Miestas

Vilniaus miškininkas: jei įšalo nėra, medžius sodinti galima ir žiemą

Visuomenės susidomėjimą, netgi pyktį sukėlė socialiniame tinkle pasirodžiusi nuotrauka, kurioje sodininkai sodina sedulas, kai aplinkui jau pasnigę. Augalai yra įdomūs gyvi organizmai, kurių savybės smarkiai skiriasi nuo gyvūnų, todėl jų fiziologiniai procesai žmonėms nėra iki galo suprasti ir, apskritai, sunkiai suvokiami. Dalijuosi augalų sodinimo ABC, susijusia su tinkamiausio laiko medžių sodinimui paieška.

Kada sodinami medžiai? Klasikinis atvejis – kai augalas iškastas iš grunto be žemės gumulo, tai yra su atvira šaknų sistema. Mieste tokiu būdu medžiai beveik nesodinami, tačiau šis variantas labai tinkamas, nes atkartoja gamtoje vykstančius procesus. Tokiu būdu medžiai sodinami sustojus jų augimui – vegetavimui. Pradedame sodinti pavasarį išėjus įšalui, o baigiame pradėjus sprogti pumpurams. Vasarą visai nesodiname, laukiame rudens, kai ima gelsti lapai. Rudenį sodiname, kol atsiranda įšalas. Jei įšalo nėra, medžius sodiname toliau. Jei įšalo taip ir neatsiranda, sodiname medžius visą žiemą iki sprogs pumpurai. Spygliuočius rudenį galima pradėti sodinti anksčiau nei lapuočius. Antra, ne klasikinė situacija – sodiname augalą, užaugintą vazonėlyje, su uždara šaknų sistema. Tokius medžius ir krūmus galima sodinti pavasarį, vasarą, rudenį ir žiemą, kai nėra įšalo.

Geriausias laikas augalų sodinimui yra jų ramybės metas. Augalai ramiausi žiemą. Medžiai žiemą pasitinka sukaupę cukraus atsargas savo šaknų sistemoje. Didelė cukraus koncentracija atlieka mums gerai pažįstamo antifrizo vaidmenį. Jis neleidžia audiniams sušalti, todėl augalai žiemos sodinimui yra pasiruošę. Medžiui žiemoti žemėje, jo augimo vietoje, yra geriausia, nes taip jis tinkamiausiu laiku pradeda pavasarinį augimą. Nėra jokios naudos ir tikslo laikyti sodinimui paruoštus augalus speige ir vėjyje, kai jų šaknys gali būti šiltoje žemėje. Šioje vietoje galime pagalvoti, kodėl sulapojusių medžių plikomis šaknimis (ne vazonėlyje) negalima persodinti vasarą? Išrautas medis lapais save greitai išdžiovina dėl intensyvaus vandens garinimo per lapus. Augalas buvo aktyvus, augino šakas ir ūglius, ir štai čia jam nutinka baisus stresas – persodinimas, kurio jis neatlaiko ir nudžiūsta. Vasara – aktyvus augimo laikas, yra blogiausias metas medžio sodinimui. Todėl medžio ramybės metas – žiema, sodinimui yra geriausias.

 

Žinoma, klaida būtų augalus sodinti į sniego prikastas duobes. Arba laužyti įšalą, užmėtyti šaknis žemės luitais. Bet taip niekas nedaro, todėl apie tai ir kalbėti nėra ko.

Šiuo metu Vilniuje žemė yra padengta sniego sluoksniu. Naktį kelias paras laikėsi švelni neigiama temperatūra. Stebime daugelį nustebinusį žiemos pradžios šaltuką. Svarbiausia, kas medelių sodinime yra aktualu – nėra jokio įšalo. Vadinasi, sumedėjusius augalus sodinti galima. Jei kas nors turite augalą vazonėlyje ir nerimaujate, kad nespėjote jo rudenį pasodinti (nes jau gruodžio 2 d.), todėl laukiate pavasario, rekomenduoju drąsiai medį ar krūmą sodinti jau dabar. Dirvožemyje šaknims bus žymiai geriau. Bus dar rimčiau, jeigu augalą ir pamulčiuosime.

Savo ir kitų želdinius tvarkančių darbuotojų vardu noriu paprašyti daugiau ramybės ir pasitikėjimo. Šiais metais medžių ir krūmų sodinimų buvo ypač daug, todėl neįprastai anksti pasirodžiusi žiema sutrukdė darbus baigti rudeniniame gamtos fone. Linkime gerumo ir susikaupimo advento laikotarpiu.

 

VšĮ „Vilniaus miesto parkai“ miškininkas Raimundas Ereminas

Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
16 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

 

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
6 Komentarai
naujausius
seniausius labiausi vertinti
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Saltkalviu gyventoja
Saltkalviu gyventoja
1 mėnesį

Pasake Vilniaus miskininkas – tas pats kad pasake VBS agentura, ty viena boba sake. Aciu uz viesa mulkinima laisvoj Lietuvoj.

Kappahl
Kappahl
1 mėnesį

Lapuocius gal ir galima sodinti, bet spygliuočių tikrai negalima… Bet kai prie Ozo spygliucius spalio mėn. sodino, tai ir pyktis ir juokas ėmė… 100 proc. ne prigis, kaip ir Geležinio vilko g. prie Santariskiu…

Tas nezinomas
Tas nezinomas
1 mėnesį

Švedijoje svedui dirbancem augalų sferoje savivaldybėms tieke medelius, pas jį dbr visi augalai miega šaldiklyje iki pavasario, parodžiau kaip Lietuvoje vyksta veiksmas, juoko nesuvaldė ir sako pinigų švaistymas, gala kaip žmogus už 2e nubaudžiamas o ce šimtais tūkstančių į orą ir visiems viskas p o x u i baisu…bekit iš tokios valstybės

Bohemietis
Bohemietis
1 mėnesį
Atsakinėti į  Tas nezinomas

O, Švedija! Salam aleikum, emigeri! Parvežk vogtų rūbų iš labdaros dėžės ant švenčių.

Vytautas
Vytautas
1 mėnesį

Specialiai parašiau, paklausiau pažįstamo arboristo. Tas pasakė, kad ir į asfaltą galima pasodint, tik tikimybė, kad užaugs lygi nuliui…
Tad…

grazulis
grazulis
1 mėnesį

Miškininkui algą moka Šimašius? sodinti galima, bet priklauso nuo daug dalykų…ir ne tik nuo įšalo. Kitą vertus jau atrodo, kad meras desperatiškai iki išėjimo bando savo draugams pinigus sukišti.

Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button