Regionų administraciniam teismui panaikinus Trakų rajono mero išduotą leidimą kirsti, persodinti saugotinus želdynus Lentvaryje, savivaldybė sprendimo neskųs, nes darbai jau atlikti.
Savivaldybė taip pat nemano, kad toks sprendimas padarė žalos gamtai.
Ginčą tarp Aplinkos apsaugos departamento (AAD), Vilniaus apygardos prokuratūros bei Trakų rajono savivaldybės mero teismas išnagrinėjo praėjusią savaitę.
Priimtu sprendimu jis panaikino mero potvarkį ir tuo potvarkiu išduotą leidimą kirsti, persodinti ar kitaip pašalinti, genėti saugotinus medžius ir krūmus Klevų alėjoje Lentvaryje.
„Teismo sprendimo ginčyti nelabai galiu, bet tie darbai buvo vykdomi tik tam, kad įgyvendintume projektą ir sukurtume geresnes, kokybiškesnes sąlygas mūsų bendruomenės gyventojams“, – BNS sakė savivaldybės administracijos direktorė Dovilė Daudaitė.
„Juo labiau, kad įgyvendinant projektą, ne tik kertami buvo tie želdynai, bet ir sodinami papildomai, nemanau, kad žala gamtai buvo padaryta“, – pridūrė ji.
Administracijos direktorės teigimu, darbai jau yra baigti, tad ir skųsti teismo sprendimo neketinama.
„Projektas šiai dienai yra įgyvendintas, (…) teismo sprendimas tiktai tą kitą žingsnį gali paveikti, kad Aplinkos apsaugos departamentas vertins, ar nebuvo padaryta žala gamtai“, – BNS sakė D. Daudaitė.
„Turim teisę (skųsti – BNS), bet kadangi argumentai buvo išdėstyti nutartyje, mes savo nuomonę buvome pateikę, tai galimai būtų tiesiog laiko pratęsimas, o rezultatas tas pats“, – teigė ji.
Kaip BNS informavo AAD, kol sprendimas neįsiteisėjęs, departamentas nekomentuos, ar imsis vertinti galimos žalos gamtai. Sprendimas įsiteisės kovo 8-ąją.
„Šiuo metu departamentas nieko negali komentuoti, nes apskundimo terminas nesibaigęs“, – teigiama perduotame komentare.
AAD užpernai birželį gavo grupės asmenų skundus Trakų rajono savivaldybės administracija vykdo gatvės, pėsčiųjų ir dviračių takų, sporto aikštelių naujos statybos ir rekonstravimo projektą.
Skundas teismą pasiekė tų pačių metų liepą.
Pasak pareiškėjų, meras potvarkiu, pažeisdamas teisės aktų reikalavimus, išdavė leidimą kirsti ir genėti saugomus istorinius želdinius Lentvaryje Klevų alėjoje.
„Leidimas išduotas neatlikus privalomos želdynų ir želdinių būklės ekspertizės ir todėl kyla grėsmė iš esmės sunaikinti Klevų alėjoje esančius istorinius želdynus. Atlikę tyrimus ir nustatę galimus teisės aktų pažeidimus, pareiškėjai kreipėsi į teismą prašydami panaikinti viešojo administravimo subjekto priimtus sprendimus“, – rašoma teismo pranešime.
Teismas nurodė, kad šiuo atveju ginčas iš esmės kilo dėl želdynų ir želdinių būklės ekspertizės sąvokos teisinio vertinimo.
Kaip apibrėžta įstatyme, želdynų ekspertizė yra jų fizinės, ekologinės, fiziologinės, estetinės būklės, mechaninio stabilumo ir gyvybinės erdvės tyrimas ir vertinimas.
Tokia ekspertizė atliekama įstatymo nustatytais atvejais, o ją atlieka nepriklausomi želdynų ir želdinių ekspertai, turintys Aplinkos ministerijos įgaliotos institucijos išduotą kvalifikacijos atestatą.
Įvertinęs pateiktą teisinį reguliavimą ir surinktus įrodymus byloje, teismas nurodė, kad šiuo atveju buvo atlikta ne želdinių būklės ekspertizė, o inventorizavimas – buvo įvertinta medžių būklė.
Be to, anot teismo, ekspertizę atlikęs asmuo neturėjo teisės jos atlikti.
Kaip BNS sakė D. Daudaitė, savivaldybė samdė privačią kompaniją, kuri, nors tuo metu negalėjo atlikti tokios ekspertizės, pagal dabar galiojančią tvarką turi tam įgaliojimus.
„Pagal tuo metu galiojusį Želdynų įstatymą, jis neturėjo tų įgaliojimų, tačiau po poros mėnesių pasikeitus įstatymui, įgaliojimai atsirado, jis galėjo teikti tokias paslaugas. Teismas laikėsi tuo metu galiojusios įstatymo redakcijos“, – teigė savivaldybės atstovė.
Anot jos, vertinant želdynus dalyvavo ir savivaldybės komisija, Aplinkos apsaugos agentūros darbuotojai.
Autorius Vilmantas Venckūnas