Oro uostas

Vilniaus oro uosto aerodromo rekonstrukcija: ekspertai pristato esminius atliktus darbus

Vilniaus oro uosto aerodromo teritorija pastaruosius trejus metus buvo virtusi milžiniška statybų aikštele, kurioje nuolat plušo tūkstančiai įvairiausių statybos specialistų ir mašinų. Didžiausia Lietuvos oro uostų istorijoje rekonstrukcija atlikta nestabdant įprastos oro uosto veiklos, o ją užbaigti planuojama jau šių metų gruodį. Oro uosto specialistai apžvelgia esminius rekonstrukcijos skaičius ir darbų mastą.

Viso Vilniaus oro uosto aerodromo rekonstrukcijos projekto metu įrengta beveik 200 tūkst. kvadratinių metrų naujų asfalto ir betoninių dangų. Bendras lietaus surinkimo sistemų ir latakų įrengimų tinklas driekiasi daugiau kaip 10 kilometrų. Įrengta daugiau kaip 13 kilometrų ryšių linijų, o naujas elektros tiekimo tinklas siekia net 76 kilometrus.

Tai tik kelios atliktų darbų eilutės Vilniaus oro uosto aerodromo rekonstrukcijos projekte, kurį užbaigti numatyta iki šių metų pabaigos.

 

Laiku atliktos investicijos

Lietuvos oro uostų Operacijų ir infrastruktūros departamento vadovas Dainius Čiuplys pažymi, kad nuo 2019 metų vykdomų statybų mastas pranoksta 2017-aisiais Vilniaus oro uoste atliktus orlaivių kilimo-tūpimo tako rekonstrukcijos darbų apimtis.

„Vilniaus oro uosto aerodromo infrastruktūros atnaujinimas – didžiausias per visą šalies nepriklausomybės laikotarpį oro uostuose atliktas projektas, kuris truko kelerius metus, todėl džiaugiamės, kad visus suplanuotus darbus pavyks įgyvendinti laikantis griežto grafiko. Šios investicijos į infrastruktūros atnaujinimą atliktos tada, kai nuo pandemijos nukentėjęs aviacijos sektorius pradeda sparčiai atsigauti, todėl platesnės galimybės aptarnauti įvairaus tipo orlaivius greičiau ir efektyviau sudarys dar geresnes sąlygas aviacijos atsigavimui“, – sako D. Čiuplys.

Anot D.Čiuplio, tai, kad tokio masto projektą pavyko įgyventi itin įtemptu aviacijai laikotarpiu, yra dar vienas įrodymas, jog Lietuvos oro uostams pavyko suburti aukščiausios kompetencijos specialistus.

 

Šių metų spalį Lietuvos oro uostai aptarnavo 368 tūkst. keleivių – beveik penkiskart daugiau nei pernai tuo pačiu metu, kai oro uostuose fiksuota 77 tūkst. keleivių. Didžiausia dalis keleivių – daugiau kaip 287 tūkst. – aptarnauta Vilniaus oro uoste. Palyginti su rekordiniu 2019 metų spaliu, kai buvo fiksuota 622 tūkst. keleivių, šį spalį jų srautas atsistatė 60 proc., toks skrydžių paklausos augimas leidžia tikėtis, kad aviacijos rinka ir toliau augs pagal pozityviausius scenarijus.

Kokie darbai atlikti?

Vilniaus oro uosto aerodromo rekonstrukcijos darbų vertė (visos programos apimties) siekia daugiau nei 36 mln. Eurų (be PVM).

Iš šios sumos didžiausia investicijų dalis – 14,1 mln. eurų, teko šiaurinio perono rekonstrukcijai ir išplėtimui. Esamas peronas padidintas 8 orlaivių stovėjimo aikštelėmis, įskaitant 5 papildomas stovėjimo vietas, pritaikytas didiesiems orlaiviams. Atnaujintos betoninės stovėjimo aikštelės, įrengtos naujos asfalto dangos. Įrengta požeminė elektros sistema (GPU) orlaivių įrenginiams įkrauti. Įrengtas energiją taupantis LED apšvietimas ir aplinkosaugos atžvilgiu tvarus paviršinių nuotekų surinkimo sprendimas. Įrengtos naujos orlaivių nuledinimo vietos, kurios svarbios saugiam ir efektyviam orlaivių aptarnavimui žiemos sezonu.

 

Kita svarbi projekto dalis – orlaivių riedėjimo tako F rekonstrukcija, įskaitant jo platinimą ir ilginimą lygiagrečiai pagrindiniam kilimo-tūpimo takui, atsiėjo 10,5 mln. eurų. Šio riedėjimo tako ilgis – 2500 metrų. Jame pagerintas paviršinių nuotekų surinkimas ir valymas, įdiegti energiją taupantys LED žiburiai.

Bendros investicijos į nuledinimo aikšteles, paviršinių nuotekų tvarkymo sistemą ir nuotekų valymą siekia per 7 mln. eurų. 2022 m. planuojama pradėti automatizuotos orlaivių nuledinimo nuotekų perdirbimo gamyklos statybas, gamykloje surinktas skystis bus paruoštas antriniam panaudojimui.

Investicijos į naujo riedėjimo tako Z įrengimą siekia 1,3 mln. eurų. Jis sujungė išplėstą naują šiaurinį peroną su kilimo ir tūpimo tako slenksčiu ir riedėjimo taku F.

 

Riedėjimo tako A griovimo darbai, orlaivių riedėjimo takų E signalinių žiburių sistemos ir dangų  remontas bendrai atsiėjo 0,7 mln. eurų.

Šiame Vilniaus oro uosto aerodromo rekonstrukcijos projekte riedėjimo takuose iš viso įdiegta apie tūkstantį naujų LED žiburių, kurie leis sutaupyti penktadalį suvartojamos elektros energijos.

Pasak D. Čiuplio, pagal tarptautinius standartus atnaujinta Vilniaus oro uosto aerodromo infrastruktūra leis užtikrinti oro uosto operacijų saugą, greitesnį orlaivių aptarnavimą ir skrydžių plėtrą.

 

Primenama, kad didžiausia istorijoje Vilniaus oro uosto rekonstrukcija bus baigta jau šių metų gruodį.

Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
18 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
4 Komentarai
naujausius
seniausius labiausi vertinti
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Be komentarų
Be komentarų
15 dienas (-ų)

Na ir kas?? Ir is tiesu, kokio velnio taip stengiamasi kisti milijonus i ta uosta? Kazkokia nesamone. Kada baigsis tas pinigu kisimas i ta mirusi objekta?

Vilnietė
Vilnietė
17 dienas (-ų)

Šauniai Vilniaus oro uostas tvarkosi – sektinas pavyzdys kitoms valstybinėms ir nevalstybinėms įmonėms.

Atskiras klausimas:
Kodėl Vilniaus oro uostas vis dar vadinamas lenkišku vardu ir atitikmeniu? Suprasčiau, jei ‘Vilnius’ ir ‘VLN’ trumpinys sistemose jau būtų užimtas kokio kito oro uosto, bet taip lyg ir nėra?
Tad kodėl negalima pakeisti VNO į VLN, t.y. Wilno/Vilno į Vilnius?

Būčiau dėkinga, jei kas pasidalintų žiniomis.

anon
anon
17 dienas (-ų)
Atsakinėti į  Vilnietė

VLN jau užimta.
Ir šiaip kiek pasiskaičiau, tai tuos kodus galima keisti, bet tai įvyksta labai retai. Manau susija su operatorių lektuvų kompiuterių perprogramavimu, tikriausiai daug kainuotu visų operatorių paprašyt, kad pakeistu savo lektuvuose VNO į VLN.

Oro uostas, kuris turi VLN kodą -> Arturo Michelena International Airport – Wikipedia

Paskutinį kartą redaguota 17 dienas (-ų) (anon)
Vilnietė
Vilnietė
16 dienas (-ų)
Atsakinėti į  anon

Dėkoju už informaciją ir nuorodą!
Labai gaila (ir keista), kad VLN raidėmis/kodu naudojasi oro uostas, kuris su šiomis raidėmis nieko bendra neturi…
Ir dar labiau gaila, kad Vilnius negali turėti kodo, kuris atspindėtų pavadinimo trumpinį. Nieko nepadarysi, yra kaip yra.

Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button