Internete pasirodžiusi atkurtos Vilniaus Aukštutinės pilies (Gedimino pilies) vizualizacija sukėlė diskusijų. Architektai, sumanę atstatyti pilį, tiki, kad jų idėja įgyvendinama, ir tai sustiprintų visuomenės savivertę. Tačiau Lietuvos Naconalinio muziejaus tyrėjai kritiški – jų nuomone, atkūrus Aukštutinę pilį, nebeliktų objekto vertės bei autentikos.

Architekto Luko Naručio vadovaujamos kūrybinės grupės sukurta virtuali Vilniaus Aukštutinė pilis pirmąkart pasirodė prieš 4 metus jubiliejiniame grupės „Antis“ koncerte. Grupės lyderis architektas Algirdas Kaušpėdas pasakoja, kad laikui bėgant svarbiausia tapo ne daina, kuriai sukurta vizualizacija, bet pilies atstatymas.

„Tai reikalinga ir mums, kaip lietuviams, mūsų savivertei pakelti. Mums reikia ir Vilniaus miestovaizdį sutvarkyti, nes dabar pilis, kai yra nuvalytas nuo medžių kalnas, atrodo labai apgailėtinai“, – mano A. Kaušpėdas.

Tačiau Nacionalinio muziejaus atstovai norą atkurti pilį mato kaip paveldo naikinimą.

„Turiu pavyzdį – Škotijos, Škotijos abatijos, kurios gotikiniai griuvėsiai yra palikti. Pastatai sugriuvo labai seniai – dėl tarpusavio karų, ir niekas jų ten neatstatinėja. Visuomenė saugo paveldą tokį, kokį paveldėjo ir nedaro iš jo Disneilendo. Nes autentiško fragmento vertė, autentiško mūro vertė yra daug didesnė negu iš šiuolaikinių plytų atstatyto mūro“, – teigia LNM Vilniaus tyrinėjimų grupės vadovė doc. dr. Birutė Vitkauskienė.

Vilniaus vyriausiojo architekto Mindaugo Pakalnio teigimu, ėmus atstatyti pilį, kiltų grėsmė, kad Vilniaus pilių teritorija būtų išbraukta iš Pasaulio paveldo objektų sąrašo.

„Jeigu kalbėtume apie tą tikrąjį daiktą, tikrosios istorinės pilies liekanas, kurias mes turime, tai mes jas neabejotinai sunaikintume. Aš manyčiau, kad jeigu iš tikro būtų nuspręsta tai padaryti, tai tikrai būtų kvestionuojamas Vilniaus pilių teritorijos buvimas Pasaulio paveldo objektų sąraše“, – sako M. Pakalnis.

A. Kaušpėdas, atsakydamas į tokius argumentus pateikia Trakų pilies bei Valdovų rūmų pavyzdį. Esą šie pastatai atkurti ir gyventojai tuo džiaugiasi.

„Problema yra ne pats atstatymas, problema yra mūsų galvose – ar mes ją leistume sau atstatyti, ar ne. Tai yra, ar mums jos reikia, ar ne“, – mano A. Kaušpėdas.

Vilniaus vyriausiojo architekto nuomone, Trakų pilies pavyzdys nėra tinkamas.

„Vis tik Trakų pilis netapo pasaulio paveldo objektu, nepaisant to, kaip mes visi ją mylėtumėm, nes tai nėra ta tikra istorinė pilis. Ta dalis, kuri yra atkurta, yra Disneilendo objekto lygio“, – teigia M. Pakalnis.

LRT TV naujienų tarnybaLRT.lt

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

0 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar važiuosite (važiuotumėte) į Nidą „Pajūrio ekspresu“ net 7 valandas?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist