Trakai

Trakuose – Žolinės ir Kopūstinės kermošius (programa)

Kai javai nupjauti, o grūdai suvežti į aruodus, kai kluonai pilni gėrybių, skirtų žiemai, kai privirta pakankamai uogienių, būdavo galima atsikvėpti ir padėkoti žemei už duotas gėrybes derlių ir grožį. Žolinių dieną moterys skindavo vaistažoles, kuo įvairesnes gėles, surinkdavo puokštę ir nešdavo šventinti prie aukuro ar į bažnyčią. 

Įvedus krikščionybę, Žolinė sutapatinta su Švč. Mergelės Marijos dangun ėmimo diena. Pasakojama, kad mirus Jėzaus motinai Marijai, prie jos kapo budėjo apaštalai. Budint apaštalui Petrui, jis pamatė kaip Marija prisikėlė ir Viešpats ją paėmė į dangų. Atidarius karstą, apaštalai kūno nerado. Jame buvo tik daug gražių gėlių.

Apaštalas Jonas Apreiškimo knygoje savo regėjime matytą vaizdą aprašė: „Ir pasirodė danguje didingas ženklas: moteris, apsisiautusi saule, po jos kojų mėnulis, o ant galvos dvylikos žvaigždžių vainikas“ (Apr 12,1). Nors popiežius Pijus XII tikėjimą, kad Marija buvo paimta į Dangų su siela ir kūnu kaip Bažnyčios dogmą paskelbė 1950 m., tačiau liturginis šio įvykio minėjimas žinomas nuo V amžiaus.Trakų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo parapijoje vykstantys Žolinės atlaidai kasmet suburia daugybę žmonių, kurių metu ne tik laikomos Šv, Mišios, bet ir išpuoštas Trakų Madonos paveikslas nešamas iškilmingoje procesijoje Trakų miesto gatvėmis ir aikštėmis.

 

Šią gražią idėją su savimi atsivežė į parapiją atvykęs dirbti kunigas Jonas Varaneckas. Džiaugsminga eisena – tai simbolinis patvirtinimas, kad Marija – šio kampelio karalienė, o visi tikintieji – jos vaikai.

Procesijos metu barstomos gėlės, nešamos procesinės vėliavos. Šv. Mišių metu šventinamos vaistingos laukų žolelės, gėlės, javai ir daržovės. Pasibaigus Šv. Mišioms Žolinių linksmybės persikelia į Kopūstinės kermošių, kuris įprastai šurmuliuoja Karaimų (Kopūstinės) saloje. Žolinės atlaidai Trakuose – tai pilna sakralumo, bendruomeniškumo bei padėkos šventė. Laikas, kada pilni optimizmo ir vidinio džiugesio žmonės susiburia bendram tikslui – būti, dėkoti, ir švęsti skubančią vasarą.

PROGRAMA

Rugpjūčio 15 d. (sekmadienis)

 

ŽOLINĖS  RYTAS TRAKŲ EŽERUOSE

Nuo prieplaukos Bernardinų ežere prie traukinių stoties (Vilniaus Mažoji g.)

9.00 Pažintinis plaukimas irklentėmis aplink Trakus (1,5 val.)

 

Žiniomis dalinsis Trakų tyrinėtoja Lina Leparskienė, būtina išankstinė registracija tel. 8 656 58394

Renginys nemokamas, organizuojamas įgyvendinant projektą „Aktyvus laisvalaikis tobulame kraštovaizdyje“, finansuojamas Trakų rajono savivaldybės sporto projektinės veiklos konkurso lėšomis.

ŽOLINĖS ATLAIDAI

 

Trakų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bazilika

10.00 Šv. Mišios (lenkų k.)

11.15 Procesija per miestą pagerbiant stebuklingąjį Trakų Dievo Motinos –  Lietuvos Globėjos paveikslą.

 

12.00 Šv. Mišios (lietuvių k.)

Kviečiame puoštis tautiniais drabužiais, į mišias atsinešti  žolynų ar daržovių, kurie bus pašventinti, nešami procesijos metu

 KOPŪSTINĖ

Simono  Firkovičiaus skveras/Karaimų (Kopūstinės) sala

13.30 Kopūstinės  atidarymas (renginį veda Liuda Korsanovienė)

Šokiai, dainos ir žaidimai su:

Trakų kultūros rūmų folkloro ansambliu ,,Radasta“ (vad. Marytė Morkūnienė, Rasa Zakarė), Trakų kultūros rūmų Aukštadvario etnografiniu ansambliu „Verknė“ (vad. Vaidas Lengvinas), Trakų kultūros rūmų Onuškių kapela „Samė“ (vad. Gražina Kulbickienė), Lentvario kultūros rūmų folkloro ansambliu ,,Volunga“ (vad. Inga Okuškienė), Lentvario liaudies dainų kolektyvu „Klevynė“ (vad. Inga Okuškienė), Rūdiškių kultūros centro folkloro ansambliu „Diemedis“ (vad. Dalia Žalpienė), Vievio kultūros centro liaudiškos muzikos kapela „Pylimėlis“ (vad. Ona Nenartavičienė), Vilniaus m. Grigiškių „Šviesos“ gimnazijos folkloro ansambliu „Spalgena“  (vad. Dalia Mockevičienė).

Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
10 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
1 Komentaras
naujausius
seniausius labiausi vertinti
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Aaset
Aaset
2 mėnesius

Kodėl mišios lenkų kalba įdomu.tai čia lenkiška šventė?

Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button