Naujienos

Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą papildė dar 10 vertybių

Į Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą įrašytos dar dešimt vertybių. Tai drevinė bitininkystė Varėnos krašte, Kuršių marių burvalčių vėtrungių gamyba, Lietuvos karaimų vestuvių tradicija, Mažosios Lietuvos delmonai, pirčių lankymo tradicija, Rasos šventė Kernavėje, Velykų būgno mušimo tradicija Aukštaitijoje, totorių vestuvių pyrago čiakčiako tradicija, vietovardžių atminties ir vartojimo tradicija ir Žemaičių Kalvarijos kalnų giedojimo tradicija.

Ketvirtadienį Vilniaus rotušėje buvo įteikti sertifikatai dešimčiai nematerialaus kultūros paveldo vertybių saugotojų. Iškilmių dalyvius su gyvųjų Lietuvos tradicijų švente sveikinęs kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas priminė, kad iš lotynų kalbos kilęs žodis „tradicija“ reiškia, visų pirma, perdavimą.

„Tradicija yra gyva tada, kai ji perduodama iš rankų į rankas. Tradicija nėra nuosavybė, daiktas, kurį pats turiu. Tradicija yra tai, ką esu iš kažko gavęs, kuo džiaugiuosi kaip dovana ir turiu perduoti kitam, kad ji gyvuotų. Jeigu nėra kam perduoti, tradicija nutrūksta. Manau, kad Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadas kaip tik yra mums priminimas ir susitarimas dėl to, ką turime perduoti ateities kartoms, mūsų gyvybės, bendruomenės jungtis“, – pabrėžė kultūros ministras. Jis įteikė sertifikatus trijų vertybių – Velykų būgno mušimo tradicijos Aukštaitijoje, Žemaičių Kalvarijos kalnų giedojimo tradicijos ir Rasos šventės Kernavėje – saugotojams.

 

Šiame sąvade jau yra 32 vertybės, priskaičiuojant ir tris, esančias UNESCO Reprezentatyviajame nematerialaus kultūros paveldo sąraše, – kryždirbystę ir kryžių simboliką Lietuvoje, lietuvių polifonines dainas – sutartines, Dainų ir šokių švenčių tradiciją Estijoje, Latvijoje ir Lietuvoje.2004 m. Lietuva ratifikavo UNESCO Nematerialaus kultūros paveldo apsaugos konvenciją. Ja vadovaujantis kuriamas visuomenei ir bendruomenėms atviras, reikšmingas nacionalinis Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadas.

Nematerialaus kultūros paveldo apsaugos konvencija įpareigoja valstybes nares skatinti bendruomenes saugoti nematerialų kultūros paveldą ir perduoti jį ateities kartoms. Kaip vienas veiksmingiausių būdų telkiant bendruomenes ir visuomenę šiam tikslui yra nematerialaus kultūros paveldo sąvadų kūrimas. Panašius registrus kuria daugelis Europos ir pasaulio šalių, vertinančių savo kultūrinę tapatybę, tradicijas, aplinką.

Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
1 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

 

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button