Jau ketvirtus metus iš eilės Vilniaus visuomenės sveikatos biuras, minėdamas Tarptautinę triukšmo supratimo dieną, kvietė Vilniaus miesto ir rajono bendrojo ugdymo įstaigas dalyvauti akcijoje „PERTRAUKA TYLOJE“. Akcijos tikslas – ugdyti vaikų supratimą apie triukšmą, siekiant ne tik pabrėžti didesnį jų jautrumą neigiamam triukšmo poveikiui mokykloje, namuose, renginiuose, bet ir ugdyti atsakomybę dėl pačių keliamo triukšmo.

Ši akcija – savotiška veiksmo savaitė be triukšmo – vyko nuo š. m. balandžio 24 d. iki balandžio 28 d. Kiekvieną šios savaitės dieną viena trumpoji 10 minučių pertrauka (po pirmosios arba antrosios pamokos) mokyklose buvo skelbiama PERTRAUKA TYLOJE. Akcijoje dalyvavusios mokyklos rūpinosi, kad akcijos metu visoje mokykloje būtų užtikrinama tyla.

Šiais metais akcijoje dalyvavo beveik 60 Vilniaus miesto ir rajono mokyklų, kuriose mokosi apie 22 tūkst. mokinių.

Kviečiame paskaityti keleto akcijos dalyvių atsiliepimus!

Apie tylos reikšmę bei triukšmo poveikį sveikatai pamokose kalbėjosi „Saulėtekio“ mokyklos-daugiafunkcio centro mokiniai ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Zina Piličiauskienė, kuri kvietė pamąstyti ir atsakyti į klausimą „Kas yra tyla?“. Mokinių mintys:

Tyla – tai ramybė, poilsis, atsipalaidavimas.Tyla – susivaldymas, nusiraminimas.Tyla – susikaupimo ir ramybės simbolis.Tyla – tai sielos malda.Tyla – tai buvimas su savimi.Tyla – tai jausmas, kai ramuma apima tavo kūną ir sielą.Tyla – poilsis nuo visų garsų.Tyla – gera byla.Tyla, kai visur tylu: niekas nekalba, netriukšmauja.Tyla – tai ramybės momentas, poilsis.Tyla – būsena be triukšmo.Tyla – tai momentas, kai niekas nejaukia tavo minčių.

Į klausimą „Kaip jauteisi tyloje?“ mokiniai atsakė:

Jaučiausi laiminga, atsipalaidavusi, nusiraminusi.Labai patiko piešti.Medituojant jaučiausi svajingai pakylėta į dangų.Labai patiko, buvo įdomu, pavyko nusiraminti.Galėjau atsipalaiduoti, apie nieką negalvoti.Patiko, buvo įdomu, nes tylėdamas kūriau eiles.

VGTU inžinerijos licėjaus visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Violeta Simonavičiūtė kvietė mokinius tylą ir triukšmą suprasti per pojūčius. Mokinių atsiliepimai: „Tyloje aš jaučiuosi jaukiai. Skambant klasikos muzikai jaučiuosi atsipalaidavusi, klausantis roko užplūdo energija“ – rašo Ūla. Aurėja savo pojūčius apibūdino taip: „Rokas sukėlė norą šokti, klasikinė muzika labai patiko, nes lėta ir rami, o gamtos garsai visuomet sukelia džiaugsmą ir labai didelę laimę“.

Vilniaus Radvilų gimnazijos bendruomenė taip pat aktyviai įsijungė į Triukšmo supratimo dienos minėjimo akciją „Pertrauka Tyloje“. Akcijos organizatoriai ir gimnazijos mokinių taryba pakvietė visus atkreipti dėmesį į triukšmo poveikį organizmui ir įsitraukti į įvairias veiklas. Mokinius į pamokas kvietė ne įprastinis skambutis, o malonus paukščių čiulbesys, klasių valandėlių metu vyko diskusijos apie triukšmo poveikį, jo mažinimą mokyklos, namų aplinkoje.

Mokykloje įrengtoje „Tylos oazėje“ mokiniai žaidė šachmatais, šaškėmis, piešė mandalas, tapė spalvotu vandeniu, skaitė poeziją, meditavo. Akcija gimnazijoje pavyko, nes mokiniai pateikė naujų, įvairių pamokymų, kaip sumažinti triukšmo poveikį gimnazijos aplinkoje.

VIMS (Vilnius International Meridian School) mokiniai visą savaitę po pirmosios pamokos stengėsi netriukšmauti, laikytis tyliai, jie galėjo skaityti, piešti, medituoti. Priešmokyklinukams buvo pateikta užduotis tame pačiame lape nupiešti tylą ir triukšmą – išreikšti tylą ir triukšmą spalvomis.

Per tylos pertraukėles pirmos klasės mokiniai meditavo. Kam reikalinga tyla? O meditacija? Kas yra tyla išorėje ir žmogaus viduje? Į šiuos klausimus vaikai mokėsi atsakyti, įsiklausydami bei pajusdami save ir tylą.

Vilniaus r. Mickūnų gimnazijoje pertraukų metu mokiniams buvo siūloma įvairi kūrybinė veikla, meditacija, susirašinėjimas ir kt. Mokiniai, mokyklos administracija, mokytojai ir kiti mokyklos darbuotojai noriai dalyvavo akcijoje, o mokinių taryba vaikščiojo po mokyklą ir fotografavo tylos akimirkas.

Sofijos Kovalevskajos gimnazijoje ir progimnazijoje po antros pamokos neaidėjo skambutis – jis buvo pakeistas į švelnų upelio čiurlenimą. Veikė tylos kambarys, kur mokiniai galėjo pabūti visiškoje tyloje, klausant tylios atsipalaiduojančios muzikos. Mokiniai stengėsi garsiai nekalbėti, piešė tyloje ir žaidė ramius žaidimus.

Triukšmo supratimo diena buvo paminėta, o ar tikrai mokiniai suprato, kas yra triukšmas ir kokia jo žala, parodys laikas. Kai kurios mokyklose nutarė pratęsti šią gražią akciją ir planuoja tylias pertraukas ateityje įtraukti į kiekvienos savaitės ar mėnesio planą.

Organizatoriai dėkoja Vilniaus miesto bendrojo ugdymo įstaigos:

„Ąžuolyno“ progimnazijai

„Genio” progimnazijai

„Minties“ gimnazijai

„Ryto“ progimnazijai

„Saulėtekio“ mokyklai-daugiafunkciam centrui

„Sietuvos“ progimnazijai

„Versmės“ katalikiškajai gimnazijai

„Vilnios“ pagrindinei mokyklai

Abraomo Kulviečio klasikinei gimnazijai

Antakalnio gimnazijai

Barboros Radvilaitės pagrindinei mokyklai

Darželiui-mokyklai „Berželis”

Darželiui-mokyklai „Šaltinėlis“

Darželiui-mokyklai „Svaja“

Grigiškių darželiui-mokyklai „Pelėdžiukas“

Grigiškių gimnazijai

Jono Basanavičiaus progimnazijai

Karaliaus Mindaugo mokyklai

Karoliniškių gimnazijai

Lazdynų mokyklai

Martyno Mažvydo progimnazijai

Medeinos pradinei mokyklai

Mokyklai-darželiui „Aušra“

Naujininkų mokyklai

Petro Vileišio progimnazijai

Pilaitės gimnazijai

Pranciškaus Skorinos gimnazijai

Radvilų gimnazijai

Kovalevskajos gimnazijaiKovalevskajos progimnazijai

Senamiesčio mokyklai

Simono Daukanto gimnazijai

Simono Daukanto gimnazijai

Simono Daukanto progimnazijai

Šv. Kristoforo gimanazijai

Taikos progimnazijai

Vilniaus Gedimino technikos inžinerijos licėjui

VIMS-International Meridian School

Viršuliškių mokyklai

Vilniaus rajono bendrojo ugdymo įstaigoms:

Bezdonių Julijaus Slovackio gimnazijai

Buivydiškių pagrindinei mokyklai

Eitminiškių gimnazijos Ažulaukės pradinio ugdymo skyriui

Mickūnų gimnazijai

Nemenčinės Gedimino gimnazijai

Nemenčinės Konstanto Parčevskio gimnazijai

Paberžės „Verdenės“ gimnazijai

Pagirių gimnazijai

Rakonių pagrindinei mokyklai

Riešės gimnazijai

Rudaminos Ferdinando Ruščico gimnazijai

Lietuvoje, kaip ir daugelyje kitų pasaulio valstybių, kiekvienais metais paskutinį balandžio trečiadienį minima Tarptautinė triukšmo supratimo diena, skirta atkreipti visuomenės dėmesiui į ilgalaikio triukšmo poveikio sukeliamas neigiamas pasekmes gyventojų sveikatai. Šią dieną skatinama nurimti, pagalvoti apie triukšmo žalą ir prisiimti atsakomybę už tylios aplinkos kūrimą bei puoselėjimą.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

0 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist