Pastebima, kad statytojai, kurie parduoda iki 80 procentų baigtumo statinį, pirkėjų dažnai neinformuoja apie dar laukiančias procedūras, apie tai, ką dar bus privaloma atlikti, kad  būtų galutinai užbaigta pastato statyba. O pirkėjai mano, kad dažnu atveju beliko tik pateikti deklaraciją apie statybos užbaigimą. Prieš įsigyjant nebaigtą statyti statinį, vertėtų pasidomėti ir išsiaiškinti, kas tai yra namo pridavimas, kokios yra statybos užbaigimo procedūros ir pan.

Namų pridavimas: ką tai reiškia?

Iš esmės namo pridavimą galima apibrėžti, kaip paskutinį statybos proceso etapą, kaip procedūrą, kuri įtvirtina galutinį pastato statybos užbaigimą ir nustato, ar statinys atitinka būtinuosius statybos reikalavimus. Statybos įstatymas išskiria atvejus, kada statyba laikoma baigta ir namo pridavimas – įgyvendintas. Tai yra, kai:

  1. Atlikti visi statybos darbai ir išduotas statybos užbaigimo aktas (kai jis privalomas). Statybos užbaigimo aktas reikalingas tuo atveju, kai statytojas po išankstinės patikros pateikia Nekilnojamojo turto kadastro tvarkytojo suderintą statinio kadastro duomenų bylą.
  2. Atlikti visi statybos darbai, aplinkos ministro nustatyta tvarka surašius deklaraciją apie statybos užbaigimą (kai ji privaloma), statinio (dalies) ekspertizės rangovui patvirtinus deklaraciją apie statybos užbaigimą ir ją įregistravus Lietuvos Respublikos statybos leidimų ir statybos valstybinės priežiūros informacinėje sistemoje „Infostatyba“. Deklaracija apie statybos užbaigimą patvirtinama tik tuo atveju, kai statytojas po išankstinės patikros pateikia Nekilnojamojo turto kadastro tvarkytojo suderintą statinio kadastro duomenų bylą.
  3. Atlikti visi statybos darbai, statytojo (užsakovo) ar jo teises ir pareigas perėmusio asmens pageidavimu aplinkos ministro nustatyta tvarka surašius deklaraciją apie statybos užbaigimą (kai deklaracija ir statybos užbaigimo aktas neprivalomi) ir ją įregistravus Lietuvos Respublikos statybos leidimų ir statybos valstybinės priežiūros informacinėje sistemoje „Infostatyba“.
  4. Atlikti visi statybos darbai, kai statytojas (užsakovas) ar jo teises ir pareigas perėmęs asmuo nepageidauja surašyti deklaracijos apie statybos užbaigimą (kai deklaracija ir statybos užbaigimo aktas yra neprivalomi).

Taigi namo pridavimas nėra trumpas procesas, jis bet kuriuo atveju reikalauja skirti jam laiko, norint, kad viskas vyktų sklandžiai ir tinkamai.

Namų pridavimas: būtina gauti statybos užbaigimo aktą ir deklaraciją apie statybos užbaigimą

Nors toks formalumas atrodo aiškus ir nekeliantis daug klausimų, tačiau reikėtų žinoti, kad būtent šiais aspektais nuo 2022 m. gegužės 1 d. Statybos įstatymas buvo pakeistas. Nebeliko statybų užbaigimo būdo su deklaracija, kuri tik registruojama atlikus statinio projekto ekspertizę ir deklaracijų tvirtinimas perleidžiamas statinio ar jo dalies ekspertizės rangovams, kurie deklaracijų ir pažymų tvirtinimo paslaugas turi teikti per Lietuvos Respublikos statybos leidimų ir statybos valstybinės priežiūros informacinę sistemą „Infostatyba“.

Kylant klausimui, kada surašomas statybos užbaigimo aktas, tikslinga pasitelkti Statybos įstatymą, kuris numato, kad aktas reikalingas tokiais atvejais, kai:

  1. yra baigta ypatingųjų statinių (išskyrus užbaigus ypatingųjų statinių pagal aplinkos ministro patvirtintą sąrašą), kurių statybai buvo išduoti atitinkami statybą leidžiantys dokumentai (leidimas statyti naują statinį arba leidimas rekonstruoti statinį), statyba;
  2. yra baigta statinių, kurių statybai buvo išduoti statybą leidžiantys dokumentai (leidimas atnaujinti (modernizuoti) pastatą), statyba;
  3. yra baigtas daugiabučio namo šildymo ir apsirūpinimo karštu vandeniu bendrosios inžinerinės sistemos pertvarkymas (visame pastate ar jo dalyje pakeitus šildymo būdą, prisijungus prie centralizuotų šilumos perdavimo tinklų ar atsijungus nuo jų), taip pat kai šie darbai atliekami kartu su kitais kapitalinio ar paprastojo remonto darbais.

Taip pat reikėtų žinoti ir atvejus, kada deklaracija apie statybos užbaigimą surašoma, kada statinio ar jo dalies ekspertizės rangovas tvirtina deklaraciją apie statybos užbaigimą ir kada ši deklaracija yra registruojama Lietuvos Respublikos statybos leidimų ir statybos valstybinės priežiūros informacinėje sistemoje „Infostatyba“. Tai daroma tais atvejais, kai:

1) yra baigta ypatingųjų statinių pagal aplinkos ministro patvirtintą sąrašą, kurių statybai buvo išduoti atitinkami statybą leidžiantys dokumentai (leidimas statyti naują statinį arba leidimas rekonstruoti statinį), statyba;

2) yra keičiama statinių ar jų dalies paskirtis, kai atliekami tik statinio paprastojo remonto darbai arba statybos darbai iš viso neatliekami, ar užbaigus kitus statybos darbus, kuriems buvo išduoti atitinkami statybą leidžiantys dokumentai (leidimas statyti naują statinį, leidimas rekonstruoti statinį, leidimas atnaujinti (modernizuoti) pastatą, leidimas atlikti statinio kapitalinį remontą, leidimas atlikti statinio paprastąjį remontą, leidimas pakeisti statinio ar jo dalies paskirtį, leidimas nugriauti statinį).

Paprastai deklaracija apie statybos užbaigimą surašoma ir registruojama Lietuvos Respublikos statybos leidimų ir statybos valstybinės priežiūros informacinėje sistemoje „Infostatyba“ tik statytojo (užsakovo) ar jo teises ir pareigas perėmusio asmens pageidavimu.

Kai statybos užbaigtos ir namų pridavimas atliktas, statinį privaloma įregistruoti Nekilnojamojo turto registre ne vėliau kaip per tris mėnesius nuo statybos užbaigimo akto gavimo dienos, deklaracijos apie statybos užbaigimą įregistravimo dienos Lietuvos Respublikos statybos leidimų ir statybos valstybinės priežiūros informacinėje sistemoje „Infostatyba“. Statybos užbaigimo aktas ir deklaracija apie statybos užbaigimą surašomi visų statytojų (užsakovų) vardu.

Namų pridavimas: kiek laiko tai užtrunka?

Namų pridavimas – būtina procedūra, kuri užtikrina teisę į nuosavybę. Kitaip tariant, suteikia galimybę gauti visus reikalingus dokumentus ir tapti statinio savininku. Jei norite savarankiškai pasirūpinti namo pridavimu, turėtumėte nusiteikti, kad tai gali užtrukti daugiau nei pusę metų. Jei kreipsitės į specialistus, ši procedūra gali užtrukti iki kelių mėnesių. Į namo pridavimo terminus yra įtraukiamas ir atitinkamų dokumentų suruošimas, t. y. turi būti parengtas  statinio projektas, statinio kadastro duomenų byla, pastato kontrolinė geodezinė nuotrauka, inžinerinių tinklų kontrolinė geodezinė nuotrauka, pastato darbo arba techninis-darbo projektas, statybos leidimas, pastato energetinio naudingumo sertifikatas. Reikėtų iš anksto paruošti ir papildomus dokumentus, t. y. garso klasifikavimo protokolą, žemės sklypo bendraturčių rašytinį sutikimą, besiribojančių žemės sklypų savininkų (valdytojų) rašytinius sutikimus, rašytinius pritarimus statinio projektui, rangovo garantinio laikotarpio prievolių vykdymo dokumentą ir kt. Taip pat norint įregistruoti 100 procentų baigtą statyti statinį, reikia atkreipti dėmesį į jo rūšį – ar tai vienbutis gyvenamasis namas, ar dvibutis gyvenamasis namas, ar kitos paskirties statinys. Nuo to priklauso pageidaujamų suruošti dokumentų sąrašas.

Tad jeigu gyvenamasis namas, sodyba ar bet koks kitos paskirties statinys jau yra pastatytas, reikėtų nedelsti ir pradėti namų pridavimo procedūras. Namo pridavimas yra privalomas pasibaigus bet kokios paskirties naujo pastato ar namo statybai, rekonstravus jį, atlikus kapitalinį (išorės) remontą ar modernizavus. Statinį priduoti Valstybinei komisijai ir įregistruoti galima ir tada, kai jis dar yra nebaigtas.

Namų pridavimas – ne vien biurokratinė procedūra. Jis reikalingas, nes padeda įvertinti ir užtikrinti statinio eksploatacijos saugumą. Namų pridavimas garantuoja, kad pastatas atitinka projekto sprendimus, statyba ir projektavimas atitinka reglamentuojančius teisės aktus, sveikatos higienos normas bei saugumo reikalavimus. Tik tada, kai bus atliktos visos reikalingos namo pridavimo procedūros ir įgyvendinti formalumai, galėsite gauti visus statinio nuosavybės dokumentus.

Plačiau: https://www.kskompanija.lt/namo-pridavimas/

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

5 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist