Švietimas

Vilniaus universitete eksponuojamas Martyno Mažvydo „Katekizmo“ originalas

Šiandien, balandžio 4 d. Vilniaus universiteto bibliotekos P. Smuglevičiaus salėje (Universiteto g. 3) nuo 10 iki 19 val. bus eksponuojamas Martyno Mažvydo „Katekizmo“ originalas. Įėjimas nemokamas.

Martyno Mažvydo „Katekizmas“ – tai 1547 metais Karaliaučiuje išspausdinta pirmoji lietuviška knyga, kurios atsiradimas pradėjo naują etapą lietuvių kalbos istorijoje. M. Mažvydas yra lietuvių raštijos pradininkas ir reformacijos veikėjas. Jo „Katekizme“ įamžinta senoji lietuvių kalba, kuri dėl savo archaiškumo ir giminingumo su sanskritu itin reikšminga indoeuropeistikos tyrinėjimams, ypač lyginamajai kalbotyrai.

Manoma, kad „Katekizmas“ išspausdintas iki 300 egzempliorių tiražu, tačiau pasaulyje yra žinomi tik du šios ypatingos mūsų raštijai knygos vienetai. Vienas jų saugomas Vilniaus universiteto, kitas – Torunės (Lenkija) universiteto bibliotekose. Ilgą laiką pirmoji lietuviška knyga nebuvo prieinama visuomenei. Todėl bibliotekos tradicija kasmet rodyti M. Mažvydo „Katekizmo“ originalą pirmosiomis balandžio dienomis taip paminint Vilniaus universiteto įkūrimo datą – 1579 m. balandžio 1 d. – yra puiki galimybė visuomenei iš arti susipažinti su svarbia mūsų kultūros paveldo dalimi.
VU bibliotekos svečiai balandžio 4 d. taip pat galės išvysti „Katekizmo“ faksimilę – tiksliai atkurtą originalo kopiją – ir Lietuvos valstybės atkūrimo 100 metų jubiliejui skirtą parodą „Už visą auksą brangesnė laisvė!“, kurioje pateikiami dokumentai, susiję su Lietuvos valstybingumo raida.

 
Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
0 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button