Žemiausios temperatūros Lietuvoje mėnesį itin aktuali šildančių vietų paieška. Pirtis piramidė, pirtis jurta, pirtis medyje, gelbėtojų stotyje, kapsulėje, malūne, pirtis iš veltinio ar pirtis iš gintaro, apeiginė, indėniška pirtis bei dvaro pirtis – visa tai galima rasti mūsų šalyje! Juk lietuviams pirtis yra ne mažiau šventa nei suomiams. Pirties procedūrų gurmanams – intriguojantys taškai visuose Lietuvos regionuose. Būtent čia – aukščiausia temperatūra visus metus.

TRADICINĖS LIETUVIŠKOS PIRTYS, ARBA KAS YRA PIRČIUOLIS?

Ar žinojote, kad Lietuvoje vyko ir Tarptautinis vanojimo čempionatas, ir Tarptautinė vanojimo konferencija, ir Tarptautinis pirties kongresas, o Lietuviškos pirties bičiulių draugija kasmet jau daugiau nei dešimtmetį organizuoja Pirties dieną (įdomu, kad šiemet jų bus net dvi – birželio 13 d. Sariuose, ir birželio 20 d. Trakuose)?

O kas yra lietuviška pirtis? Pasak Profesionalių pirtininkų asociacijos valdybos pirmininko, pirtininko-masažuotojo Arido Pabedinsko, lietuviška pirtis yra garinė, iš kitų pasaulio pirčių ją išskiria gausus įvairių vaistažolinių augalų naudojimas.

Ypatinga lietuviškos pirties procedūra – kūno vanojimas beržinėmis, ąžuolinėmis bei kitų medžių vantomis. Pirties dalyviai vanojasi patys, vanoja vieni kitus arba tai daro pirtininkas. Be šios procedūros populiarus kūno trynimas druska, maltais kaštonais, moliu, medumi, kitomis natūraliomis priemonėmis.

Tradicinė lietuviška pirtis nėra labai karšta (apie 60 laipsnių), bet gana drėgna, joje naudojamas garas, kuris gaunamas ant įkaitusių malkomis kuriamos krosnelės akmenų pilant vandenį. Pirtyje dažniausiai praleidžiama apie 4 valandas. Buvimas garinėje (jis vadinamas užėjimu) kaitaliojamas su poilsiu priepirtyje ar lauke, maudynėmis vandens telkinyje. Labiausiai įprastas yra keturių užėjimų (pirmojo garo ritualas, šveitimasis, vanojimasis, pirties uždarymas) pirties procesas.

Lietuviškos pirties bičiulių draugijos narė Ramunė Žukauskienė akcentuoja, kad pirtį labai svarbu atsieti nuo balių. Dėl jų sovietmečiu lietuviškų pirčių kultūra buvo sugriauta ir diskredituota. Tinkamiausias pirties gėrimas yra iš mėtų, čiobrelių, raudonėlių, gauromečio bei kitų žolynų ruošiama arbata – būtent jis siūlomas sveikų pirčių klientams, vadinamiems pirčiuoliais.

Su žemėlapių galite susipažinti čia.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

10 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar per sakurų žydėjimą turi būti draudžiamas eismas Upės gatve?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist