Kad kelionės gydo nuo rutinos ir nuobodulio yra faktas. Kaip ir tai, kad keliaujant gaminasi laimės hormonas serotoninas, susijęs su atradimo džiaugsmu, pažinimu, judėjimu, gera nuotaika. Įdomu, kad kelionių po Lietuvą terapiją galima papildyti ir realiomis regionuose siūlomomis terapijomis kūno ir sielos sveikatai sustiprinti – nuo gerai žinomos jūros, delfinų, šalčio, druskos, kvapų terapijos iki miško, žirgų, gintaro, bičių, vaistažolių, elnių, triušių, hamakų ar net pykčio terapijos. Keliauk po Lietuvą į sveikatą.

1. Miško terapija, arba maudynės miške

Į mišką – ne grybauti ar uogauti, o tiesiog jame būti? Pasirodo, gilias tradicijas Japonijoje turinčios „maudynės miške“ (shinrin yoku) neturi nieko bendro su maudymusi. Tai – moksliškai pagrįsta sveikatinimo metodika, kaip įsileisti mišką į savo kūną. Pasak pirmosios sertifikuotos miško maudynių gidės Lietuvoje Milos Monk, miško maudynės – tai lėtas buvimas miške, patiriant jį per visus penkis pojūčius. Įrodyta, kad toks buvimas miške užkerta kelią daugeliui ligų, ramina, suteikia džiaugsmo, laimės pojūtį.

„Žaliąsias“ maudynes arba miško terapiją jau galima išbandyti tiek Neringos, tiek Anykščių miškuose. Karklėje kaimo turizmo sodyba organizuoja „miško degustaciją“, sodybos svečiai patyriminės kelionės sodyboje ar miške metu kviečiami degustuoti savo pojūtį ir ryšį su medžiu.

Maudantis miške patariama būti basomis, be telefono ir kuo mažiau galvoti apie likusį pasaulį. Rekomenduojama miške būti apie dvi valandas.

Nuotr.: Laimonas Ciūnys

2. Kvapni hamakų terapija

Aromaterapija girdėta ne vienam – kvapai turi savybę atpalaiduoti, raminti. Daugelyje šalies SPA ir sanatorijų siūlo aromaterapijos seansus su eteriniais aliejais, aromaterapinį masažą, kitus kvapnius ritualus. O jeigu užsuktumėte į Senovinės Bitininkystės muziejų Stripeikiuose (Ignalinos r.), čia rastumėte Kvapų palėpę su unikalia kvapų terapija hamakuose!

Bičių produktų kvapų relaksacinė programa yra teikiama ypatingoje aplinkoje – ant namo aukšto, besisūpuojant hamakuose, klausant bičių dūzgesio įrašą ir kvėpuojant sveikatinančiais bičių produktų (vaško, pikio, žiedadulkių, medaus) kvapais. Čia nurimsta mintys, atsipalaiduoja skubos išvargintas kūnas. Šią ramybės terapiją papildo hamakų terapija, nes supimo efektas hamake ramina vestibiuliarinių bei judėjimo sutrikimų sukeltus skausmus, o malonus sūpavimas yra artimas kūdikio pojūčiams patiriamiems mamos įsčiose, veikia raminančiai.

Nuotr.: Ričardas Anusauskas

3. Vaistažolių terapija

Įmantrus terminas – fitoterapija – apibūdina ne ką kitą, o vaistažolių panaudojimą terapiniais tikslais. Juk būtų nuodėmė nepasinaudoti vietos žolelių teikiama pripažinta nauda sveikatai. Žmonijos istorijoje augalija visuomet buvo medicininio gydymo pagrindas. Ši praktika plačiai pasklidusi ir šiandien, žinoma, derinama su modernia medicina. Lietuviai nuo seno daugybę vietos vaistinių žolelių naudoja įvairioms ligoms gydyti.

Savotiškas raganavimo pievose pradžiamokslis gali supažindinti ne tik kaip „burti“ iš vaistažolių ar maistažolių (naudojamų patiekalams gardinti),bet ir kaip jas atskirti, surinkti, tinkamai paruošti, taip pat sužinoti, kokio skonio gali būti lietuviška kava iš morkų, gilių ar gudobelės sėklyčių.

Nuotr.: Keliauk Lietuvoje

4. Švelnumo terapija su triušiais

Triušių terapija Alpakų ūkyje Šiaulių r. yra viena iš papildomų pramogų lankytojams. Mini zoo teritorijoje yra įrengta vieta, kur bėgioja jaukūs triušiukai. Į juos galima ne tik pažiūrėti , bet ir paglostyti, pamaitinti. Pramoga labiausiai mėgiama vaikų, nes prisilietimas prie šių mažų, pūkuotų gyvūnėlių suteikia geras emocijas ir yra tikra švelnumo terapijos procedūra.

5. Elnių SPA

Greta Kernavės – ramybės oazė miškų apsupty, kur karaliauja elniai. Elnių SPA šeimininkai siūlo stebėti elnius dvejopai: per atstumą arba dalyvauti jų maitinime. Pirmuoju atveju tai – lėtas procesas, meditacija (laikas neribotas, nors ir visą dieną), kurio metu iš šalia įrengtos pievos stebimas ramus šių gyvūnų gyvenimas aptvare. Tai veikia raminančiai, ir nors nėra oficialiai egzistuojančio termino “elnių terapija”, tikima, kad tai savo poveikiu panašu į žirgų ar delfinų terapiją.

Taip pat kartu su šeimininku galima dalyvauti elnių maitinime – nors elniai iš prigimties baikštūs, tačiau morkas ar duoną ėda iš rankų. Tai suteikia daug teigiamų emocijų ir suaugusiems, ir vaikams, yra savotiška laimės terapija.

6. Jūros terapija

Delfinų terapija žmonėms su fizine, protine negalia, sergantiems neurologinėmis ligomis, patyrusiems psichoemocines traumas Jūrų muziejaus delfinariume garsina Lietuvą visame pasaulyje, o ar esate girdėję apie jūros terapiją – telasoterapiją? Moksliškai įrodyta, kad jūra gydo – mažina stresą, įtampą, atkuria organizmo pusiausvyrą, be to, teigiama, prie jūros gyvenantys žmonės yra laimingesni. Rudėjančios dienos – puikus metas atrasti jūrą ne tik vasarą.

Jūros terapija propaguojama Pajūrio regioninio parko gyvenvietėje Karklėje. Čia – ne tik aukščiausia Lietuvos pajūrio vieta Olando kepurė su Balio salos įkvėptomis sūpuoklėmis, karalienės Luizės mėgtas pasivaikščiojimo takas ir net gintaro žvejai, bet ir nauji Sveikatos takai. Sveikatos takų sistemą sudaro trys žiediniai takai: Raudonasis takas (4 km), Geltonasis (3,5 km) ir Mėlynasis (4,5 km). Pradedant eiti nuo Pajūrio regioninio parko direkcijos aikštelės, pakeliui galima rasti lenteles su informacija apie nueitą atstumą bei populiarius maisto produktus, kurie sudeginami įveikiant tam tikrą takų atkarpą, pvz. „nuėjote 11 km, vadinas, „sudeginote“ šeimyninę picą. Einant Sveikatos takais galima ne tik pabūti gryname ore, atsipalaiduoti, pasigrožėti unikalia augmenija, bet ir aplankyti Pajūrio regioninio parko lankytinas vietas: Kalotės ežerą, pakrantės artilerijos bateriją Mėmel-Nord, Kukuliškių piliakalnį, Olando kepurės skardį, senąsias Karklės kapines. Sveikatos takai tinkami vaikščioti ir šiaurietiškomis lazdomis.

Nuotr.: Julius Adomavičius

7. Terapija su Šreko efektu

Purvo terapija (peloidoterapija) – viena dažniausių ir populiariausių procedūrų lietuviškuose kurortuose. Čia galima pasirinkti purvo ir mineralinio vandens vonias, purvo aplikacijas (įvyniojimus), sauso pašildyto purvo maišelių aplikacijas ar net procedūrą „Šrekas“. Tai – purvo, moliu ir mineralinio vandens mišinys, kuriuo žmonės patys turi išsitepti kaip tik pageidauja. Gydomasis purvas per odą paveikia centrinę nervų sistemą, vėliau ir visą organizmą: gerina kraujotaką, mitybą, stiprina imunitetą, slopina uždegiminius procesus, normalizuoja nervų sistemos veiklą.

Nuotr.: Eglės Sanatorija

8. Sūri terapija

Virusinių infekcijų ir peršalimo ligų profilaktikai, odos susirgimų profilaktikai, imuniteto stiprinimui, miego gerinimui ir kt. daugelis jau lankėsi druskos kambariuose, tai yra, išbandė haloterapiją. Kambaryje, kuriame lubos, sienos ir grindys padengtos druskos kristalų sluoksniu, skamba raminanti muzika, kartais papildomai taikoma ir besikeičiančių spalvų terapija. Vienkartinis seansas čia dažniausiai yra neveiksmingas, rekomenduojamas 10-20 apsilankymų kursas. Modernus druskos kambarys laukia atnaujintoje Birštono sanatorijoje „Versmė“.

Įdomu, kad Druskininkų kurorte siūloma kita sūri atrakcija, t.y. skulptūrėlių – druskinukų – lipdymas iš druskos!

Nuotr.: Vaidotas Grigas

9. Šalčio sauna

Išbandyti šalčio terapiją trunka vos pora minučių, tačiau šį laiką reikia išbūti sukandus dantis tiesiogine to žodžio prasme – kameroje, kurioje yra 110-140 laipsnių šalčio! Vadinamoji krioterapija padeda atsigauti po traumų, stiprina imunitetą, mažiną nerimą, jaunina. Užsukti į dirbtinio šalčio pirtį, kriosauną, rekomenduojama ir esantiems prastos sportinės formos, turintiems celiulitą – teigiama, kad vienos procedūros metu organizmas atsikrato nuo 500 iki 2 000 kilokalorijų.

10. Gintaro terapija

Vienas iš reikšmingiausių Lietuvos kultūros simbolių gintaras yra labai vertinamas dėl terapinių savybių – būta laiko, kai jis naudotas tais pačiais tikslais kaip šiuolaikiniai antibiotikai. Baltijos gintare yra 3–8 proc. gintaro rūgšties, kuri, tyrimais įrodyta, yra naudinga mūsų sveikatai.

Prieš milijonus metų sustingusių sakų supergalią galima išbandyti užsisakius masažą ant gintarinio čiužinio su gintaro aliejumi, juoduoju gintaru, gintariniais rutuliais bei gintaro smilkalais arba kūno šveitimą su gintaro milteliais, kūno įvyniojimą su gintaro pudra ir medumi, mėlynojo gintaro terapiją rankoms bei pėdoms, gintaro terapiją su skambančiais dubenimis, gintaro aroma muzikos terapiją arba – vienintelėje pasaulyje gintaro pirtyje.

Pirtyje iš trijų tonų gintaro rekomenduojama būti iki 30 minučių – tai pakankamas laikas pasisemti visoms naudingoms gintaro savybėms. Po pirties rekomenduojama atsigerti gintaro vandens, kuriame taip pat yra ištirpusios gintaro rūgšties. Naudingosios gintaro savybės padeda stimuliuoti medžiagų apykaitos procesus, slopina įvairius uždegimus, gerina kraujo apytaką.

11. Žirgų terapija

Ne paslaptis, kad net ir paprastas buvimas šalia žirgo sukelia daug teigiamų emocijų. Hipoterapija (gydymas arklių pagalba) yra pagrįsta tuo, kad žirgo judesiai tarsi iššaukia raitelio atsakomuosius judesius. Todėl ši terapija ypač tinkama pacientams su judėjimo sutrikimais. Hipoterapijoje pagrindinis dėmesys sutelkiamas į jojančiojo padėtį ir reakciją judant žirgui. Terapeutas tuo metu kontroliuoja žirgo judesius, analizuoja paciento reakcijas ir parenka tinkamą gydymą. Terapijos tikslas – pagerinti žmogaus laikyseną, pusiausvyrą, judėjimo funkcijas, kvėpavimą, kalbos ir kitus kasdieninius gyvenimo įgūdžius.

12. Lovoje su bitėmis

Iki rugsėjo pabaigos, kol bitės nesusiruošė žiemoti, galima išbandyti apiterapiją, arba avilio terapiją. Tai -unikali galimybė atsikratyti streso, nurimti, subalansuoti savo mintis ir emocijas gulint specialiame namelyje, kuriame po gultais dūzgia tūkstančiai bičių. Tai ne tik ramina, tačiau atkuria pažeistus biolaukus, stiprina įmunitetą, subalansuoja nervų sistemą, endokrininę sistemą, gerina kraujotaką ir padeda kvėpavimo sutrikimų turintiems asmenims. Tai yra visiškai saugu, nes jokio atviro kontakto su bitėmis nėra, tačiau namelis sukurtas taip, kad pasiektų bičių skleidžiamos mikro vibracijos, kvapai bei šiluma. Po kiekviena lova yra įsikūrusios po tris bičių šeimas, kurios gyvena įprastą gyvenimą, rinkdamos ir lipdydamos medų į mažus koriukus. Vienoje bičių šeimoje gyvena apie 50-60 tūkstančių bičių, o po vienu gultu dūzgia šimtai tūkstančių bitučių darbininkių.

13. Pykčio terapija

“Pykčio kambarys pasipildė keletu įrankių: mamytės įsiūtis, didžiapėdžio vėzdas ir Fredžio Kriugerio kapoklė.” Tokius įrašus galima rasti Pykčio kambario, kviečiančio išbandyti destrukcinę terapiją, profilyje socialiniame tinkle. Pykčio kambaryje galima atsipalaiduoti ir išlieti susikaupusį įniršį ne tik naikinant, deginant, kapojant, daužant, skaldant duotus daiktus, bet atsivežti ir nebemielų savų. Sakoma, šį terapija puikiai tinka po karantino arba prieš pirmadienį.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

2 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar per sakurų žydėjimą turi būti draudžiamas eismas Upės gatve?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist