Naujienos

Paminklas J. Basanavičiui dailinamas dirbtuvėse

Po dviejų savaičių, minint tautos patriarcho Jono Basanavičiaus gimtadienį, Vilniaus senamiestyje bus atidengtas jam skirtas paminklas. Miestiečiams buvusi automobilių stovėjimo aikštelė rekonstruojama į poilsio skverą. Kol statybininkai aikštėje baigia kloti grindinį, iš bronzos išlieta skulptūra dirbtuvėse dar dailinama.

Vasarą dirbtuvėse buvo išlietos atskiros paminklo dalys, vėliau keletą mėnesių liejimo meistras vieną su kita jungė detales, virino ir dabar šlifuoja siūles. Paminklui sunaudota apie pusė tonos bronzos. Jis bus pastatytas ant neaukšto, pusmetrio postamento, kad žmonės galėtų iš arti apžiūrėti beveik 3 metrų aukščio skulptūrą.

„Liko dabar sutvarkyti paviršių, nušlifuoti siūles, nusmėliuoti ir nupatinuoti rūgštine patina, kad metalas būtų vientisos spalvos ir kad matytųsi geriau forma“, – pasakojo skulptorius, liejimo meistras Rolandas Šmitas.

 

Paminklo autoriai – skulptoriai Gediminas Piekuras ir lLgirdas Rasimavičius, architektas Gediminas Antanas Sakalis. Kai liejimo meistras, taip pat skulptorius parengs paminklą, vienas iš autorių, Gediminas Piekuras, dar metale paryškins faktūrą, šlifuos paviršių – tai turėtų suteikti kūriniui išskirtinumo.

Paminklo J. Basanavičiui konkurso rengėjai buvo kritikuojami, kad išrinko XIX a. stilistikos projektą. Po šio ir Lukiškių aikštės memorialo konkursų kai kurie kultūrologai tikino, kad paminklų vaizdas Lietuvoje pasikeis tik tada, kai pasikeis žmonių mentalitetas, tapsime labiau vakarietiški.

Skulptūra J. Basanavičiui

 

Daug diskusijų buvo ir dėl paminklo vietos, kol pasirinkta automobilių stovėjimo aikštelė šalia Filharmonijos. Tiesa, aikštelė čia buvo ne visada. 200 metų Aušros vartų gatvės pradžioje stovėjo du dideli namai, kuriuose veikė viešbutis, knygynas. 1944 m. sovietų kino kronikose užfiksuoti degantys pastatai. Tuo metu vokiečių Vilniuje jau nebuvo ir tikėtina, kad juos padegė plėšikaujantys sovietų kareiviai. Po to namai buvo nugriauti.

Pastačius paminklą šiai vietai bus suteiktas J. Basanavičiaus aikštės vardas. Ten šiuo metu įrengiami suoliukai, specialus apšvietimas. Anksčiau planuota pasodinti ir obelų.

Paminklo atidengimo šventė planuojama lapkričio 23 d., minint 167-ąsias dr. J. Basanavičiaus gimimo metines.

 

Plačiau apie tai – Monikos Petrulienės ir Redos Gilytės reportaže.

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt

 
Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
0 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button