MadeinVilnius.lt – Vilniaus naujienų dienoraštis
Nuotr.: Go Vilnius
Turizmas

Pristatytas naujas nemokamas gidas: „Atraskite žydų paveldą Vilniuje“

Skaniesiems riestainiams sugrįžus į Lietuvos sostinę, o įvairioms tradicinėms žydų šventėms vėl tapus miesto gyvenimo dalimi, atrodo, kad žydų kultūra Vilniuje išgyvena atgimimą. Atsigręžę atgal matome, kad miestą sieja istoriniai ryšiai su žydų, kitaip vadinamų litvakais, bendruomene. Ir nors laiko mašina dar nėra išrasta, dabar galite sugrįžti į laikus, kai Vilnius buvo žinomas kaip Šiaurės Jeruzalė. Žydų kultūrinį paveldą, pasislėpusį miesto gatvėse ir pastatuose, bei jų istoriją dabar daug lengviau atrasti dėl naujo nemokamo gido „Atraskite žydų paveldą Vilniuje“.

Oficiali Vilniaus miesto plėtros agentūra „Go Vilnius“ šį gidą sukūrė kaip visiems patogią priemonę susipažinti su žinomiausiais šalies litvakais, atskleisti svarbiausius paminklus ir surasti paslėptus vietinės žydų kultūros bei tradicijų brangakmenius.

Nors Antrojo pasaulinio karo metu Lietuva neteko didžiosios dalies savo žydų kilmės gyventojų, tačiau senieji žydiški užrašai ant pastatų, legendinis gydytojas Zemachas Shabadas, vienintelė Vilniaus sinagoga, išgyvenusi Antrąjį pasaulinį karą be ženklesnių nuostolių, ir daug kitų įkvepiančių vilties istorijų tebegyvena Vilniuje. 2020 metai bus žinomi kaip Vilniaus Gaono – didžiojo Lietuvos rabino ir religinio litvakų vado – bei Lietuvos žydų metai.

„Vilniuje gyveno daug talentingų litvakų: rašytojas Romainas Gary, dailininkai Samuelis Bakas ir Michaelis Kikoine, poetas Moyshe Kulbakas, smuikininkas Jascha Heifetz. Daug kitų žinomų žydų menininkų taip pat ieškojo įkvėpimo Vilniuje. Nors daug vietų ir pastatų smarkiai pasikeitė nuo Antrojo pasaulinio karo laikų, didžiuojamės galėdami surinkti visas svarbiausias vietas ir kultūrines nuorodas į vieną gidą, leisiantį visiems atrasti šį įspūdingą kultūrinį palikimą, glūdintį pačioje Vilniaus širdyje“, – sakė „Go Vilnius“ vadovė Inga Romanovskienė.

Gide susipynusi informacija apie puikią ikikarinę žydų kultūrą bei vėlesnę holokausto tragediją, tad čia rasite pasakojimą tiek apie geriausius, tiek apie blogiausius laikus. Kiekvienoje istorijoje itin svarbi namų samprata ir tebėra daug išlikusių litvakų, galinčių priminti praeitį.

Išsamų gidą kaip puikų šaltinį savarankiškiems keliautojams, smalsiems istorikams ir visiems, norintiems daugiau sužinoti apie bendruomenę, turėjusią didžiulę įtaką miestui, galite parsisiųsi internetu www.vilnius-tourism.lt, o popierinio formato gidą rasite Vilniaus turizmo informacijos centruose. Čia pasakojama žydų Vilniaus istorija, o keliautojai vedami gatvėmis, klausydamiesi pasakojimų, grąžinančių juos į praeitį.

Informacija parengė „Go Vilnius“

PARAŠYKITE KOMENTARĄ

avatar
  Užsisakyti komentarų pranešimus  
Pranešti apie

Panašūs pranešimai

„Go Vilnius” subūrė muziejų darbuotojus svetingo miesto kūrimui

Evaldas Činga

Vilnius – žemiausios kainos kelionių kryptis Europoje. Kaip reitingai formuoja miesto įvaizdį?

Evaldas Činga

Britai nusprendė, jog Vilnius – pigiausias miestas savaitgalio išvykai (15 pigiausių miestų)

Aidas Pelenis

Vilniaus žinomumo 5 šalyse tyrimui – 20 tūkst. eurų

BNS

Pagal viešbučių užimtumą pernai Kaunas pralenkė Vilnių

Donatas Andrijauskas

Pasaulio keliaujančių moterų radare – Vilnius

Evaldas Činga

Šis internetinis portalas naudoja slapukus (angl. cookies), kad pagerintų jūsų naršymo kokybę. Slapukus galite atšaukti bet kada. Sutinku Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika