Jau greitai prasidėsiančius mokslo metus Vilniaus miesto mokyklos pasitinka su bendrovės „Vilniaus vandenys“ įrengtomis stacionariomis vandens gertuvėmis. Praėjusiais metais tokio tipo vandens gertuvės buvo įrengtos tik dalyje sostinės mokyklų, o šiais metais vandens gertuves moksleiviai ras jau kone kiekvienoje Vilniaus miesto savivaldybei priklausančioje sostinės mokykloje.

Pasak bendrovės „Vilniaus vandenys“ generalinio direktoriaus Mariaus Švaikausko, šis sprendimas ne tik skatina moksleivius gerti daugiau vandens, vertinti jo naudą sveikatai, bet ir prisideda prie jaunosios kartos sąmoningumo ugdymo, mažinant plastiko sunaudojimą ir atsisakant plastikinių vandens buteliukų.

„Šiuo projektu siekiame ne tik skatinti moksleivius vartoti daugiau vandens, formuoti sveikus jų gyvenimo įpročius, bet ir ugdyti atsakingą jaunąją kartą, kuri siekia keistis patys ir keisti pasaulį – mažinti plastiko naudojimą ir gamtos taršą. Jų kuprinėje turima gertuvė yra neatsiejama kasdienių įpročių dalis“, – sako „Vilniaus vandenų“ generalinis direktorius Marius Švaikauskas.

Šiuo metu Vilniaus mokyklose bendrovė, bendradarbiaudama su Vilniaus miesto savivaldybe, jau yra įrengusi 87 stacionarias vandens gertuves, o iki rugsėjo vidurio planuojama šį projektą užbaigti su dar 20 įrengtų vandens gertuvių. Pilnai užbaigus projektą vandens gertuvės bus įrengtos visose Vilniaus miesto savivaldybei priklausančiose mokyklose ir galimybę kasdien mokykloje gerti tyrą vandenį turės daugiau nei 64 tūkst. vaikų.

Skaičiuojama, kad jei kasdien vienas moksleivis išgers nors vieną savo atsineštą gertuvę vandens, Vilniaus mokyklose kasdien vandens bus suvartojama daugiau nei 100 tūkst. litrų, atsisakoma 50 tūkst. vandens buteliukų ir, svarbiausia, į aplinką nepateks daugiau nei 4 t. anglies dioksido, skirto plastikiniams buteliukams pagaminti.

„Šį projektą vertinu kaip galimybę formuoti teisingus ištisos kartos vartojimo įpročius. Toks paprastas veiksmas kaip gertuvės nešiojimasis arba vandens iš čiaupo gėrimas iš tiesų yra labai reikšminga, jei įvertiname bendrą mastą. Vilniuje mokosi apie 70 tūkst. vaikų. Jei jie visi kas dieną vietoje buteliuko limonado išgertų po gertuvę čiaupo vandens, tai per mėnesį mes sutaupytume 15 mln. plastikinių butelių arba 42 tonas plastiko. Tai viena vertus, diegiame labai aiškų įprotį, kuris iš karto turi atitinkamą poveikį, kita vertus, nuo mažumės skatiname vaikus galvoti apie jų santykį su gamta, ugdome atsakingą požiūrį į aplinką“, – sako Vilniaus miesto vicemeras Valdas Benkunskas.

Vienos gertuvės kaina, įskaičiuojant ir jos įrengimo kaštus, kurie gali būti skirtingi, priklausomai nuo pasirinktos vietos gertuvei ir jos įrengimo sudėtingumo, siekia 2500 eurų. Bendra projekto vertė – daugiau nei 250 000 eurų. Vilniaus miesto savivaldybei priklausančioms mokykloms gertuvių įrengimas ir priežiūra nieko nekainuos. Kaštus dengia Vilniaus miesto savivaldybė kartu su bendrove „Vilniaus vandenys“.

Visos gertuvės yra įrengiamos daugiausia mokinių lankomose vietose – mokyklų fojė, koridoriuose ar valgyklose. Gertuvės ne tik išvaizdžios, bet ir tvirtos (įvertinta tai, kad jos bus aktyviai naudojamos ne vienerius metus), pakabintos tokiame aukštyje, kad jas pasiekti prisipilti vandens ar iš jų atsigerti būtų patogu tiek vyresniems, tiek ir jaunesniems moksleiviams. Į gertuvių apipavidalinimo procesą praėjusiais metais įsitraukė ir pačios mokyklų bendruomenės – jos rinkosi  labiausiai patinkantį gertuvių apipavidalinimo dizainą, formą, siūlė, kaip moksleiviams būtų galima šalia gertuvės suteikti ir papildomos informacijos apie vandens naudą, galimybes taupyti ir tausoti aplinką, neperkant vandens plastikiniuose buteliuose, bet geriant jį tiesiai iš čiaupo ar iš savo atsineštos vandens gertuvės.

Gertuves mokyklose įrengusios bendrovės „Vilniaus vandenys“ atstovai akcentuoja, jog į mokyklas grįžę mokiniai, jų tėvai ir mokyklų bendruomenės gali būti tikros dėl juos pasitiksiančių gertuvių vandens kokybės: vandens iš čiaupo kokybė kaip ir visame Vilniaus mieste yra reguliariai tikrinama.

Per šiuos metus „Vilniaus vandenys“ sostinės gyventojams ir svečiams pateikė jau ne vieną iniciatyvą, skatinančią ne tik gerti vandenį, bet tai daryti gamtai draugiškais būdais.

„Šią vasarą išplėtėme ne tik vandens gertuvių mokyklose skaičių, bet tarp vilniečių labai pasiteisinusį stacionarių ir mobilių vandens gertuvių tinklą. Pagal juose sumontuotus nuotolinio nuskaitymo skaitiklius, iki vasaros pabaigos miesto gyventojai ir svečiai iš įrengtų gertuvių išgėrė beveik 1 400 000 litrų vandens bei taip atsisakė per 2 797 380 plastikinių buteliukų. Esame įsitikinę, jog ir mokyklose įrengtos gertuvės svariai prisidės prie gamtos išsaugojimo ir per dieną leis sutaupyti iki 50 tūkstančių buteliukų vandens”, – pasakoja bendrovės generalinis direktorius M. Švaikauskas.

Taip pat šią vasarą „Vilniaus vandenys“ pristatė ir  vandens iš čiaupo skatinimo kampaniją „Tavo jėga keisti(s), prie kurios prisijungė įvairūs svetingumo verslų atstovai, biurų be sporto centrai. Kampanijos metu Vilnius, kaip miestas, kuriame vanduo geriamas iš čiaupo, buvo pristatytas ir vietiniams bei užsienio turistams.

Pasak bendrovės atstovo, mokslo metams prasidėjus „Vilniaus vandenys“ planuoja ir vaikams skirtų interaktyvių iniciatyvų, kurių metu moksleiviai bus skatinami atsisakyti vandens buteliukų, įprasti į mokyklą nešiotis ir  pildyti daugkartines vandens gertuves mokymo įstaigose įrengtose vandens stotelėse.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

4 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar per sakurų žydėjimą turi būti draudžiamas eismas Upės gatve?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist