Vilniaus rajono poliklinika ir Vilniaus rajono Nemenčinės poliklinika, siekdamos pagerinti Vilniaus rajono savivaldybės sveikatos centro veiklos koordinavimą, teikiamų sveikatos priežiūros paslaugų kokybę ir prieinamumą lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis sergantiems pacientams, pradėjo vykdyti projektą „Vilniaus rajono savivaldybės sveikatos centro veiklos modelio diegimas“.
20 mėnesių truksiančiam projektui vykdyti atrinkta 270 Vilniaus rajono poliklinikos pacientų ir 90 Nemenčinės poliklinikos pacientų, sergančių viena ar keliomis lėtinėmis ligomis. Projekto metu bus atliktas pacientų holistinis (visa apimantis) būklės ištyrimas, sudarytas individualizuotas sveikatos priežiūros planas, pacientui bus priskirtas atvejo vadybininkas, sudaryta daugiadalykė komanda, į kurią bus įtraukti šeimos gydytojas, bendrosios praktikos slaugytojas, kardiologas, endokrinologas ir kineziterapeutas (iš viso 12 specialistų komandų). Taip pat bus vykdomi mokymai pacientui ir (ar) jo artimiesiems. Šioms veikloms numatyta beveik 600 tūkst. eurų lėšų.
„Vilniaus rajono savivaldybė žengia svarbų žingsnį kuriant pažangią ir integruotą sveikatos priežiūros sistemą, orientuotą į pacientą. Siekiant ilgalaikio poveikio, svarbu rūpintis sergančiųjų visapuse gerove, kreipiant dėmesį į jų emocinę būklę ir kasdienius įpročius. Holistinis požiūris leis geriau suprasti, kaip įvairūs aspektai veikia žmogaus sveikatą ir suteiks galimybę pasiūlyti personalizuotą pagalbą, atitinkančią kiekvieno paciento poreikius“, – sako Vilniaus rajono savivaldybės meras Robert Duchnevič.
Sveikatos būklės tyrimo metu pacientai turės užpildyti anketą, kurioje nurodys sveikatos būklės, fizinės veiklos, mitybos, žalingų įpročių, atliktų tyrimų rezultatus ir kt. Dalyviai reguliariai pildys savikontrolės dienyną, kuriame turės būti nurodyti kasdien matuojami kraujo spaudimo duomenys, duomenys apie vartojamus vaistus ir fizinį aktyvumą, sveikatos pokyčiai, hospitalizacijos ir apsilankymų pas gydytojus atvejai bei kita informacija apie paciento sveikatą ir kasdienius įpročius.
„Projekto metu 360 Vilniaus rajono gyventojų, sergančių lėtinėmis ligomis, bus suteikta kompleksinė, personalizuota specialistų komandos priežiūra. Svarbu pabrėžti, kad šios iniciatyvos sėkmė priklausys ne tik nuo sveikatos įstaigų specialistų – svarbus vaidmuo tenka ir patiems pacientams. Jų aktyvumas, įsitraukimas ir atsakomybė už savo sveikatą yra esminiai veiksniai, užtikrinsiantys rezultatus ir ilgalaikę naudą“, – sako Vilniaus rajono vicemerė Edita Tamošiūnaitė.
Atlikti tyrimai rodo, kad pacientų, sergančių viena ar keliomis lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis, gyvenimo kokybė yra prastesnė, todėl būtina išskirtinį dėmesį skirti pacientams, sergantiems cukriniu diabetu, arterine hipertenzija ir kitomis lėtinėmis ligomis.
Lietuvoje lėtinių neinfekcinių ligų priežiūra yra fragmentiška, orientuota į ligos gydymą, o ne į pacientą. Taip pat trūksta holistinio požiūrio į paciento sveikatos būklę, jos įvertinimą, visaverčio paciento poreikių tenkinimo, siekiant ne tik efektyvesnio lėtinių ligų valdymo, tačiau ir geresnės pacientų gyvenimo kokybės.
Abi Vilniaus rajono poliklinikos išanalizavo savo pacientų duomenis, kurie rodo, kad 1-ojo tipo cukriniu diabetu serga 267 pacientai, sergančiųjų 2-ojo tipo cukrinu diabetu – 5 014, pirmine arterine hipertenzija – 23 997, prieširdžių virpėjimu – 3 048, širdies nepakankamumu – 5 718. Kai kurie pacientai turi ne vieną lėtinę ligą.
Remiantis Higienos instituto teikiamais duomenimis, Vilniaus rajone registruojama mažiau sergančiųjų cukriniu diabetu, hipertenzinėmis ligomis, širdies laidumo ir aritmijos sutrikimais bei širdies nepakankamumu nei Lietuvos vidurkis. Geresni rezultatai ir lyginant su Vilniaus miestu, išskyrus širdies nepakankamumo rodiklį, kuris Vilniaus mieste mažesnis.
Projekto tikslas – pagerinti Vilniaus rajono savivaldybės sveikatos centro veiklos koordinavimą ir pacientų srautų valdymą, taip pat pagerinti teikiamų sveikatos priežiūros paslaugų kokybę ir prieinamumą viena ar keliomis lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis sergantiems pacientams, taikant inovatyvų paslaugų teikimo modelį.