Šiandien pasitelkus išmaniąsias technologijas pažinti prestižinio JAV universiteto virtuvę ir studijuoti su garsiausiais pasaulio teisės specialistais visiškai realu. Tai jau daro Vilniaus universiteto (VU) Teisės fakulteto studentai, dalyvaudami Harvardo teisės mokyklos kartu su VU Teisės fakultetu organizuojamame projekte „CopyrightX“. Šis projektas – tai dvylikos savaičių paskaitų apie JAV autorių teisę ciklas. 

„2020 m. pavasario semestre vykstantis projektas VU Teisės fakultete įgyvendintas jau antrą kartą. „CopyrightX“ idėjos ištakos siekia 2014 m., kai Harvardo profesoriui Williamui Fisheriui kilo mintis autorių teisių paskaitas perkelti į skaitmeninę erdvę ir sudaryti plačiajai visuomenei galimybes nemokamai studijuoti autorių teisę vadovaujantis tokia pat medžiaga, kokia naudojama dėstant Harvardo teisės mokykloje“, – pasakoja vienas iš „CopyrightX“ kurso organizatorių dr. Paulius Jurčys.

Dvylika savaičių trunkančių paskaitų metu studentai nagrinėja konkrečias bylas ir dalyvauja diskusijose apie autorių teisių apsaugos principus ir besikeičiančių technologijų įtaką jiems. „CopyrightX“ kursas unikalus tuo, kad yra vedamas trimis paraleliais lygiais – Harvardo teisės mokykloje, internetu keliems šimtams studentų iš viso pasaulio ir 21 asocijuotoje institucijoje užsienio valstybėse, tarp kurių yra ir VU Teisės fakultetas. Tai vienintelis projekte dalyvaujantis universitetas Baltijos ir Skandinavijos šalyse.

Kurso formatas neįprastas: pirmiausia programoje dalyvaujantys studentai turi atlikti namų darbus ir pasiruošti paskaitai – peržiūrėti prof. W. Fisherio įrašytas paskaitas internetu ir perskaityti konkrečias JAV teismų bylas. Tuomet studentai dalyvauja bendruose seminaruose ir įgytas teorines žinias bando pritaikyti nagrinėdami tikras situacijas, susijusias su autorių teisių apsauga.

„Hipotetinių bylų nagrinėjimas diskutuojant tarpusavyje padeda ne tik praktiškai pritaikyti rengiantis seminarui išmoktas taisykles, bet ir patiems geriau suprasti, kaip mąsto ir argumentuoja JAV teisininkai. „CopyrightX“ paskaitose nagrinėjamos naujausios ir daugiausia diskusijų keliančios socialinės situacijos, pavyzdžiui: ar dirbtinio intelekto algoritmais sukurta muzika gali būti saugoma autorių teisių? Kas gali būti laikomas asmenukės (angl. selfie) autoriumi? Kaip užtikrinti, kad interneto platformos labiau prisidėtų prie kūrybinės įvairovės ir visuomenei naudingų kūrinių sklaidos?“ – pasakoja dr. P. Jurčys.

Dvylikos savaičių paskaitų maratoną įveikę studentai turi dalyvauti baigiamajame egzamine, kurį išlaikę gauna Harvardo teisės mokyklos išduotą diplomą. „Apie tai, kaip aukštai „CopyrightX“ kurso studentams buvo iškelta kartelė tiek šiais, tiek ankstesniais metais, galima spręsti iš egzamino užduočių. Jis susideda iš dviejų dalių: daugialypių hipotetinių bylų sprendimo ir atviro pobūdžio klausimų. Pavyzdžiui, 2019 m. baigiamajame egzamine studentai turėjo išspręsti hipotetinę bylą, kurioje buvo kopijuojami žinomame TV seriale „Sostų karai“ vaizduojami drakonai“, – pasakoja dr. P. Jurčys.

Be to, kiekvienais metais visiems „CopyrightX“ studentams siūloma galimybė tiesiogiai ar nuotoliniu būdu dalyvauti dviejuose papildomuose užsiėmimuose. Praėjusiais metais studentai turėjo progą išklausyti vieno žymiausių JAV teisėjų Pierre’o N. Levalio paskaitą apie sąžiningo naudojimo doktriną. Kita speciali paskaita vyko su filmui „Black Panther“ kostiumus kūrusia dizainere Ruth Carter.

VU Teisės fakultetas džiaugiasi galimybe bendradarbiauti su prestižine Harvardo teisės mokykla. „Tikime, kad paskaitos gali būti naudingos kiekvienam studentui ir padėti suvokti, jog teisininko darbe svarbios ne tik teorinės žinios, bet ir bendrieji gebėjimai įvairiapusiškai vertinti situaciją, pastebėti esmines problemas ir teisinius aspektus iš skirtingų perspektyvų. Be to, turėjome galimybę įsitikinti, kad nuotolinėmis ryšio priemonėmis vykstančios paskaitos gali būti veiksmingos ir naudingos. Praktikoje įgytas žinias taikėme ir organizuodami studijų procesą karantino metu“, – sako VU Teisės fakulteto dekanas prof. dr. Tomas Davulis.

Glaudus VU Teisės fakulteto ir Harvardo teisės mokyklos bendradarbiavimas tęsiasi – jau ateinantį rudenį planuojamas pristatyti dar vienas, visiškai naujas paskaitų ciklas apie technologinių inovacijų ir tradicinių žinių apsaugą bei JAV patentų teisę.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

5 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar per sakurų žydėjimą turi būti draudžiamas eismas Upės gatve?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist