MadeinVilnius.lt – Vilniaus naujienų dienoraštis
šrinkta skulptūros dr. Jonui Basanavičiui idėja
Naujienos

Paminklas J. Basanavičiui dailinamas dirbtuvėse

Po dviejų savaičių, minint tautos patriarcho Jono Basanavičiaus gimtadienį, Vilniaus senamiestyje bus atidengtas jam skirtas paminklas. Miestiečiams buvusi automobilių stovėjimo aikštelė rekonstruojama į poilsio skverą. Kol statybininkai aikštėje baigia kloti grindinį, iš bronzos išlieta skulptūra dirbtuvėse dar dailinama.

Vasarą dirbtuvėse buvo išlietos atskiros paminklo dalys, vėliau keletą mėnesių liejimo meistras vieną su kita jungė detales, virino ir dabar šlifuoja siūles. Paminklui sunaudota apie pusė tonos bronzos. Jis bus pastatytas ant neaukšto, pusmetrio postamento, kad žmonės galėtų iš arti apžiūrėti beveik 3 metrų aukščio skulptūrą.

„Liko dabar sutvarkyti paviršių, nušlifuoti siūles, nusmėliuoti ir nupatinuoti rūgštine patina, kad metalas būtų vientisos spalvos ir kad matytųsi geriau forma“, – pasakojo skulptorius, liejimo meistras Rolandas Šmitas.

Paminklo autoriai – skulptoriai Gediminas Piekuras ir lLgirdas Rasimavičius, architektas Gediminas Antanas Sakalis. Kai liejimo meistras, taip pat skulptorius parengs paminklą, vienas iš autorių, Gediminas Piekuras, dar metale paryškins faktūrą, šlifuos paviršių – tai turėtų suteikti kūriniui išskirtinumo.

Paminklo J. Basanavičiui konkurso rengėjai buvo kritikuojami, kad išrinko XIX a. stilistikos projektą. Po šio ir Lukiškių aikštės memorialo konkursų kai kurie kultūrologai tikino, kad paminklų vaizdas Lietuvoje pasikeis tik tada, kai pasikeis žmonių mentalitetas, tapsime labiau vakarietiški.

Skulptūra J. Basanavičiui

Daug diskusijų buvo ir dėl paminklo vietos, kol pasirinkta automobilių stovėjimo aikštelė šalia Filharmonijos. Tiesa, aikštelė čia buvo ne visada. 200 metų Aušros vartų gatvės pradžioje stovėjo du dideli namai, kuriuose veikė viešbutis, knygynas. 1944 m. sovietų kino kronikose užfiksuoti degantys pastatai. Tuo metu vokiečių Vilniuje jau nebuvo ir tikėtina, kad juos padegė plėšikaujantys sovietų kareiviai. Po to namai buvo nugriauti.

Pastačius paminklą šiai vietai bus suteiktas J. Basanavičiaus aikštės vardas. Ten šiuo metu įrengiami suoliukai, specialus apšvietimas. Anksčiau planuota pasodinti ir obelų.

Paminklo atidengimo šventė planuojama lapkričio 23 d., minint 167-ąsias dr. J. Basanavičiaus gimimo metines.

Plačiau apie tai – Monikos Petrulienės ir Redos Gilytės reportaže.

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt

PARAŠYKITE KOMENTARĄ

avatar
  Užsisakyti komentarų pranešimus  
Pranešti apie

Panašūs pranešimai

R. Šimašiaus potencialūs koalicijos partneriai Vilniuje: viskas yra mero rankose

ELTA

Po viešos kritikos stabdoma Sapiegų parko rekonstrukcija

BNS

Didžiausia pasaulyje NT paroda MIPIM: pamatykite, kaip prisistato Vilnius

Evaldas Činga

Vilniaus trečioji termofikacinė elektrinė gali būti laikinai atgaivinta

BNS

Čikagos dangoraižiai nušvis Lietuvos vėliavos spalvomis

Evaldas Činga

Gedimino kalnas vis dar kelia nerimą: viename šlaitų – nuošliaužos grėsmė

LRT.lt

Šis internetinis portalas naudoja slapukus (angl. cookies), kad pagerintų jūsų naršymo kokybę. Slapukus galite atšaukti bet kada. Sutinku Skaityti daugiau

Privatumo ir slapukų politika