Kristina Milevič (30 m.) sakosi besididžiuojanti tuo, kad yra romė. Šiuo metu ji rūpinasi madų ir meno šou „Amaro šukaripen“ (lietuviškai – „Mūsų grožis“) organizavimu, kuriame supažindins visus norinčiuosius su savo kultūra.

Kristina – Romų visuomenės centro ir organizacijos „Padėk pritapti“ darbuotoja, ansamblio „Sare roma“ šokėja bei šokių mokytoja, taip pat besidarbuojanti restorane „Gypsy Lounge”.

Daugybę veiklų turinti Kristina laiko atrado ir dar vienai – romių madų ir meno šou organizavimui – mat nori žiūrovus supažindinti su savo kultūra, o savo tautybės merginoms padėti integruotis į šiuolaikinę visuomenę.

„Man labai norisi mergaitėms parodyti, kad jos gali būti ištikimos mūsų tradicijoms ir su jomis sėkmingai gyventi šiais laikais. Pasitaiko jaunuolių, kurie gėdijasi viešumoje dainuoti mūsų dainas ar šokti šokius, bet juk tos dainos, šokiai ir savita apranga integracijai tikrai nekenkia“, – sakė Kristina, kuri pati ansamblyje „Sare roma“ šoka nuo 5 metukų amžiaus.

Taigi rugsėjo 2 d. 18 val. Vilniaus rotušėje romės dainuos, šoks ir demonstruos savo tradicinius kostiumus.

Kaip pasakojo Kristina, ir dabar ištekėjusios romės moterys tradiciškai vilki ilgus plačius sijonus – tik jaunos merginos gali mūvėti kelnes ar trumpesnius (bet, pageidautina, ne pernelyg trumpus) sijonėlius. Dažnai ištekėjusios moteris dar ir ryši skareles. Senais laikais drabužiai būdavo paprastų spalvų – žmonės juos patys siūdinosi namie ir didelių galimybių neturėjo, vėliau jie tapo margesni.

Taigi, kaip pabrėžia Kristina, jai labai norisi, kad romės merginos savo tradicijų ir toliau laikytųsi, bet tą darydamos gerai jaustųsi šiuolaikinėje visuomenėje.

Kaip pasakojo organizacijos „Padėk pritapti“ vadovė Inga Kreivėnaitė, paties renginio idėja į Lietuvą atkeliavo iš Švedijos, kur ji su kolegėmis, tarp jų ir Kristina, lankėsi.

Ten panašias inciatyvas vykdo organizacija Trajosko Drom, beje, įsikūrusi labai netikėtai. Tiesiog viena Švedijos romė įkūrė grožio saloną, kuriame pradėjo lankytis jos tautietės. Jos besidarydamos makiažą ar besilakuodamos nagus šeimininkei vis pasakodavo apie savo problemas, ir daug apie tai prisiklausiusiai moteriai kilo idėja samdyti teisininką, kitus specialistus ir prisidėti prie tų problemų sprendimo.

Ruošiantis Vilniuje vyksiančiam romių madų ir meno šou organizatoriams teko ieškoti informacijos, kaip atrodydavo tradiciniai romų kostiumai, pagelbėjo ir muziejininkai (tradicinę romų aprangą vaizduojančios iliustracijos bus parodytos renginio metu).

Kostiumus, kuriuos demonstruos renginyje, pačios romės ir sukūrė. Pačios ruošė ir renginio scenarijų, planavo, kokias tradicines dainas ir šokius įtrauks į repertuarą. Pačios ir darysis makiažą, juolab, kad pernai merginoms buvo organizuoti makiažo kursai ir nemaža jų dalis norėtų dirbti būtent grožio srityje.

Beje, jauniausias kolekciją pristatysiantis modeliukas bus septynmetė mūsų pašnekovės Kristinos dukrytė Versavija.

„Šis renginys turėtų stiprinti romių savivertę ir parodyti, kad jos pačios gali kurti gražias iniciatyvas. Smagu, kad šįkart jų kūryba bus rodoma tokioje vietoje kaip Vilniaus rotušė, o su ja susipažinti galės visi norintieji“, – sakė I.Kreivėnaitė.

Ji pridūrė, kad Lietuvos romų bendruomenė nėra didelė – joje iš viso apie 2000 žmonių, kurių didesnė dalis gyvena Vilniuje. Jų kiek mažėja, prie to prisideda ir emigracija. Ji vyksta ne tik dėl ekonominių priežasčių – vienas vaikinas prieš išvykdamas sakė: „Lietuvoje aš esu per juodas“ ir pasirinko šalį, kurioje jo išvaizda neatkreips tokio didelio aplinkinių dėmesio. Taigi ne visi romai savo tautybe didžiuojasi taip, kaip Kristina.

Rugsėjo 2 d. 18 val. vyksiantis Romių madų ir meno šou – vienas iš savitai romų kultūrai skirtų renginių, vyksiančių Vilniuje pirmąją rugsėjo savaitę. Rugsėjo 4 d.  vyks “Gypsy Fest“ – 12 val. nuo Katedros aikštės Vilniaus gatvėmis žingsniuos spalvinga eisena, o vakare „Compensa“ koncertų salėje skambės koncertas su daugybe atlikėjų.

Romių madų ir meno šou organizuoja NVO „Padėk pritapti“ kartu Romų visuomenės centru, o prie galimybės patirti šią šventę prisideda Tautinių mažumų departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, Vilniaus miesto savivaldybė, Lietuvos romų bendruomenė, Aktyvių piliečių fondas ir Kirtimų kultūros centras.

Medžiaga parengta pagal Vilniaus miesto savivaldybės užsakymą. Turinys apmokėtas.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

55 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist