Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakulteto Biomedicinos mokslų instituto Žmogaus ir medicininės genetikos katedros mokslininkai, bendradarbiaudami su asociacija „Lietuvos judėjimas „Černobylis“, dalyvaus specialiame projekte, kuriuo bus siekiama nustatyti Lietuvos Černobylio katastrofos likviduotojų genomo variacijos ypatybes adaptacinių evoliucijos mechanizmų kontekste.

Projekto „Adaptaciniai genetiniai mechanizmai – plataus masto Lietuvos Černobylio katastrofos likviduotojų viso genomo tyrimas“ vadovė dr. Laima Ambrozaitytė teigia, kad tyrimas leis geriau suprasti įvairius procesus ir padės rasti atsakymus į kasdien kylančius klausimus.

„Patogeninių variantų paveldėjimas, dažnis ir pasiskirstymas populiacijoje, panaudojant populiacinės genetikos strategijas ir metodus, yra pagrindiniai veiksniai siekiant (iš)tirti retų ir dažnų genomo variantų genetinę architektūrą ir genomo raišką, taigi ir svarbą žmogaus sveikatai“, – sako projekto vadovė.

Prie projekto įgyvendinimo prisidės ir kiti VU Medicinos fakulteto mokslininkai – dr. Ingrida Domarkienė, dr. Aušra Matulevičienė, dokt. Gabrielė Žukauskaitė, prof. habil. dr. Vaidutis Kučinskas.

Šis projektas reikšmingas todėl, kad iki šiol vis dar mažai tirti aukštas jonizuojančiosios spinduliuotės dozes gavusių asmenų genomai didelės skiriamosios gebos lygmeniu. Pritaikius naujos kartos biotechnologijas ir analizės metodus atsiveria galimybė pirmą kartą šios unikalios tiriamųjų grupės genomus ištirti molekuliniu lygmeniu. Naujas, gilesnis genomo analizės lygmuo leistų nustatyti naujus ir padėtų geriau suprasti jau žinomus mikroevoliucijos (adaptacijos) procesų mechanizmus. Gauti rezultatai turės didelę reikšmę fundamentiniams populiacijų ir evoliucinės genomikos tyrimams, asmeninės ir prevencinės medicinos plėtrai.

„Išgyvenamumas ir išlikimas yra neatsiejami nuo prisitaikymo prie aplinkos – adaptacijos. Turime unikalią progą tirti genomą ir ieškoti adaptaciją lemiančių savybių ypatingoje imtyje – Lietuvos Černobylio likviduotojų grupėje, kuri išgyveno ekstremalias sąlygas. Labai džiaugiamės sulaukę aktyvaus černobyliečių įsitraukimo ir esame jiems labai dėkingi“, – sako projekto dalyvė dr. I. Domarkienė.

Pasak mokslininkų, tokie tyrimai padeda suprasti ryšius tarp evoliucinės atrankos ir ligų, surasti priežastis, dėl kurių kiekvieno žmogaus ir populiacijos polinkis sirgti tam tikromis ligomis, išgyvenamumas ir ilgaamžiškumas yra skirtingi.

Finansavimą projektui „Adaptaciniai genetiniai mechanizmai – plataus masto Lietuvos Černobylio katastrofos likviduotojų viso genomo tyrimas“ skyrė Lietuvos mokslo taryba (LMTLT), sutarties Nr. S-MIP-20-35.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

0 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Kaip vertinate naujieną, jog Užupyje kursuos autobusas be vairuotojo?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist