Vilniaus gatvės

Tyrimas: Kiek žvaigždžių yra Žvaigždžių gatvėje Lentvaryje?

Nedaug kas žino, kad šalia Lietuvos sostinės esančiame Lentvaryje yra tikra Žvaigždžių gatvė. Pavadinimas šiuo metu visiškai atitinka esmę, nes gatvė veda į nepaprastų žmonių namų kiemus. Priešingu atveju būtų sunku patikėti, jog valstybė investuotų apie milijoną eurų tam, kad sutvarkytų vieno bažnytkaimio gatvelę.

Šią publikaciją galėtume vadinti straipsnių ciklu apie protu nesuvokiamus Lietuvos automobilių kelių direkcijos (LAKD) prie Susisiekimo ministerijos sprendimus finansuoti projektus. Vienas iš tokių pavyzdžių – skaitytojams jau žinomas „auksinio“ Strošiūnų tunelio statybos projektas.

Žiniasklaidai pradėjus kelti klausimą apie šios požeminės perėjos virsmą į tunelį, susizgribo Seimo komitetai ir pats susisiekimo ministras Marius Skuodis. Magistralėje A1 Vilnius–Kaunas–Klaipėda netoli Elektrėnų įrengto Strošiūnų tunelio statybų aplinkybes tyrę Susisiekimo ministerijos auditoriai nustatė, kad 2017 m. suplanuota nedidelė požeminė perėja ir pervaža dėl galimai nepagrįstų sprendimų per pora metų išaugo į didelį infrastruktūros objektą – stambių gabaritų technikai pritaikytą tunelį su jungiamaisiais keliais ir žiedinėmis sankryžomis. Gerokai pabrangus objekto statybai, dėl nustatytų pažeidimų ir galimai padarytos žalos valstybei Susisiekimo ministerija kreipėsi į Generalinę prokuratūrą.

 

Ministras savo „Facebook“ paskyroje nevyniojo žodžių į vatą: „Auditas parodė, kad dėl neatliktos kaštų ir naudos analizės bei ekonomiškai nepagrįstų sprendimų, galimai veikiant įvairiems interesams, Strošiūnų tunelio kelyje Vilnius–Kaunas statybos projekto vertė galėjo išaugti apie 3 mln. eurų. Tunelis, iš pradžių planuotas kaip požeminė pervaža, tapo ne tik 2 metrais aukštesnis, bet ir „apaugo“ jungiamaisiais keliais ir žiedinėmis sankryžomis, nors dviejų lygių sankryža čia negalima.“

Audito išvadose teigiama, kad techniniai sprendimai dėl Strošiūnų tunelio matmenų pakeitimo ir tunelio perkėlimo bei jungiamųjų kelių su žiedinėmis sankryžomis įrengimo priimti galimai keliolikos asmenų naudai, nesant skaičiavimais pagrįstų įrodymų dėl jų reikalingumo ir atsiperkamumo bei pažeidžiant Viešųjų pirkimų įstatymo ir Kelių techninio reglamento reikalavimus, todėl valstybės biudžeto lėšos buvo panaudotos neekonomiškai ir neefektyviai, o apie 3 mln. eurų didesnė nei planuota investicijų vertė traktuotina kaip žala.

Po Susisiekimo ministerijos kreipimosi Generalinė prokuratūra nurodė Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos įvertinti pateiktą informaciją ir nuspręsti, ar yra pagrindas pradėti ikiteisminį tyrimą.

 

Nelogišku pavyzdžiu galėtų būti ir tiesiamas kapitalinis dviratininkų-pėsčiųjų takas Ukmergės rajono savivaldybėje Vidiškių link, kuriuo naudosis vos vienas kitas gyventojas.

Toks yra ir Žvaigždžių gatvės asfaltavimas, kai niekuo neišsiskirianti gatvelė, kokių apstu Lietuvos savivaldybių centruose, virto kapitališkai išasfaltuota gatve. Kodėl taip atsitiko, manau, atsakymą padiktuos pristatomi faktai.

Kaip Pelenė virto princese

Žvaigždžių gatvė Lentvaryje prasideda Naujame Lentvaryje nuo Senosios gatvės, esančios Lentvario priemiestyje, ir veda senojo kelio Vilnius–Lentvaris–Trakai link. Prieš kelerius metus tai buvo paprasčiausias žvyrkelis, kuriuo dardėdami senbuviai gyventojai kęsdavo duobes ir dulkes.

 

Tačiau tai buvo iki tol, kol vienas gatvės gyventojas tapo įtakingu Lietuvos automobilių kelių direkcijos vadovu ir plėtotojai pradėjo investuoti į naujų namų statybų projektus.

Žvaigždžių gatvės Trakų rajono savivaldybė neįtraukė ne tik į prioritetinių, bet ir į remontuotinų objektų sąrašą. Gatvės pradžioje Naujame Lentvaryje gyvena keletas tautinių mažumų gyventojų šeimų. Jos, matyt, valdžiai niekuomet nebuvo prioritetas, bet kai atsirado solidūs ir įtakingi naujakuriai, žvyrkelis įgavo visai kitą statusą.

Situacija pasikeitė 2019 m., kai Susisiekimo ministerija skyrė šiek tiek lėšų gatvelės pradžiai išasfaltuoti pagal tautinių mažumų programą.

 

Kai Trakų rajono savivaldybės administracijos direktorius 2019 m. pristatė savo veiklos ataskaitą, joje tikrai daug dėmesio buvo skirta kelių ir gatvių infrastruktūrai. Įgyvendinant susisiekimo komunikacijų priežiūros, atnaujinimo plėtros uždavinį seniūnijose buvo vykdoma vietinės reikšmės kelių ir gatvių priežiūra ir remontas. Planuota atlikti kelių ir gatvių remonto darbų techninę priežiūrą, vietinių kelių ir gatvių remonto darbų kontrolinius bandymus, skirti lėšų seniūnijų gatvių apšvietimo įrengimui ir priežiūrai. Miesteliuose bei kaimo vietovėse buvo atlikti vietinės reikšmės kelių kapitaliniai remontai, greideriuojami žvyrkeliai, rekonstruojamos miestų gatvės. Tačiau šiame atliekamų iš planuojamų atlikti darbų sąraše Žvaigždžių gatvei numatyta atseikėti kiek daugiau nei 300 tūkst. eurų. Ir tai nemaža suma, bet palyginti su skirtu milijonu eurų tokie pinigai atrodo menkniekis. Pirmu etapu atliktas 200 m gatvės kapitalinis remontas: paklotas smėlio bei žvyro, skaldos pagrindas iš viso už 24 tūkst. eurų. Kitu etapu kapitalinis remontas atliktas 140 m atkarpoje – paklota smėlio, žvyro, skaldos danga už beveik 21 tūkst. eurų.

2020 m. situacija pasikeitė iš esmės: keičiasi gyventojų sudėtis, nes Žvaigždžių gatvė kyla ant kalvos, kur įsikuria vis daugiau „naujųjų lietuvių“, naujųjų Lentvario miestelio ir priemiesčio gyventojų. Jie stato prabangius namus, apjuosdami juos ne mažiau prabangiomis tvoromis su preciziškai išpuoselėta aplinka.

Susisiekimo ministerija, vadovaujama ministro Jaroslavo Narkevič, iš COVID programos lėšų pradėjo reguliariai ir dosniai skirti šiai gatvelei pinigų, kurių bendra suma pradėjo ne juokais stebinti. Per 1,5 metų šiai gatvelei buvo skirtas beveik 1 mln. eurų. Netikėtai iš dangaus nukritę papildomi COVID fondo pinigai, matyt, tapo patogia priemone išspręsti asmeninius reikalus. Kaip kitaip galima būtų aiškinti Žvaigždžių gatvei skiriamus milijonus ir tokį sutapimą, kad joje gyvena Kelių direkcijos vadovas?

 

Kuo ypatinga ši gatvė?

Šalia Žvaigždžių gatvės yra ne vienas servitutinis keliukas, vedantis į gyvenamuosius namus, o tiksliau – išpuoselėtas vilas. Tie keliukai pavadinti gatvių pavadinimas ir vienoje iš jų, intakų į Žvaigždžių gatvę, įspūdingoje vietoje ant kalniuko gyvena vienas iš vadovų – Lietuvos automobilių kelių direkcijos prie Susisiekimo ministerijos direktorius Remigijus Lipkevičius.

Dar svarbu pažymėti, kad Žvaigždžių gatvė buvo visiškai rekonstruota, ten buvo paklota stora asfalto danga, padėti kapitaliniai kelio pagrindai, kas nebūdinga vietinės reikšmės gatvės tipo įrengimui. Bet gatvelė yra Trakų rajono Lentvario seniūnijoje, besiribojančioje su Vilniaus rajonu, o ir sostinės ribos visai arti, todėl gyvenančiam tokioje vaizdingoje vietoje važiuoti į darbą sostinėje labai patogu, nes Senoji gatvė, einanti per Naująjį Lentvarį, įsirėžia Grigiškėse į automagistralę Vilnius–Kaunas.

Ministras J. Narkevič Žvaigždžių gatvės gyventojams buvo ypač dosnus. Palyginti su tais keliasdešimt eurų, skirtų 2019 m. pagal tautinių mažumų programą, nuo 2020 m. finansavimas pabiro kaip iš gausybės rago. Pablogėjus gyvenimo ir darbo sąlygoms COVID-19 pandemijos metu, kovą buvo skirta 133 tūkst. eurų. Gegužę – jau šiek tiek daugiau – 139 tūkst., birželį, rugpjūtį, rugsėjį – po 188 tūkst. eurų, ir metų pabaigoje, gruodį, dar 139 tūkst. Sudėjus visas sumas, ministras J. Narkevič nepagailėjo iš valstybės biudžeto skirti 978 tūkst. eurų niekuo nereikšmingai Trakų rajone gatvelei. Šalies „Ekonomikos skatinimo ir koronaviruso (COVID-19) plitimo sukeltų pasekmių mažinimo priemonių plano lėšų valstybinės ir vietinės reikšmės kelių rekonstrukcijos, taisymo (remonto) darbams paskirstymo ir naudojimo tvarkos aprašo“ pagrindu pinigais iš valstybės biudžeto lijo kaip reta.

Naujojo Lentvario k. Žvaigždžių g. kapitalinis remontas
Nr.DataMinistrasĮsakymo Nr.ProjektasTūkst. Eur
12019-06-13R. Masiulis3-283LSV09720,80
22020-03-04J. Narkevič185Nac.mažumos133,60
32020-05-25J. Narkevič3-346LSV097139,50
42020-06-17J. Narkevič3-375LSV097188,20
52020-08-03J. Narkevič3-452LSV097188,20
62020-09-14J. Narkevič3-536LSV097188,20
72020-12-01J. Narkevič3-727LSV097139,50
Iš viso:998,00

Kadangi prie šios gatvės prasidėjo intensyvi gyvenamosios statybos plėtra, skelbiama apie parduodamus gyvenamosios paskirties žemės sklypus, gatvės išasfaltavimas kelia esamų žemės sklypų ir būsimojo nekilnojamojo turto kainą. Ilgą laiką šalia Žvaigždžių gatvės stovėjo stulpeliai su reklaminiais skydais, kuriuose buvo nurodyti parduodamų žemės sklypų dydžiai ir pardavėjų telefonų numeriai. Išasfaltavus gatvę, pasidomėjus nurodytais ant faneros gabalo užrašytais telefonų numeriais apie parduodamus sklypus, iš kurių vienas buvo net 55 arų, o vieno aro kaina – 800 eurų, išgirdome, kad beveik visi sklypai palei Žvaigždžių gatvę jau parduoti. Parduodamas ir 122 kv. m 2 aukštų mūrinis gyvenamasis namas 9,35 arų sklype, kaina – 122 tūkst. eurų. Pakilo ir palei gatvę stūksančių senų sodybų, turinčių tik senus ūkinius pastatus, kainos. Kaip susitarę už tokias sodybas pardavėjai prašo 65 tūkst. eurų. Nesunkiai nugriovus ūkinius pastatus, galima pastatyti prabangias vilas, svarbu, kad vieta yra gera, kelias – taip pat,  ir lengvas greitas privažiavimas. Panaršius internete, NT agentūros skelbia, kad sulaukia didelio susidomėjimo žemės sklypais, esančiais Naujajame Lentvaryje. Žvaigždžių gatvė pateikiama kaip labai perspektyvi naujų statybų kryptis.

Valstybės sąskaita centrinės valdžios ir savivaldos atstovai gerokai praturtėjo, nes jų geresnes gyvenimo sąlygas apmokėjo visi šalies gyventojai, mokėdami mokesčius ir tikėdamiesi, kad gyvena gerovės valstybėje. Tačiau geresnis gyvenimas sukurtas ne visiems, o tik saujelei įtakingųjų, gyvenančių net ir atokiuose rajonų užkampiuose.

Kyla klausimas, kodėl Susisiekimo ministerija iki šiol nesikreipė į Generalinę prokuratūrą su prašymu atlikti tyrimą dėl buvusio susisiekimo ministro J. Narkevič valstybės lėšų švaistymo ir galimų interesų sąsajų su ministerijai pavaldžios Kelių direkcijos direktoriumi R. Lipkevičiumi. Gal būt, į šį klausimą galėtų atsakyti politikai, valdžios atstovai arba Generalinė prokuratūra.

Žurnalistinį tyrimą: Kiek žvaigždžių yra Žvaigždžių gatvėje? atliko žurnalo „Keliai ir tiltai“ korespondentai.

Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
61 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
5 Komentarai
naujausius
seniausius labiausi vertinti
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Albertas
Albertas
1 mėnesį

Kažkokie kliedesiai. Eilinė kaimo gatvelė, kokių dabar daug visur asfaltuojama. Savo parametrais panaši į tipinę sodų bendrijos gatvę. Jos plotis toks, kad sunkiai prasilenks dvi mašinos. Dar ir ne visas ilgis gatvės asfaltuotas, prijungimas prie Senosios g. Naujajame Lentvaryje nebaigtas, o kitoj pusėj ir visai kokie 200 m. žvyrkelio iki Mačiuliškių g. liko. Gal finansavimas skirtas ir nešvariai, bet savo parametrais ta gatvelė niekuo neišskirtinė, o pagrindas jos kaip ir visų analogiškų gatvių.

kowalski rico szeregowy skipper
kowalski rico szeregowy skipper
1 mėnesį

Per daug šilta ir korumpuota LAKD direktoriaus vieta, kad nesinaudot tarnybine padėtum. Manau, šituos klerkus reik prašluot, statyt naujus žmones, kurt prevencines sistemas, kaštų naudos analizes ir panašiai. Tikikuos Skuodis tai sugebės.

Gogi
Gogi
1 mėnesį

Specialiai prieš antra rinkimu tura, liberalai pasistenge

Mantas
Mantas
1 mėnesį

Nepamirškime, kad Narkevičius išėjo į antrą turą trakų mero rinkimuose ir turi stiprią galimybę pratesti savo bajoro kadenciją šiuose kraštuose.

Vytautas
Vytautas
1 mėnesį

Jau kas kalbėtų…

Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button