaus gamyba kasmet sunaudoja milijonus tonų medienos, vandens ir energijos. Dėl to Europos Sąjunga kelia vis griežtesnius reikalavimus popieriaus gamintojams. Kaip praneša „Libre Mercado“, Briuselis svarsto remti alternatyvas tradiciniam popieriui, pavyzdžiui, popierių iš šiaudų, kuris leistų sumažinti CO₂ emisijas bent 35 proc. iki 2030 metų.
„2021–2030 m. dešimtmetis yra esminis, siekiant spręsti planetos klimato ir aplinkosaugos krizę“, – skelbia ES institucijos.
Siekiant šių tikslų, būtinos milijardinės investicijos.
Faktų patikra: ar tualetinio popieriaus era baigiasi?
Tualetinio popieriaus naudojimas pasaulyje išlieka itin paplitęs, tačiau modernių bidė ir vandens purkštukų populiarumas auga – ypač tose šalyse, kurios siekia mažinti atliekų kiekį ir tausoti gamtinius resursus. Japonijoje šiuolaikiniai bidė tualetai jau dešimtmečius yra higienos standartas, Pietų Europoje bei Artimuosiuose Rytuose – taip pat įprasti. Vakaruose, ypač Šiaurės Europoje, šis pokytis vyksta lėčiau, tačiau architektai ir statytojai naujus būstus vis dažniau įrengia pagal šią tendenciją.
Taigi, tualetinio popieriaus era dar nesibaigia, tačiau alternatyvų populiarėjimas ir aplinkosauginės iniciatyvos gali iš esmės pakeisti kasdienės higienos įpročius per artimiausią dešimtmetį.