MadeinVilnius.lt – Vilniaus naujienų dienoraštis
Nuotr.: Gedimino Petrausko
Trakai

Vytauto Didžiojo gimtinės apylinkėse – reikšmingi archeologiniai radiniai

Šį rudenį Vytauto Didžiojo gimtinės apylinkėse vykdyti tyrimai apdovanojo archeologus reikšmingais ir įdomiais radiniais. Rugsėjo 1 d. Bedugnės kaime prie Senųjų Trakų (Trakų r.) pradėti archeologiniai kapinyno tyrimai mokslininkams ir visuomenei atskleidė dalelę Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikus menančios istorijos.

Prigimtinės kultūros institutas ir Lietuvos nacionalinis muziejus, finansuojant Vasario 16-osios fondui, ėmėsi tyrimo, kuriuo siekiama surinkti mokslinių duomenų apie mirusiųjų deginimo paprotį XIII–XIV a. Lietuvoje, to meto diduomenės materialinę kultūrą, nustatyti ryšį tarp Bedugnės kapinyno ir vos už 2,5 km esančios Senųjų Trakų piliavietės. Archeologinės ekspedicijos metu tiriamas 20 m2 plotas, renkami mėginiai tolesniems laboratoriniams tyrimams.

Nuotr.: Gedimino Petrausko

Bedugnės kapinynas – išskirtinis, didelę mokslinę ir kultūrinę vertę turintis ikikrikščioniškojo Lietuvos valstybės laikotarpio laidojimo paminklas, o pradėti archeologiniai tyrimai atveria naują ankstyvosios Lietuvos valstybės istorijos puslapį. Per pirmąsias dvi archeologinės ekspedicijos savaites Bedugnėje aptikta sudegintų žmonių kaulų ir daugiau nei 250 XIV a. kolektyvinių degintinių kapų įkapių: kario ginkluotės elementų, šarvų detalių, puošnių žirgo kamanų apkalų, svarstyklių svarelių ir daugelio kitų radinių. Tarp radinių vyraujantys ginkluotės, šarvuotės, raitelio ir žirgo ekipuotės radiniai Bedugnės kapinyną leidžia laikyti aukšto socialinio statuso atstovų – karių raitelių – laidojimo vieta. Atsižvelgiant į Bedugnėje aptiktų radinių pobūdį, retumą, prabangą (dalis dirbinių sidabruoti), nedidelį atstumą iki Senųjų Trakų, kapinyno ir piliavietės sąsajos kelia ypatingą susidomėjimą, yra reikšmingos ir pabrėžtinos. Minėtina tai, kad XIII a. viduryje – XIV a. apgyvendinti Senieji Trakai kurį laiką buvo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės sostinė, čia gimė Lietuvos didysis kunigaikštis Vytautas.

Archeologinėje ekspedicijoje dalyvauja aukštųjų mokyklų studentai, Akmenės, Joniškėlio ir Kaišiadorių gimnazistai, savanoriai ir talkininkai. Tyrimai sulaukė didelio vietos gyventojų susidomėjimo, ekspediciją surengtų atvirų durų dienų metu aplankė svečiai ne tik iš aplinkinių kaimų ir Vilniaus, bet ir Baltarusijos bei Norvegijos. 2019 m. pradėti tyrimai bus tęsiami, o apibendrinti rezultatai artimiausią žiemą – pavasarį bus pristatyti plačiajai visuomenei. Bedugnės kapinyno tyrimus rengia VšĮ Prigimtinės kultūros institutas ir Lietuvos nacionalinis muziejus (vadovas dr. Gediminas Petrauskas), juos finansuoja Vasario 16-osios fondas.

PARAŠYKITE KOMENTARĄ

avatar
  Užsisakyti komentarų pranešimus  
Pranešti apie

Panašūs pranešimai

Pristatyta, kaip keisis Trakus juosiančių ežerų pėsčiųjų takai

Made in Vilnius

Išrinktas Trakų kultūros rūmų rekonstrukcijos projektas

Donatas Andrijauskas

Trakų autobusų stotyje – speciali „Tėvelių stotelė“

Made in Vilnius

Liepos viduryje pirmąkart senojoje sostinėje siaus Drakono valčių festivalis

Donatas Andrijauskas

Savaitgalį Trakuose vyks Užgavėnių šventė (renginių programa)

Donatas Andrijauskas

Teismas įpareigojo iš naujo išnagrinėti prašymą išduoti statybų leidimą Trakų autobusų stoties projektui

Donatas Andrijauskas

Šis internetinis portalas naudoja slapukus (angl. cookies), kad pagerintų jūsų naršymo kokybę. Slapukus galite atšaukti bet kada. Sutinku Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika