Varnikų botaninis-zoologinis draustinis – geriausiai ištirta Trakų istorinio nacionalinio parko teritorijos dalis.

Čia aptikta daugiau nei 600 skirtingų aukštesniųjų augalų rūšių, iš kurių net 16 įtrauktos į Lietuvos raudonąją knygą. Įspūdingas draustinyje augančių samanų rūšių kiekis – jų priskaičiuojama net 118, iš kurių keturios yra saugomos visoje Lietuvos teritorijoje. Draustinyje taip pat galima aptikti į raudonąją knygą įrašytų grybų.

Tiesa, mokslininkai pastebėjo, jog prieš pusšimtį metų čia augusių kai kurių kerpių rūšių šiandien jau nebeaptinkama. O juk dauguma retųjų kerpių byloja apie ypatingą miško vertę, mat jos siejamos su kertinių miško buveinių rūšimis. Tai nykstanti ir visose Europos šalyse saugoma augalija.

Gyvūnijos gausa pasižymi tiek Varnikų draustinyje stūksantys miškai, tiek pelkė. Iš žinduolių čia prieglobstį randa lapės, kiaunės, barsukai, kiškiai, aptinkama elnių, stirnų bei šernų. Nenuostabu saulėtą dieną čia išvysti ant kiminų kupsto besišildančią paprastąją angį, dar vadinamą gyvate marguole.

Varnikų draustinyje yra aptikta net 15 saugomų vabzdžių bei vabalų rūšių, čia taip pat pastebima išskirtinių drugių ir plaštakių. O draustinyje gyvenančios gervės ir kukučiai yra saugomi visoje Lietuvos teritorijoje. Nestinga čia ir paukščių giesmininkų – ligučių, lakštingalų, strazdų, volungių – bei plėšriųjų paukščių, priklausančių pelėdinių, vanaginių ir sakalinių būriams.

Pasivaikščiojimas Varnikų botaniniame-zoologiniame draustinyje įrengtu pažintiniu taku atgaivina lankytojo sielą savo šimtamečio miško ir Ilgelio pelkės grožiu, žavi išskirtine augalija ir gyvūnija. Per Varnikų botaninį-zoologinį draustinį išsiraizgęs 5 km ilgio takas gamtos mylėtojams siūlo pasigrožėti įspūdinga gamtos bioįvairove. Trakų miškų urėdija siekia ją išsaugoti ir kartu sudaryti sąlygas jai didėti. Pažintinio tako tikslas – nukreipti lankytojų srautus ir saugoti unikalią gamtą nuo nekontroliuojamo lankymo.

Pietinėje Trakų istorinio nacionalinio parko dalyje, Lentvario girininkijoje esantis Varnikų draustinis užima apie 611 hektarų plotą, kurio 450 ha sudaro miškai ir 207 ha – Ilgelio pelkė. Šiaurinėje draustinio dalyje, Skaisčio ežero pakrantėje ant kalvos auga 200 metų skaičiuojantis ąžuolynas. Varnikų draustinyje yra išskirta kertinė miško buveinė, t. y. žmogaus veiklos nepaveiktas miško plotas, kuriame aptinkama nykstančių, retų ar niekur kitur nerandamų augalų rūšių. Draustinio teritorijoje yra kelios buveinės, įtrauktas į vieningą saugomų teritorijų Europos ekologinį tinklą „Natura 2000“.

Pažintinis pėsčiųjų takas veda ne tik per nuostabaus grožio miškus, bet ir per draustinio biotopų įvairovę praturtinančią pievą, įspūdingą Ilgelio pelkę bei joje telkšančius ežerėlius. Lankytojų patogumui Trakų miškų urėdija yra įrengusi pavėsines su suoliukais, tris apžvalgos aikšteles bei dešimt atokvėpio stotelių gražiausiose ir sunkiai prieinamose draustinio vietose. Didžiausia pažintinio maršruto dalis vingiuoja gruntiniu miško takeliu, tačiau beveik 1,5 km ilgio ruožas pietinėje draustinio dalyje kerta sunkiai prieinamas Ilgelio pelkės vietas! Norint užtikrinti lankytojų saugumą ir suteikti unikalią galimybę pasivaikščioti išskirtinėje gamtoje, įrengtas beveik 1 metro pločio lentinis takas. Pelkėje telkšo 4 liekaninės kilmės ežerėliai: Baluošas, Bevardis, Piliškių ir Ilgelis. Teigiama, kad visi jie yra vieno didelio ežero liekanos. Įdomu ir tai, kad Varnikų draustinio ežerėliai yra aklini – juos maitina aplinkinės pelkės, kurių vandens lygis yra 1 metru aukščiau nei Bernardinų (Lukos) ežero vandens lygis. Taigi Ilgelio pelkės vandens perteklius nuteka į ežerą.

Šaltinis ir nuotrauka: www.exploretrakaivilnius.lt

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

0 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar per sakurų žydėjimą turi būti draudžiamas eismas Upės gatve?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist