Trečiadienį Rasų kapinėse perlaidoti 1918 metų Vasario 16-osios Akto signataro Mykolo Biržiškos, jo žmonos Bronislavos Biržiškienės ir visuomenės veikėjų profesorių Vaclovo bei Viktoro Biržiškų palaikai.

Perlaidojimo ceremonijoje kalbą sakęs Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas prof. Vytautas Landsbergis pabrėžė, kad Biržiškų palaikų perlaidojimas Vilniuje yra teisinga ir labai graži kovotojų už laisvą Lietuvą kelionės pabaiga.

„Čia yra ta vieta, kurioje jiems dera amžinai ilsėtis. Jie to ir norėjo. Vilnius jiems visiems buvo neatskiriama ir svarbiausia Lietuvos dalis. Kaip pasakyta Vasario 16-osios akte – nepriklausoma Lietuva su sostine Vilniuje. Tuo jie tikėjo ir todėl jie šiandien čia ir čia amžinai ilsėsis“, – kalbėjo V. Landsbergis.

„Tai yra teisinga ir labai graži tų pasišventėlių, darbininkų, kovotojų už geresnę Lietuvą kelionės pabaiga“, – pabrėžė jis ir ragino už į Lietuvą grąžintus Biržiškų palaikus dėkoti M. Biržiškos artimiesiems.

V. Landsbergis savo kalboje sakė, kad netoli M. Biržiškos kapo ilsisi ir kiti Lietuvos atgimimo darbininkai – Basanavičius, broliai Vileišiai, Višinskis, Žemkalnis, Čiurlionis, Romeris.

„Dabar jie visi susitinka“, – savo kalbą užbaigdamas sakė profesorius.

Kalbą taip pat sakė buvęs Seimo vadovas, socialdemokratų garbės pirmininkas Česlovas Juršėnas. Jis akcentavo Biržiškų reikšmę Lietuvai ir lietuvybei.

„Gerbiamieji, mes, gyvieji, liekame be galo dėkingi lietuvybę, Lietuvą, Vilnių, žmoniškumą gynusiems Biržiškoms, pagaliau atgulsiantiems amžinojo poilsio jų numylėto Vilniaus žemėje greta patriarcho Jono Basanavičiaus“, pabrėžė socialdemokratų garbės pirmininkas.

M. Biržiškos palaikai iš Jungtinių Amerikos Valstijų į Lietuvą pargabenti vykdant paskutinę signataro valią.

M. Biržiškos anūkas Vytas Barauskas pirmadienį žurnalistams perskaitė ir M. Biržiškos užrašytus žodžius, kuriais jis viliasi grįžti į laisvą Lietuvą.

„Aš ne tik tikiu, kad grįšiu į laisvą Lietuvą, bet ir žinau, kad grįšiu. Gyvas ar miręs, bet vis tiek grįšiu“, – M. Biržiškos užrašytas mintis perskaitė jo anūkas.

M. Biržiška gimė 1882 m. Viekšniuose, Šiaulių apskrityje, mirė 1962 m. Los Andžele, JAV. Jis buvo literatūros istorikas, Nepriklausomybės akto signataras, daug prisidėjo prie lietuvybės stiprinimo, demokratinių vertybių įtvirtinimo.

B. Biržiškienė-Šėmytė gimė 1879 m. Vilniuje, mirė 1955 m. Los Andžele. Ji buvo lietuvių ir JAV lietuvių visuomenės, kultūros, politinė veikėja.

Vaclovas Biržiška gimė 1884 m. Viekšniuose, mirė 1956 m. Voterberyje, JAV, – kultūros istorikas, politinis veikėjas, teisininkas, teisės tyrėjas, Lietuvos universiteto profesorius, Teisės fakulteto dekanas, Administracinės teisės katedros vedėjas.

Matematikas, visuomenės ir politinis veikėjas Viktoras Biržiška gimė 1886 m. Viekšniuose, mirė 1964 m. Čikagoje, JAV.

Vasario 16-osios akto signataro M. Biržiškos ir jo šeimos narių palaikų perlaidojimo ceremoniją organizavo ministro pirmininko Sauliaus Skvernelio potvarkiu sudaryta komisija. Palaikų atgabenimo į Vilnių derinimas užtruko trejus metus.

Benas Brunalas (ELTA)

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

0 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar per sakurų žydėjimą turi būti draudžiamas eismas Upės gatve?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist