Procesas, trukęs tris dešimtmečius, teisėtiems savininkams neleidęs disponuoti sovietmečiu prarastu turtu, o sostinei buvęs tarsi sunkus inkaras planuojant miesto plėtrą, pagaliau baigsis – Vilniaus miesto savivaldybė skelbia atrinkusi ir netrukus Nacionalinei žemės tarnybai (NŽT) perduosianti daugiau kaip pustrečio tūkstančio sklypų, sudarančių 442 ha miesto teritorijos. Tokiu būdu jau kitąmet turėtų užsibaigti beprecedentės apimties ir nuo pat nepriklausomybės atkūrimo trukusi žemės grąžinimo operacija Vilniaus mieste.

„Neatsitiktinai ankstesnės miesto vadovybės vilkino šį procesą, o kai kurie ekspertai net netikėjo, kad restitucijos procesą įmanoma užbaigti taip sparčiai augančiame mieste, kuriame laisvos žemės nedaugėja. Prireikė beveik pusantros kadencijos ir visų savivaldybės darbuotojų pastangų, bet pagaliau pavyktų nuo Vilniaus numesti šiuos pančius, o žmonėms išpildyti teisėtus jų lūkesčius. Nebaigta restitucija stabdė daugybę procesų, bet kokio naujo objekto – sporto infrastruktūros, gatvės, želdynų ar viešųjų erdvių – planavimas buvo tarsi vaikščiojimas minų lauke, stengiantis neįžengti į tas teritorijas, kurios gali patekti į gražintinų žemės sklypų sąrašą. Tai bus baigta jau netrukus ir mes dabar aiškiai žinosime, kuri žemė lieka sostinės plėtrai, ir Vilnių su tuo galiu tik pasveikinti”, – teigė Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius.

Vilniaus miesto savivaldybė savo biudžeto lėšomis parengė teritorijų planavimo dokumentus, netrukus atliks sklypų kadastrinius matavimus ir perduos daugiau nei 2500 sklypų dokumentus NŽT, kuri ir spręs sklypų suteikimo neatlygintinai piliečiams už nuosavybės teise turėtą žemę klausimus. Šis procesas – kol žemė galiausiai pasieks teisėtus jos savininkus – užtruks iki metų. Iš grąžinimui numatytų 442 ha šiuo metu jau suplanuota 371 ha, dar 71 ha teritorijų baigiame planuoti ir parengus kadastrinius matavimus, perduosime sklypus NŽT.

Sostinės savivaldybė dar prieš dvejus metus patvirtino teritorijų sąrašą, kuriame numatytos net 52 laisvos valstybinės žemės teritorijos, kurių bendras plotas apie 426 hektarus. Šiemet, rengiant Bendrąjį planą, buvo patvirtinta dar 16-os papildomų laisvos valstybinės žemės teritorijų, kurių bendras plotas siekia apie 15,5 ha. Su šiuo teritorijų sąrašu, pageidaujantys už nuosavybes teise turėtą žemę gauti naują žemės sklypą Vilniuje, galima susipažinti Vilniaus miesto interneto puslapyje.

Vilniaus miesto savivaldybės prašymu NŽT patikslino piliečių, pageidaujančių naujų žemės sklypų už iki 1995 m. birželio 1 d. Vilniaus mieste turėtą žemę, skaičių. Žemės sklypų Vilniaus mieste pageidauja 2565 gyventojai, iš jų 2187 naujų žemės sklypų, o 378 naujų lygiaverčių žemės sklypų.

Šiuo metu Nacionalinėje žemės tarnyboje dar nepaskirti 605 sklypai, kuriuos savivaldybė yra perdavusi anksčiau, artimiausiu metu parengus kadastrinius matavimus, bus perduota dar apie 236 ha bendro ploto teritorijose suprojektuotų naujų žemės sklypų, kuriuos galėtų gauti apie 1300 pretendentų. Dalis suplanuotų sklypų bus skirti komercinės paskirties, pramonės ar sandėliavimo objektams statyti, todėl šie sklypai galės būti suteikti keliems piliečiams bendrosios nuosavybės teise.

Piliečių nuosavybės teisių į žemę atkūrimo procesui Vilniaus mieste užbaigti Vilniaus miesto savivaldybė numačiusi galimybę suprojektuoti naujų valstybinės žemės sklypų kiekį, patenkinantį visų piliečių, pageidaujančių naujų žemės sklypų už iki 1995 m. birželio 1 d. Vilniaus mieste turėtą žemę, prašymus. Šiam tikslui pagal šiuo metu rengiamą naują Vilniaus miesto savivaldybės teritorijos bendrąjį planą papildomai numatėme dar apie 50 ha naujų teritorijų, kurias planuoti bus galima Vilniaus miesto savivaldybės Tarybai patvirtinus naują Bendrąjį planą. Sklypų suteikimą pagal piliečių eilę vykdo Nacionalinės žemės tarnybos Vilniaus miesto skyrius.

Vilniaus miesto plotas – 40100 ha, vadinasi, paskutiniam restitucijos etapui numatyta daugiau nei 1 proc. visos miesto teritorijos

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

3 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist