Šiandien Žirmūnuose, Tuskulėnų g. 60, buvo atidengta atminimo lenta rašytojui, istorinio, istoriosofinio romano kūrėjui, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatui, Petrui Dirgėlai.

Atminimo kūrinys atidengtas artėjant Valstybės dienai, vienintelio Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnacijos minėjimui. Ši data pasirinkta neatsitiktinai – P. Dirgėla yra didžiausio lietuvių tautos epo „Karalystė. Žemės keleivių epas“ autorius.

Nepaisant to, prozininkas ir eseistas, kurio kūriniai išversti ir skaitomi 10 kalbų, vadinamas vienu mįslingiausių ir mažiausiai pažįstamų Lietuvos rašytojų.

„Petro Dirgėlos epai yra kaip niekad svarbūs šiandienos didžiulio neužtikrintumo būklėje. Jie leidžia praplėsti vaizduotę, svarstant, kokiais geopolitiniais takais mes galime eiti, atrasti naujas, o galbūt ir šiek tiek primirštas idėjas ir simbolius, ir svarbiausia tai – kūriniai, kurie skatina svajoti kiekvieną iš mūsų ir tikėti savo valstybe“, – renginyje kalbėjo filosofas Vilius Bartninkas.

Pasak rašytojo ir literatūros kritiko Vytauto Martinkaus, Dirgėla iš pagrindų atnaujino mūsų istorinį romaną, sukūrė įspūdingą modernų istorinį epą „Karalystė“.

„Sumanymo užmoju, medžiagos gausybe, literatūrinių istorijos pasakojimų srautais ar jų bangomis, egzistenciniu nerimu ir asmeninio liudijimo gilumu, romano formos atvirumu šis kūrinys neturi sau lygių lietuvių istorinėje romanistikoje. Veikalas ne mažiau įdomus ir svarbus latviams, iš dalies – visoms Baltijos jūros regiono, visos Europos tautoms, jos valstybėms, tarp kurių kadaise steigėsi ir gyvavo Lietuvos karalystė. Ji, pagal Dirgėlą, nauja politine forma išlikusi iki mūsų dienų“, – sakė V. Martinkus.

Anot jo, Dirgėla – labai vientisas žmogus, sergėjęs vertybes, kurias pats išpažino ir laikė gyvenimo pamatu. „Tai – talentingas rašytojas, neišpasakytai daug ir sunkiai dirbęs ir be galo daug nuveikęs mūsų literatūroje, politikoje, kultūroje“, – kalbėjo V. Martinkus.

P. Dirgėla aktyviai dalyvavo Lietuvių PEN centro veikloje, ėjo Lietuvos rašytojų sąjungos valdybos pirmininko pavaduotojo, žurnalo „Metai“ vyriausiojo redaktoriaus pavaduotojo pareigas, dirbo Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos taryboje.

Ką tik renovuotą Tuskulėnų g. 60 daugiabutį papuošė įspūdingas, net 200 kilogramų svorio, skydo formos atminimo kūrinys. Jį iš akmens ir bronzos sutvėrė kaunietis dailininkas Gediminas Šibonis.  

„Rašydamas savo kūrinius Petras Dirgėla braižė schemas su tik jam vienam suprantamais ženklais ir idėjų santraukom. Šie vaizdiniai popieriuje atrodo lyg mistiniai grafikos kūriniai. Jie ir padiktavo atminimo lentos idėją“, – pasakojo G. Šibonis.

Atminimo lentoje – akmens plokštėje – išgraviruoti rašytojo kūrinių schemų fragmentai. Bronzinis įspaudas akmenyje sietinas su senąja baltų simbolika, regėti karūnos–pilies užuomina. „Skydo formos akmens plokštė simbolizuoja daugiaamžę Lietuvos valstybingumo tąsą, kuriai autorius aukojo savo kūrybinę energiją“, – sakė G. Šibonis.

Gimęs 1947 metais ir užaugęs Žemaitijoje, Petras Dirgėla sostinės Tuskulėnų gatvėje gyveno ir kūrė 1982–2015 metais, iki pat mirties.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

3 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist