Kaip išgyventi dėl koronaviruso pandemijos paskelbtą penkių savaičių draudimą lankytis mokyklose, kine, kavinėse, viešose vietose?

Galite prisipirkti kruopų, tualetinio popieriaus ir užsidaryti namuose, užsitraukti užuolaidas ir dvi savaites neišeiti. Tačiau tai nėra būtina, nebent grįžote iš riziką keliančios šalies ir jums dėl karantino būtina saviizoliuotis.  

Rekomenduojama vengti masinio susibūrimo vietų, uždarų patalpų, tačiau niekas nedraudžia keliauti po nacionalinius ir regioninius parkus, vaikščioti po pažintinius takus, važinėti dviračiu ir apskritai būti gryname ore. Žinoma reikėtų vengti artimo kontakto su kitais žmonėmis. 

Dažniau plaukite rankas, vėdinkite gyvenamąsias patalpas. Jei tik galite – atsisakykite kelionių mieste, kelionių į parduotuvę, viešojo transporto. Vietoje to – rinkitės keliones į gamtą.

Siūlome neužsidaryti tarp keturių sienų, šalia Vilniaus yra daug gražių vietų, o judėjimas ir buvimas gryname ore – yra vienas sveikatos ir geros savijautos šaltinių. Taip pat, tai puiki proga pažinti naujas ir galbūt dar neatrastas vietas.

1. Šilėnų pažintinis takas Neries regioniniame parke

Neries regioniniame parke originaliai atnaujintas Šilėnų pažintinis takas. Tai 6 km ilgio pažintinis maršrutas, vos 15 km nuo Vilniaus. Žygeivių laukia nuostabūs kraštovaizdžiai, daug naujų gražių stendų, netikėtų dizaino sprendimų.

Artėjant pavasariui ir žygeivių norui keliauti gamtoje, baigti Šilėnų pažintinio tako atnaujinimo darbai. Lankytojų dėmesį patrauks erdviniai informaciniai stendai. Žiūrint į ant stiklo nupieštus piešinius galima įsivaizduoti – kaip atrodė geležies amžiaus gyvenvietė, kokios buvo trobos ir gyventojų buitis.

Šilėnų pažintinis takas pritaikytas tiek suaugusiems, tiek vaikams – įrengti mediniai arkliukai, primenantys šio krašto etnografinius raižinius. Pagal pėdas mokoma atpažinti miške gyvenančius gyvūnus, o į įrengtas ėdžias galima atnešti jiems maisto. Daug naujų ir įdomių informacinės infrastuktūros sprendimų pasiūlė Neries regioninio parko direkcija.

2. Akmens skulptūrų parkas „Vilnoja“

Tai nuostabi vieta surengti pikniką ir pasigrožėti kraštovaizdžiu bei meno kūriniais. Čia nebus nuobodu atvykus tiek vienam, tiek su šeima ar draugų kompanija!

Į akmens skulptūrų parką vykstama per Sudervės miestelį. Jame važiuojančiųjų dėmesį patraukia originalios formos bažnyčia, kuri stovi ant Pilies kalno. Tai XIX a. pradžios architektūros paminklas.

Netoliese esančiame parke, šalia ežero, yra viešbutis ir 4 hektarų ploto parkas, kuriame eksponuojama daugiau kaip 40 modernių akmens skulptūrų. Kai kurios skulptūros iškyla virš ežero paviršiaus. Kasmet parke organizuojami simpoziumai, į kuriuos kviečiami lietuvių ir užsienio menininkai.

Nuotr.: Vilniaus turizmo informacijos centras

3. Varnikų pažintinis takas Trakų regioniniame

Varnikų pažintinis takas yra Varnikų kaime. Tai kaimas Trakų istoriniame nacionaliniame parke, Trakų rajone, Skaisčio ežero pakrantėje, į vakarus nuo Varnikų miško.

Taką rasti lengva: važiuojant nuo Vilniaus automobiliu – prieš Trakus posūkis į dešinę Senųjų Trakų bei Vytauto didžiojo gimtinės kryptimi, tada vėl posūkis į dešinę Lentvario kryptimi. Pavažiavus keletą šimtų metrų – dešinėje kelio pusėje bus ruda nuoroda su užrašu,  kreipiančiu į Varnikų pėsčiųjų taką. Posūkis į kairę. Ir toliau belieka sekti nuorodomis. Šalia tako yra patogi miško parkavimo aikštelė.

Šiek tiek nutolus nuo tako pradžios galime pasigrožėti įspūdingu mišku, kuris dešinėje tako pusėje yra 40-ies metų, o kairėje – senas, natūraliai susiformavęs, 130-ies metų senumo miškas.

Miške gausu įvairios gyvūnijos, augalijos. O pati gražiausia tako vieta yra aukštapelkė su ežeriukais ir tik pelkėms būdingais augalais. Nuo lieptelio matomi du senatviniai ežeriukai: Bevardis ir Piliškis. Kažkada tai buvo vienas ežeras, tačiau jie yra užaugę ir atskirti kimininės pelkės. Laikui bėgant juos visai pasiglemš pelkė.

P.S. Varnikų pažintinis takas puikiai tiks ir keliaujantiems dviračiu, ir pėstute.

Nuotr.: www.exploretrakaivilnius.lt

4. Medininkai

Esate neabejingas istorijai, domitės šalies praeitimi? O gal dievinate senovinius pastatus? Tuomet apsilankykite Medininkuose, nes ten rasite visko: muziejų, senovinės pilies liekanas, nuostabią aplinką, kalvas, nuo kurių atsiveria nuostabus kraštovaizdis.

Medininkuose yra išlikę XIV a. pastatytos mūrinės pilies fragmentai – gynybinė siena ir pagrindinio bokšto dalis. Tuo metu Medininkai buvo vienas didžiausių Lietuvos miestų ir gynybinis centras. Lietuvai priėmus krikščionybę (1387 m), Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto įsakymu čia buvo pastatyta viena iš septynių pirmųjų bažnyčių.

Medininkai

5. Kernavės piliakalniai

Kernavės piliakalniai, viena verčiausių aplankyti vietų, nuo jų atsiveriantis kvapą gniaužiantis vaizdas nepaliks abejingų!

Kernavė – pirmoji istorijos metraščiuose minima Lietuvos kunigaikštystės sostinė (XIII a. antra pusė). Čia yra vienintelis Baltijos regione penkių piliakalnių kompleksas. Nuo jo atsiveria įspūdingas vaizdas į Neries vingius, upės salą ir pakrantes. Kernavėje veikia istorijos ir archeologijos muziejus, kuriame sukaupti per kelis dešimtmečius trukusius kasinėjimus rasti praeities ženklai.

Liepos pradžioje čia vyksta Gyvosios archeologijos dienos, kurių metu savo įgūdžius rodo ir gaminius parduoda senųjų amatų meistrai iš Lietuvos ir aplinkinių šalių – batsiuviai, puodžiai, stikliai, papuošalų meistrai, kalviai, kailiadirbiai, bitininkai ir kiti.

Šventės metu vyksta parodomosios viduramžių kovos ir etninės muzikos koncertai. Pakeliui į Kernavę, Dūkštų miestelyje pasukus į kairę, miško keliukas atves prie Karmazinų pilkapių. Šiose vietose yra maždaug 130 pilkapių, iš jų trys buvo atkurti atlikus archeologinius kasinėjimus. Už Dūkštų keliui pakilus į kalną, galima pasivaikščioti po didžiausią Lietuvoje ąžuolyną, kurio pakraštyje išlikęs akmuo su runomis.

Ties Dūkštos ir Neries upių santaka, šiek tiek išsukus iš kelio Vievio kryptimi, stūkso Karmazinų piliakalnis su gražiu Neries slėnio vaizdu, kur kadaise buvo pagonių šventykla. Šalia piliakalnio tarp senų ąžuolų vingiuoja pažintinis takas.

Kernavė

6. Europos geografinis centras

Norite pabūvoti Europos centre? Toli važiuoti nereikės, nes jis yra Lietuvoje!

1989 m. Prancūzijos nacionalinio geografijos instituto mokslininkai nustatė, kad Europos geografinis centras yra Lietuvoje, 26 km į šiaurę nuo Vilniaus.

Europos geografinį centrą puošia garsaus lietuvių skulptoriaus Gedimino Jokūbonio kompozicija, skirta Lietuvos įstojimui į ES pažymėti, – balto granito kolona, kurios viršų juosia žvaigždžių karūna.

Nuotr.: www.exploretrakaivilnius.lt

7. Dubingiai

Šis miestelis tiesiog persmelktas romantiška Lietuvos praeities istorija. Tai puiki vieta šeimos išvykai ar romantiškam pasimatymui su mylimu žmogumi.

Ant ilgiausio ir vieno gražiausių Lietuvoje Asvejos ežero kranto Dubingių miestelyje stūkso didelė kalva, ant kurios XVI–XVII a. stovėjo didikų Radvilų rūmai ir evangelikų-reformatų bažnyčia. Dabar čia pamatysi įspūdingus griuvėsius, kurie nors kiek įgudusiai akiai nemažai papasakos. Kasinėjimų vieta pritaikyta lankytojams – jiems atverti ištisi istorijos klodai.

Archeologai tvirtina, kad archeologiniu požiūriu tai viena įdomiausių vietų Lietuvoje. Čia surasta keli šimtai vertingų radinių. Ankstyviausias – Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto moneta (XV a. pradžia), vėlyviausi – marmurinių Radvilų antkapių fragmentai (apie 1630 m.). Bažnyčios šventoriuje ir rūsyje aptikta nemažai palaikų.

Jie priskiriami Radviloms – vienai galingiausių Lietuvos didikų giminių.

Labai gražus, sutvarkytas ir pats piliakalnis. Užlipus ant jo atsiveria nuostabi panorama į Asveją ir be galo vaizdingas apylinkes.

Nuotr.: Shutterstock

8. Neries regioninis parkas

Tai nuostabi vieta, kurioje atsiskleidžia Lietuvos gamtos grožis. Jeigu norite ištrūkti iš miesto triukšmo, pasigrožėti gamta, tuomet šis pasirinkimas kaip tik Jums.

Neries regioninis parkas – tai visų pirma Neris, su jos vaizdingomis apylinkėmis, mažučiais kaimeliais ir senosios Lietuvos istorijos klodais. Parkas įsteigtas pačioje gražiausioje Neries atkarpoje, raiškiam upės slėnio kraštovaizdžiui, savitai augalijai ir gyvūnijai, unikaliai Neries vidurupio kilpų sistemai ir natūralių intakų apsaugai bei kultūros paveldui išsaugoti.

Neries regioninis parkas išsidėstęs turistams labai patraukliame, gerais krašto keliais sujungtame trikampyje Vilnius – Trakai – Kernavė. Parke siūlomos pažintinės ekskursijos, įvairūs turistiniai maršrutai (čia yra įrengtas ilgiausias Lietuvoje pažintinis takas pritaikytas ir neįgaliesiems (2,3 km) – Dūkštų ąžuolyno pažintinis takas).

orchidėjos
Nuotr.: Neries regioninis parkas

9. Žaliųjų ežerų dviračių maršrutas

Žaliųjų ežerų dviračių maršrutai ypač tinka tiems, kurie paprasčiausiai nori pasigrožėti gamtos vaizdais. Patartina rinktis ramų ir saugų maršrutą nuo parduotuvės IKI (Jeruzalės g. 17) – važiuoti dviračių ir pėsčiųjų taku pro Santariškes ir Verkių dvarvietę link Balsių ežero paplūdimio ( ilgis – 15 km).

Pakilę iš ežerų slėnio, jei nenorite grįžti ta pačia trasa, pasukite į dešinę ir važiuokite Kurklių, Netimero, Padvarės žvyrkeliais, pro Didžiųjų Gulbinų kaimo laukus, o paskui minkite dviračių taku palei Molėtų plentą (ilgis – 11 km). Iki Balsių ežero paplūdimio galima važiuoti nuo miesto centro dviračių taku palei Nerį, toliau pro vandens malūną ir Verkių dvarą.

Žalųjų ežerų trasa kviečiame keliauti ir tuos, kurie dviračiu norėtų numinti iki Europos parko (nuo Balsių ežero paplūdimio – 6 km į vieną pusę) arba iki Liubavo dvaro vandens malūno (apie 8 km į vieną pusę).

Žalieji ežerai. Paplūdimiai
Nuotr.: Grinda

10. Trakų Vokės dvaro sodyba

Dažnas važiuodamas iš Vilniaus į Trakus nežino, kad nuo sostinės centro iki Trakų yra daug įstabių, mūsų istoriją ir kultūrą menančių ir liudijančių paminklų. Vienas tokių paminklų – 12 km nuo miesto centro vakarų kryptimi nutolusi Trakų Vokės dvaro sodyba, priklausiusi grafams Tiškevičiams.

Ši Trakų Vokės dvaro sodyba bei Tiškevičių šeimų dvarų sodybų ansambliai Palangoje, Užutrakyje ir Lentvaryje yra nacionalinės kultūros ir gamtos paveldo vertybės.

Trakų Vokės dvaro sodybos teritorija su istoriniais pastatais, statiniais, parkų alėjomis, tvenkiniais ir kitais dvaro sodybos elementais yra nedalomas istorinis–kultūrinis paminklas.

Koplyčia – mauzoliejus Trakų Vokės dvaro sodybos kompleksinė dalis, paprastų, kiek schemiškų neogotikos formų pastatas. Koplyčia stovi ansamblio pakraštyje, į vakarus nuo pagrindinių vartų, pagrindiniu fasadu į šiaurę. Koplyčia statyta apie 1856–1870 metus. Tai vienas pirmųjų ansamblio pastatų.

Nuo pagrindinio fasado vedanti lapuočių alėja jungia koplyčią su rūmų parteriu. Įėjimą į koplyčios kriptą puošia dvi klasikinės vazos. Kriptoje įrengti trys paaukštinimai, ant kurių stovi sarkofagai su grafų Tiškevičių palaikais. 1939 m. aviakatastrofoje žuvęs grafas J.Tiškevičius, palaidotas šalia koplyčios.

Nuotrauka: Evaldo Čingos

11. Taujėnų dvaras

Tai nuostabi vieta, kvapą gniaužianti tiek aplinkos grožiu, tiek paties dvaro didybe.

Dvaras minimas nuo 16 a. Tuomet jis priklausė Plonianskiams ir atrodė kitaip. Klasicistinio stiliaus rūmus Taujėnuose 1802 m. pastatė tuo metu dvaro šeimininku buvęs Benediktas Marikonis.

Angliško stiliaus dvaro parke buvo 4 tvenkiniai, topolių, liepų alėjos, daug senų ir retų medžių. Tarpukario metais parke buvo didžiausias Lietuvoje gėlynas.

Paskutinieji dvaro šeimininkai – Radvilos. Jiems dvaras priklausė iki 1939 m. Rūmuose buvo gausi paveikslų ir skulptūrų kolekcija, porceliano, krištolo rinkiniai. Vėliau už skolas dvaras pateko Žemės banko nuosavybėn.

Nuotrauka: Taujėnų dvaras

12. Mergiškių kraštovaizdžio draustinis

Mergiškių kraštovaizdžio draustinis yra Trakų rajono vakaruose, šalia Mergiškių kaimo, Aukštadvario regioniniame parke.

Yra dvarvietė su Mergiškių alkakmeniu ir šalia esančiomis medžiais apaugusiomis senomis kapinaitėmis, kurias vietiniai vadina „Kunigaikščių kalneliu“.

Prie kaimo yra Velnio duobė, Pamiškės piliakalnis, vakaruose – Gedanonių kalva (257 m).

Šaltinis: We Love Lithuania

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

45 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Kaip vertinate naujieną, jog Užupyje kursuos autobusas be vairuotojo?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist