Miestas

Vyčio monumentas Lukiškių aikštėje turėtų būti pastatytas iki 2026 metų

Vyčio monumentas Lukiškių aikštėje Vilniuje turėtų būti pastatytas iki 2026 metų, siūlo Vilniaus miesto savivaldybė.

Šis terminas numatytas sostinės savivaldybės Nacionalinei žemės tarnybai pateiktame priemonių plane. Jis rengtas pagal susitarimą su buvusia Vyriausybe. Savivaldybė buvo įsipareigojusi per keturis mėnesius pateikti detalų planą, kaip įgyvendinti Lukiškių aikštės įstatymą.

Jį trečiadienį per Seimo Kultūros komiteto posėdį pristatė Vilniaus vicemeras Tomas Gulbinas.

 

„Manytume, kad Lukiškių aikštėje turbūt galima būtų matyti keletą funkcinių zonų, matyti ir memorialinę zoną, ir rekreacinę, ir kitas zonas, kokių reikėtų miestui“, – teigė vicemeras.

Todėl savivaldybė siūlo iki 2022 metų kovo paskelbti naujas kūrybines dirbtuves dėl aikštės sutvarkymo ir zonavimo, o iki 2024 metų surengti konkursą dėl monumento projekto.

Miesto valdžios teigimu, kalbant apie Lukiškių aikštės sutvarkymą, reikėtų matyti ne tik kvadrato formos aikštę vienoje Gedimino prospekto pusėje, bet reikėtų į tvarkymo projektą įtraukti ir priešais esantį skverą, kur šiuo metu stovi du paminklai sovietinės okupacijos aukoms. 

 

Savivaldybė siūlo sudaryti tarpinstitucinę darbo grupę ir iki gegužės parengti gaires dėl Lukiškių aikštės tvarkymo.

„Reikėtų rasti galimybes, kaip dabartinę situaciją nunulinti, kad būtų galima ant vienybės pagrindų rasti naują sprendimą“, – per Kultūros komiteto posėdį sakė T. Gulbinas.

Komiteto narys liberalas Arminas Lydeka kėlė klausimą, ar nevertėtų panaikinti ankstesnės kadencijos Seimo priimto Lukiškių aikštės Vilniuje memorialinio statuso įstatymo, kaip supriešinusio visuomenę.

 

Kultūros komiteto pirmininkas konservatorius Vytautas Juozapaitis svarstė, kad apie tai būtų galima kalbėti, jeigu tokią iniciatyvą parodytų prezidentas, nes jis pernai pasirašė minėtą įstatymą.

Kultūros viceministro Rimanto Mikaičio teigimu, darbo grupė turėtų pasiūlyti ir teisinę išeitį iš susidariusios situacijos, nes šiuo metu galioja teismų sprendimai, kad kūrybines dirbtuves dėl memorialo Lukiškių aikštėje laimėjo menininko Andriaus Labašausko projektas „Laisvės kalva“, tačiau įstatymas numato, kad ten turi būti Vyčio monumentas su memorialu.

„Akivaizdu, kad reikėtų ieškoti sprendimo, kuris vienytų visuomenę, o nebekaitintų, kaip buvo praėjusią vasarą“, – teigė viceministras.

 

Seimas pernai vasarą priėmė specialų Lukiškių aikštės įstatymą, nustatantį, kad tai yra pagrindinė šalies reprezentacinė aikštė su Vyčio monumentu, erdvė turi būti tvarkoma užtikrinant rimtį bei deramą pagarbą kovotojams ir sukilėliams, o jos naudojimas negali prieštarauti viešajai tvarkai bei gerai moralei.

Sostinės savivaldybei praėjusią vasarą aikštėje įrengtus dirbtinį paplūdimį, kilo pasipiktinimas ir tuometiniai valdantieji pasiūlė Lukiškių aikštę prižiūrėti perduoti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui. Tačiau rugsėjo pabaigoje savivaldybė su Vyriausybe susitarė, kad aikštė kol kas lieka sostinės rankose, jei per keturis mėnesius bus parengtas detalus planas, kaip įgyvendinti Lukiškių aikštės įstatymą.

Diskusijos dėl Lukiškių aikštės Vilniuje sutvarkymo ir memorialinių akcentų joje vyksta nuo nepriklausomybės atkūrimo.

 

Autorė Jūratė Skėrytė

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
34 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
17 Komentarai
naujausius
seniausius labiausi vertinti
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Vytautas
Vytautas
1 metus

Koks meras, tokie ir darbų tempai…
Tą Vytį pastatyti per kelis mėnesius galima, tad peršasi klausimas, kodėl jis taip tam priešinasi?

Senas Vilnietis
Senas Vilnietis
1 metus

Parodoksalu, kad dauguma save pristatantys tikraisiais patriotais turi tipišką socrealizmo išvystytą skonį ir supratimą apie meną.

Laibas
Laibas
1 metus

Kgb pastato pusėje vytį ant partizanų kalvos, kitoje aikštės pusėje pliažą ir visi išgirsti. Ir vyčio ir pliažo reikia tik dėl vietos sutart arba padalint.

Nereikalingas
Nereikalingas
1 metus

Va kaip LAISVĖ atrodo Danijoj (Kongens Haven – karališkieji sodai prie rūmų).

copenhagen-picnic-in-the-kongens-have.jpg
Laibas
Laibas
1 metus
Atsakinėti į  Nereikalingas

Ačiū, kad pasidalinai, kapitone. Taip pat gulinėt vln ir dabar kviečia….

Rita
Rita
1 metus

Man jau atrodo neadekvatu visomis isgalemis stengiantis toje aiksteje pastatyti Vycio paminkla.Tarybu Sajungoje kiekviename kaime state paminklus Leninui,o dabar Lietuvoje statysime vycius.Tai nesiuolaikiska.Aikste ir siaip nelabai idomi,tai dar perkraukime brukamais paminklais.Daugeliui tautieciu patriotizmas yra ne geri darbai savo tevynei,o gausa praeities paminklu ir nesiojimas po gatves kilometrinio ilgio veliavu.

...
...
1 metus
Atsakinėti į  Rita

Įdomu kodėl taip baidotės Lietuvos simbolių. Ar nemanote, kad tas pats žmogus gali ir gerų darbų atlikti, ir vėliava pamojuoti?
Ir šiaip, Vilnius nėra eilinis kaimas. Tai Lietuvos sostinė.

Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button