Švietimas

Greitai galėsime lietuviškai šnekėtis su telefonais, planšetėmis ir robotais

Vasario pradžioje Vilniaus universiteto (VU) Filologijos fakultete lingvistai ir informacinių technologijų specialistai pristatė lietuvių šneka valdomų paslaugų plėtros projektą LIEPA 2. Juo siekiama kuriant ateities skaitmeninius produktus lietuvių šneka valdomas mobiliąsias paslaugas, padidinti lietuvių kalbos vartojimą elektroninėje terpėje.

Pasak projekto vadovo dr. Audriaus Valotkos, jei norime, kad lietuvių kalba klestėtų, jai reikia atrasti vietą elektroninėje erdvėje.

„Kalbai, kuri neapsigyvena technologijose, greitai nutiks tai, kas nutiko toms kalboms, kurios nesuspėjo į Gutenbergo spaudos epochą – jos liko istorijos paraštėje“, – projekto reikšmę nusakė A. Valotka.

 

Pasak VU Duomenų mokslo ir skaitmeninių technologijų instituto profesoriaus Laimučio Adolfo Telksnio, prakalbinti kompiuterius lietuviškai mokslininkai siekia jau 50 metų. Būtent prieš tiek laiko kilo ir mokslinę pažangą skatinantys klausimai: ar mašina taps protingu daiktu, ar ji kada nors galės būti žmogaus pašnekovu?

Ir iš tiesų atsakymą šiandien jau girdime. Renginyje robotas NAO taisyklinga lietuviška kalba pasveikino visus susirinkusius paminėti darbų pradžią. „Išmokykite mane su jumis bendrauti šnekant lietuviškai“, – prof. L. Telksnio ir dokt. Lino Aidoko parengtą pranešimą pasakė jis.

Projekte darbuojasi trys ekspertų grupės: atpažintuvo (vadovas prof. Laimutis Adolfas Telksnys), garsyno (vadovas prof. Vytautas Kardelis) ir sintezatoriaus (vadovas doc. Pijus Kasparaitis).

 

Atpažintuvo programa naudosis didele, 1000 valandų ir kelių tūkstančių balsų lietuvių šnekos duomenų baze, kurią galima palyginti su garsų ir žodžių biblioteka.

Pasak prof. L. Telksnio, skambintuvas leis skambinimo funkcijas valdyti balsu, pavyzdžiui, kai yra tamsu ir nematyti ekrano, arba žmogus galės valdyti kompiuterius  ir robotus būdamas nutolęs nuo jų kelių metrų atstumu.

Doc. Pijaus Kasparaičio vadovaujama grupė tobulins ankstesniame LIEPOS projekto etape sukurtą lietuvių natūralios šnekos sintezatorių, jau dabar naudojamą keliuose naujienų portaluose, ir sukurs akliesiems skirtą sintezatoriaus versiją, veikiančią mobiliojoje aplinkoje.

 

Lietuvių šnekos sintezatoriaus teikiamomis paslaugomis galės naudotis ne tik aklieji. Skaitytuvas, balsu skaitantis mūsų pasirinktas žinias internete, suteiks galimybę pailsinti akis arba naujienų klausytis vairuojant, einant pakeliui namo ar esant tamsioje patalpoje.

„Bus galima klausytis ne tik tekstų portaluose, bet ir bet kokio kompiuteriu užrašyto paskaitų konspekto ar kito panašaus asmeninio teksto. Pasinaudoti teksto įgarsinimo paslauga svetainėje RoboBraille.org ir susisintezuoti turimus asmeninius tekstus“, – pasakojo doc. P. Kasparaitis.

Siekiama, kad projekto LIEPA 2 metu sukurtomis paslaugomis nemokamai galėtų kasdien naudotis mokiniai, studentai, verslo atstovai, aklieji ir apskritai kiekvienas visuomenės narys.

 

Projekto metu bus sukurtos šios paslaugos:

– interaktyvus humonoidinis robotas, ugdantis moksleivių gebėjimus priimti strateginius sprendimus;

– šneka valdomas telefono skambintuvas;

 

– šneka valdomas taksi iškviestuvas;

– mobilioji sistema, kompiuterių ekranuose rodomą informaciją akliesiems ir silpnaregiams skaitanti balsu;

– interneto naujienų skaitytuvas, kai vartotojas pageidavimus pareiškia šnekėdamas;

– tarpkalbinis lietuvių–kinų kalbų komunikatorius.

Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
0 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button