Nepaisant blogų vasaros orų, Trakų kraštą aplankančių turistų srautai iš užsienio kasmet didėja, bet dėl aukštų paslaugų kainų jau girdisi pavojaus signalai.

Turizmas Lietuvoje išgyvena aukso amžių: užsienio turistų išlaidos Lietuvoje 2017 m. pirmąjį pusmetį išaugo beveik dešimtadaliu ir, lyginant su 2008 m., padidėjo beveik 50%, arba 21 mln. EUR!

Pirmų šešių šių metų mėnesių kelionių balansas ne tik vėl buvo teigiamas, bet ir vienas geriausių per pastarąjį dešimtmetį. Lietuvos banko duomenimis, 2017 m. I pusm. užsienio turistų ir vienadienių lankytojų išlaidos Lietuvoje (kelionių paslaugų eksportas) siekė 0,63 mlrd. EUR, arba net 9,7% daugiau nei 2016 m. I pusm. Lietuvių turistų ir vienadienių lankytojų išlaidos užsienyje 2017 m. I pusm. (kelionių paslaugų importas) siekė 0,55 mlrd. EUR ir, palyginus su 2016 m. I pusm., padidėjo 6,5%. Kelionių balansas 2017 m. I pusm. buvo teigiamas ir siekė 0,078 mlrd. EUR (+39,5%). Kelionių paslaugų eksporto dalis visame šalies paslaugų eksporte sudarė 16,2%, prekių ir paslaugų eksporte – 3,9%.

Turizmo ekonominio poveikio šalies ūkiui rodikliai – turizmo pajamų dalis šalies eksporte, sektoriaus indėlis į šalies bendrąjį vidaus produktą (BVP), darbo vietų skaičius turizme. Turizmo sektoriaus indėlis į Lietuvos BVP 2016 m. sudarė 5,3%, dirbančiųjų skaičius turizme siekė 46,3 tūkstančius.

„Nuosekli Turizmo departamento vykdoma turizmo rinkodara yra orientuota į prioritetines atvykstamojo turizmo rinkas, t.y. tikslines (Italija, Jungtinė Karalystė, Norvegija, Prancūzija, Švedija, Vokietija), tolimąsias (Izraelis, Japonija, JAV, Kinija), svarbias ir perspektyvines. Lietuva šių metų I pusmetį sulaukė 692,6 tūkst. užsieniečių, t.y. 6daugiau nei praėjusiais metais tuo pačiu laikotarpiu. Didžiausiu augimu pasižymėjo turistų iš JAV (+24,3%), Kinijos (+45,1%), Izraelio (+19,8%) ir Nyderlandų (+26,2%). Didėjantis užsienio turistų srautas į Lietuvą, užsienio turistų išlaidų augimas, teigiamas kelionių paslaugų eksporto ir importo balansas rodo teigiamą turizmo sektoriaus poveikį šalies ekonomikai“, – tvirtina Valstybinio turizmo departamento Turizmo plėtros skyriaus vyr. patarėja Rasuolė Andrulienė. Lyginant su preliminariais Estijos ir Latvijos bankų duomenimis, Lietuvoje pajamos iš atvykstamojo turizmo augo sparčiausiai (+9,7%, kai Estijoje tuo pačiu laikotarpiu padidėjo 8,9%, Latvijoje +0,8%).

Trakų turizmo informacijos centro pranešimas

Apibendrinus Trakų turizmo informacijos centro (toliau TIC) lankytojų 2017 m. pirmųjų trijų ketvirčių srautus, galime pasidžiaugti, kad užsienio turistų skaičius iš prioritetinių Lietuvai šalių taip pat ženkliai auga.

Dėl informacijos sklaidos socialiniuose tinkluose, sistemingai ir planingai vykdomos Trakų krašto  turizmo rinkodaros per 9 šių metų mėnesius, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu 2016 m., TIC lankytojų skaičius padidėjo 29,8 % (84 994 / 65 470). Dėl blogų vasaros orų lankytojų iš Lietuvos skaičius sumažėjo 8%Kaip TIC-ą informavo krašto turizmo verslo atstovai, esant blogoms oro sąlygoms, lietuviai masiškai anuliuodavo apgyvendinimo ir aktyvių pramogų rezervacijas.

Trakų TIC lankytojų TOP 5 jau eilę metų sudaro tų pačių Europos šalių turistai, tik šiais metais Latvija ir Prancūzija apsikeitė pozicijomis. Prancūzai į Trakus šiais metais plūstelėjo jau gegužės mėn. ir jų srautas nemažėjo iki rugsėjo pabaigos (ankstesniais metais sulaukdavome tik liepos – rugpjūčio mėnesiais). Prancūzai didžiąją dalį savo atostogų skirdavo kelionėms po šalį, Šiaurės Afriką ir į Pietines Europos šalis. Bendraujant su šios šalies individualiai keliaujančiais turistais, Lietuvos ir Prancūzijos  kelionių organizatoriais, paaiškėjo staigaus prancūzų kelionių krypties pasikeitimo 2017 m. priežastis –  saugumas ir alinantys karščiai Pietų Europoje. Čia juos žavi nors ir vėsios vasaros, bet gaivus – kaip jie sako – „skanus“ oras. Jiems dar „pakeliamos“ ir paslaugų kainos.

Į TIC lankytojų TOP 10 pakilo kaimynai iš Baltarusijos, jiems savo poziciją užleido Didžiosios Britanijos turistai. Dėl vykdomos sistemingos ir nuoseklios turizmo rinkodaros ženkliausiai auga TIC užsienio lankytojai iš Lenkijos – 57,2%, Vokietijos – 26,2%, Rusijos – 32,2%, Prancūzijos – 72,1%, Latvijos – 46,0%.

2017 m. TIC lankytojų TOP 5 pirmoje vietoje įsitvirtino kaimynai lenkai. Pabendravus su šios šalies turistais ir kelionių organizatoriais, girdime nuogastavimus dėl aukštų paslaugų kainų.

Nors ir mažiau „įpirkdami“ turizmo paslaugų, šios šalies turistai myli Lietuvą, jos sakralinį paveldą. Tuo pačiu tikslu lankosi ir Trakuose. Tačiau individualiai keliaujantiems lenkams mūsų krašto turizmo paslaugų kainos jau yra per aukštos. Tokiomis pačiomis paslaugų kainomis jie gali leisti sau keliauti po Skandinaviją.

Žygimantas Mauricas, „Luminor“ banko vyriausias ekonomistas, įspėja, kad,  nors turistų Lietuvoje gausėja, pasitempti yra kur, nes vis dar esame labai priklausomi nuo turistų iš NVS šalių bei Ukrainos. Lietuvos konkurencingumui pavojų kelia ir per aukštos paslaugų – pavyzdžiui, SPA, viešbučių, kainos.
Pasak jo, taip vyksta, nes dabar yra ciklinis ekonomikos atsigavimas, lietuviai atveria pinigines ir verslui susidaro iliuzija, kad kainos visą laiką augs, kad nereikia gerinti kokybės, o kainą bus galima nuolat kelti ir visi toliau pirks. Anot Ž. Maurico laikas pradėti stengtis, nes mes negalime kainų lygio laikyti tokio kaip Suomijoje, Vokietijoje ir tikėtis, kad pas mus vis tiek važiuos, nes pas mus labai graži gamta. Juk mes patys matome, kad vien tik į ją nevažiuoja. Per didelės kainos – grėsmė sanatorijoms ir SPA centrams. Kainas sukelia Lietuvos vartotojai ir kol kas SPA naudojasi padėtimi, bet kai ciklas baigsis, jiems bus sunkiau pritraukti svečių“.

Trakų turizmo informacijos centro informacija

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

0 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar per sakurų žydėjimą turi būti draudžiamas eismas Upės gatve?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist