Rajonas

Baigtas tvarkyti Pikeliškių dvaro parkas

„Skubame pasidžiaugti ir pakviesti apsilankyti naujai sutvarkytame ir atnaujintame Pikeliškių dvaro parke. Ir nors projekto „Pikeliškių ir Mozūriškių dvarų želdyno teritorijos kraštovaizdžio arealo sutvarkymas bei pažeistų žemių tvarkymas Vilniaus rajone“ įgyvendinimo darbų pabaiga Pikeliškių dvaro parko teritorijos arsenale numatyta š. m. rugpjūčio pabaigoje, jau yra sutvarkyta Pikeliškių dvaro želdyno teritorija, ežero pakrantė, įrengti pėsčiųjų takai, poilsio vietos ir kitos funkcinės zonos, kuriomis jau dabar gali džiaugtis ir mėgautis čia apsilankę Vilniaus rajono gyventojai ir svečiai“, – džiaugiasi Vilniaus rajono savivaldybė.

Siekiant išsaugoti kultūros paveldo objekto unikalias savybes ir sustabdyti Pikeliškių dvaro teritorijos kraštovaizdžio degradaciją, buvo įgyvendinta kraštovaizdžio formavimo ir ekologinės būklės gerinimo veikla (atitinkanti 2014–2020 m. Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 5 prioriteto „Aplinkosauga, gamtos išteklių darnus naudojimas ir prisitaikymas prie klimato kaitos“ 05.5.1-APVA-R-019 priemones „Kraštovaizdžio apsauga“ projektų finansavimo sąlygų aprašą).

Sutvarkytame 7 ha Pikeliškių dvaro parke nuo šiol dar daugiau galimybių mėgautis gamtos teikiamais malonumai – pasivaikščioti atnaujintais parko takeliais, pasimėgauti parke alsuojančia ramybe ant naujai įrengto lieptelio ar suorganizuoti šeimos pikniką įrengtoje pavėsinėje su krosnimi. Pikeliškių dvaro parkas su išretėjusiais bei nykstančiais želdynais ir želdiniais įgavo naują, estetinį vaizdą. Naujai sutvarkytame parke iškirsti menkaverčiai ir pažeisti medžiai, nugenėti krūmynai, apželdinta parko teritorija, įrengti takeliai pasivaikščiojimams bei laužavietė.

 

Nors oficialiai darbų finalas numatomas rugpjūčio pabaigoje – parkas jau atidarytas gyventojams ir svečiams. Pikeliškių parko tvarkymo darbus atliko UAB „Losrita“, darbų vertė siekia 811 tūkst. Eur, iš jų 667 tūkst. Eur finansuojama iš Vilniaus rajono savivaldybės biudžeto lėšų, likusi dalis (134 tūkst. Eur) sudaro Europos Sąjungos fondų finansavimas.

Be abejonės, atvykus į Pikeliškes kviečiame apsilankyti ir Pikeliškių dvare, kuriame veikia Vilniaus rajono savivaldybės Centrinės bibliotekos skyrius (Darbo laikas: II-V 9.00-17.45 val., VI 8.30-16.00 val., Pietūs: 13.00-13.30 val.) bei pasivaikščioti ir apžiūrėti Juzefo Pilsudskio vasaros rezidenciją.

Vilniaus rajono savivaldybė ir toliau kryptingai dirba puoselėdama rajono gyvenviečių patrauklumą, siekdama išsaugoti kultūrinį savitumą, gerina ir kuria saugias, tvarkingas bei gražias erdves tiek vietos gyventojams, tiek atvykstantiems svečiams. Šiuo projekto metu taip pat yra tvarkomas Mozūriškių dvaro želdyno teritorijos kraštovaizdžio arealas. Numatoma, kad Mozūriškių darbo parko sutvarkymo darbai bus baigti jau iki šių metų pabaigos.

 

Pikeliškių dvaras

Ties senojo Molėtų plento ir aplinkkelio Nemenčinė-Maišiagala-Vievis sankryža esantis Pikeliškių dvaras mena dar XVIII a. pradžią, o išlikę jo rūmai statyti jau XIX a., ką kiekvienas gali pastebėti vos pamatęs taip gerai pažįstamą tam laikotarpiui būdingą klasicistinį architektūros stilių.

1930 m. dvarą įsigijo Aleksandra ir Juzefas Pilsudskiai – jų šeimai jis priklausė iki 1934 m. Prie dvaro maršalas netgi buvo įsteigęs pradžios mokyklą. 1940 dvaras okupacinės vadžios buvo nacionalizuotas, o Antrajam pasauliniam karui pasibaigus čia, viena po kitos, veikė skirtingo pobūdžio įstaigos.

Šiandien restauruotame dvare yra įsikūręs Vilniaus rajono savivaldybės Centinės bibliotekos padalinys, o dvaro sodyboje, pripažintoje vietinės reikšmės architektūriniu ir kraštovaizdžio paminklu bei 1992 m. įtrauktoje į Lietuvos Respublikos kultūros paminklų sąrašą.

 
Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
44 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button