Kondicionieriai yra nepamainomi karštomis dienomis. Užtikrinus jų veikimo efektyvumą bei pasitelkus papildomų priemonių, galima nemažai sutaupyti. Atraskite paprastus būdus, kaip pailginti įrenginių tarnavimo laiką ir užtikrinti komfortišką patalpų klimatą be didelių išlaidų.
Veiksniai, lemiantys kondicionieriaus efektyvumą
Nuo tinkamai parinktos galios iki laiku atliekamos priežiūros – kondicionieriai gali veikti itin efektyviai, jei atsižvelgiama į šiuos svarbiausius veiksnius.
Tinkamas galingumas
Didelėje patalpoje įrengti mažos galios oro kondicionieriai nuolat veiks maksimaliu režimu, sunaudos daugiau elektros energijos ir nepasieks norimos temperatūros. Jeigu mažoje erdvėje sumontuosite galingą kondicionierų, jis dažnai išsijungs ir įsijungs.
Tai ne tik didina elektros sąnaudas, bet ir trumpina įrenginio tarnavimo laiką. Rekomenduojama rinktis kondicionierių, kurio galia atitinka patalpos plotą – pavyzdžiui, 20–25 m² patalpai dažniausiai pakanka 2,5 kW galios kondicionieriaus.
Oro filtrų kokybė
Kondicionieriai turi integruotus oro filtrus, kurie sulaiko įvairius nešvarumus, pavyzdžiui, dulkes, pelėsių sporas, žiedadulkes ir duklių erkutes. Užsikimšę filtrai sumažina tiekiamo oro srovę. Būtent dėl to įrenginiai pradeda veikti intensyviau.
Norint išlaikyti optimalų jų darbą, filtrus rekomenduojama valyti bent kartą per mėnesį. Visuomet laikykitės gamintojų rekomendacijų, tačiau verta atminti, jog daugumos modelių filtrus galima išsiurbti arba išplauti vandeniu.
Išorinio bloko priežiūra
Ši kondicionierių dalis yra skirta perteklinės šilumos išsklaidymui. Kadangi blokai montuojami išorėje, jų kondensatorius gali užsikimšti dulkėmis arba nukritusiais lapais. Tai sutrikdo oro srautus ir verčia įrenginius veikti intensyviau.
Kad oras galėtų nevaržomai judėti, o įrenginiai išlaikytų optimalų našumą, reguliariai nuvalykite išorinus blokus. Aplink juos rekomenduojama palikti 50 cm atviros erdvės.
Kaip sumažinti kondicionieriaus elektros sąnaudas?

Kondicionierių eksploatacijos sąnaudos priklauso nuo jo naudojimo dažnumo, galios ir energetinės klasės.
- Aukštos energetinės klasės A+++ ir A++ įrenginiai veikia efektyviau ir per metus gali sutaupyti šimtus kilovatvalandžių. 2,5 kW galios A+++ klasės kondicionierius vidutiniškai sunaudoja apie 400 kWh per metus.
- Žemesnės energetinės klasės A+ kondicionieriai vidutiniškai sunaudoja apie 600 kWh per metus.
Norint išvengti didelių sąskaitų ir prailginti įrenginių tarnavimo laiką, svarbu ne tik rinktis ekonomiškus modelius, bet ir tinkamai juos naudoti. Aptarkime pagrindinius veiksnius, padedančius sumažinti energijos suvartojimą.
Optimalios temperatūros nustatymas
Kiek elektros sunaudoja oro kondicionieriai priklauso nuo nustatytos temperatūros. Norint sutaupyti, patalpos temperatūra turi būti artima lauko temperatūrai, o kuo didesnis temperatūrų skirtumas, tuo didesnės ir elektros sąnaudos.
- Šiltojo sezono metu viduje palaikykite 24–26 °C temperatūrą. Tai užtikrins komfortą ir padės išvengti perteklinių sąnaudų.
- Šaltojo sezono metu, naudojant kondicionierių šildymui, išlaikykite 20–22 °C diapazoną.
Bet kuriuo metų laiku stenkitės dažnai nekeisti temperatūros nustatymų. Net kelių laipsnių pokytis priverčia kondicionierius dirbti intensyviau ir sunaudoti daugiau energijos.
Laikmatis ir automatinis režimas
Modernūs kondicionieriai pasižymi pažangiomis technologijomis bei funkcijomis, prisitaikančiomis prie jūsų asmeninių poreikių. Naudodami laikmatį galite nustatyti kada įrenginys turi įsijungti, išsijungti arba veikti mažesniu pajėgumu – net kai nesate namuose arba miegate.
Pasirinkę automatinį režimą, kondicionieriaus galingumą nustatysite pagal patalpos temperatūrą. Tai užkerta kelią bereikalingam vėsinimui arba šildymui, sumažina elektros sąnaudas ir užtikrina komfortišką oro temperatūrą.
Žaliuzės ir užuolaidos
Patalpos su į pietus arba vakarus orientuotais langais gali itin prikaisti, ypač vasaros metu. Norėdami to išvegti, apsvarstykite galimybę uždengti langus.
Rekomenduojama rinktis šviesą atspindinčias žaliuzes, roletus arba tamsias, storas užuolaidas. Visi šie variantai sulaiko tiesioginių saulės spindulių patekimą pro langus. Dėl to patalpų temperatūra sumažėja keliais laipsniais, o oro kondicionierius gali veikti mažesniu pajėgumu.
Papildomos priemonės temperatūrai palaikyti

Norint palaikyti vėsą namuose, svarbu ne tik tinkamai pasirinkti vėsinimo įrenginius, bet ir pasitelkti papildomas priemones. Jos padeda efektyviau reguliuoti patalpų mikroklimatą ir sumažinti perteklinį energijos vartojimą.
Ventiliatorius kaip kondicionieriaus alternatyva
Jeigu norite taupyti elektros energiją ir kondicionierių naudoti rečiau, ventiliatorius gali būti puiki alternatyva. Kodėl verta jį rinktis?
- Ventiliatoriaus sąnaudos svyruoja tarp 30–75 W per valandą, tuo metu kondicionieriaus – 500–2000 W. Taigi, naudodami ventiliatorių elektros sąnaudas galite sumažinti net iki 10 kartų.
- Ventiliatorius yra efektyvus lauko temperatūrai neviršijant 30°C. Tai ne tik vėsinimo, bet ir nuo pelėsio bei drėgmės apsaugantis oro cirkuliacijos sprendimas.
Rinkitės pastatomus, lubinius, sieninius arba bokštinius modelius, tačiau atsižvelkite į patalpos dydį. Didelėse erdvėse rekomenduojama įrengti lubinius, o bokštiniai idealiai tiks mažesnėms patalpoms.
Kiti veiksniai, svarbūs temperatūros kontrolei
Patalpų temperatūrai įtaką daro ne tik vėsinimo arba šildymo sistema. Norėdami palaikyti komfortišką atmosferą namuose, atsižvelkite ir į šiuos veiksnius.
- Sandarios patalpos bei aukšta izoliacija pasižymintys langai padeda palaikyti pastovią temperatūrą be papildomų elektros sąnaudų.
- Patalpose esanti drėgmė gali sukelti diskomfortą ir tvankumo jausmą, net jei nėra itin karšta. Idealus drėgmės lygis patalpose vasarą – 40–60 proc.
Įvertinkite patalpų bei langų sandarumą, o esant per didelei drėgmei apsvarstykite oro sausintuvų naudojimą. Jie surenka ore esantį drėgmės perteklių ir padeda išvengti pelėsio. Be to, kai kurie kondicionieriai turi oro sausinimo funkciją, kuri gali padėti šiek tiek sumažinti drėgmę.
Efektyvūs sprendimai jūsų namams – Senukai.lt

Karštomis dienomis namuose turi būti vėsu, o vėsiomis – šilta ir jauku. Modernius vėsinimo, šildymo ir oro cirkuliacijos sprendimus atrasite el. parduotuvėje Senukai.lt. Išmanūs oro kondicionieriai ir tyliai veikiantys ventiliatoriai užtikrins jūsų namų komfortą visus metus!