Kitus mokslo metus mokyklos pradės su atnaujintomis ugdymo programomis, o tam reikalingi ir nauji vadovėliai. Nors vadovėlius mokiniams privalo finansuoti valstybė, viena sostinės mokykla nusprendė, kad už juos turėtų sumokėti moksleivių tėvai. Tiesa, mokykla pinigų iš tėvų prašo ne už fizinius, o už skaitmeninius vadovėlius, todėl, anot savivaldybės, tame problemos nėra. Tačiau ministerija atkerta – tokia rinkliava neteisėta, praneša LNK.
Būsimo septintoko tėtis Tomas pasipiktinęs sako, kad iš mokyklos, kurioje mokosi jo sūnus, sulaukė keisto prašymo.
„Gavome iš mokyklos administracijos laišką, kuriame buvo nurodyta, jog remiantis naujomis bendrojo ugdymo programomis vadovėliams skiriamų lėšų naujiems mokslo metams nebeužtenka. Ir prašoma prisidėti finansuojant tų naujų vadovėlių įsigijimą“, – piktinosi Tomas.
Prašymų susimokėti už vadovėlius moksleivių tėvai neturėtų sulaukti, kadangi tokias priemones vaikams privalo finansuoti valstybė. Tomas tikina, kad mokyklos direktoriaus pasiteiravus, kodėl renkami pinigai, pastarasis teigė, kad iš savivaldybės gaunamų pinigų vadovėliams neužtenka.
„Aš jam tiesiai šviesiai uždaviau klausimą, ar jis kreipėsi į savivaldybę, ar galų gale į ministeriją su pasakymu arba poreikio išreikšimu, kad, žiūrėkite, mes neturime pinigų, ką mes toliau darome – lengviausia buvo ateiti pas tėvus paprašyti“, – dalinosi mintimis tėvas.
Vilniaus Pavilnio progimnazijos administracija tėvams nurodė, kad renka po 19 eurų nuo vieno vaiko. Už pinigus esą bus perkamos licencijos „Eduka“ platformai. Joje vaikai gali naudotis tiek skaitmeninėmis pratybomis, tiek ir vadovėliais.
„Vadovėliai čia yra kaip viena iš dedamųjų tiktai. Pati esmė, kad tai yra elektroninė mokymosi aplinka ir iš lėšų, kurios skiriamos vadovėliams, negali būti įsigyjama“, – sakė Vilniaus Pavilnio progimnazijos direktorius Redas Kononenko.
Mokyklos direktoriui pritaria ir savivaldybė.
„Jeigu kalbant apie konkrečius atvejus ar „Eduka“, kur buvo vienoje įstaigoje užsiminta, tai yra traktuojama kaip individuali mokymo priemonė, nes reikalingos pratybos, tam tikros užduotys, tai pratyboms. 20 straipsnis, tik jau 5 punktas reglamentuoja, kad atsako tėvai“, – teigė Vilniaus savivaldybės atstovė Diana Petkūnienė.
Tačiau Švietimo, mokslo ir sporto ministerija turi kitą nuomonę šiuo klausimu.
„Mokykla neturi teisės reikalauti iš tėvų susimokėti už vadovėlius, nesvarbu ar tai būtų spausdinti, ar elektroniniai. Ir tais atvejais, kai mokyklai tiesiog pritrūksta lėšų, tai pirmiausias dalykas, ką jinai turi padaryti, tai, aišku, kreiptis į savo steigėją“, – aiškino ŠMSM Ugdymo departamento direktorė Jolanta Navickaitė.
„Reikalavimo tokio kaip ir tikrai negali būti, jeigu yra nepasitarta. Kokios mokymosi priemones, ar jos yra finansuojamos, apsitaria mokyklos viduje individualiai“, – sakė D. Petkūnienė.
Kitose Lietuvos mokyklose „Eduka“ licencijos vaikams finansuojamos iš valstybės mokyklai skirto biudžeto, o ne iš tėvų.
„Būtent „Eduka“ perkame iš lėšų, kurios skirtos yra vadovėlių įsigijimui ir skaitmeniniam turiniui“, – pateikė Lietuvos mokyklų vadovų asociacijos prezidentas Dainius Žvirdauskas.
Direktorius sako, kad nors mokykla iš savivaldybės ir gavo daugiau lėšų skirtų vadovėliams įsigyti, jų nepakanka. Esą nepadeda ir pinigai skirti skaitmeninėms mokymosi reikmėms.
„Tai mokykla turi realiai savo biudžete apie 8 tūkst. eurų metams. Dabar vienos licencijos kaina yra 20 eurų. Mūsų mokykloje planuojama kitais metais, kad bus 400 mokinių, tai jeigu mes pirktumėme vien šitas licencijas iš šitų galimų lėšų, tai praktiškai nebeliktų visiems kitiems dalykams“, – apibendrino Vilniaus Pavilnio progimnazijos direktorius R. Kononenko.
Ministerijos teigimu, vieno mokino fiziniams vadovėliams valstybė metams skiria beveik 22 eurus, tai sudaro apie 7,5 mln. eurų kasmet. Tiesa, šiemet dėl atnaujintų programų vadovėliams papildomai skirta dar beveik 8 mln. eurų.