Miestas

Vilniaus meras neigia grąžinęs sveikatos pažymas, SAM kaltina duomenų apsaugos pažeidimu

Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius ketvirtadienį atšaukė paties inicijuotą susitikimą su sveikatos apsaugos ministru Aurelijumi Veryga dėl pateisinimo pažymų už praleistas pamokas, sakydamas nesivelsiąs „į viešųjų ryšių akcijas“.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) teigė, kad per susitikime ministras ketino kelti klausimą dėl savivaldybės reikalavimo, jog medikai vėl išduotų pažymas už mokinių praleistas pamokas.

Meras savo ruožtu neigia šias ministerijos pažymas grąžinęs. Anot jo, reikalaujama mokiniams praleidus daugiau kaip septynias dienas pamokų pateisinant praleidimą pateikti išrašą iš elektroninės sveikatos sistemos.

 

Ministerija laikosi pozicijos, kad tokio išrašo pateikimas prieštarauja Europos Sąjungos Bendrajam duomenų apsaugos reglamentui.

„Apie jokias sveikatos pažymas ir jų grąžinimą, reikalavimą net neina kalba, aš nežinau, ką čia ministras prisigalvojo“, – ketvirtadienį žurnalistams komentuodamas situaciją sakė meras.

„Susitikimą inicijavau, nes turėjau kelis pasiūlymus, kaip sumažinti biurokratijos, įskaitant ir švietimo sritį, ir kaip padėti vaikų ugdymo įstaigoms užtikrinti vaikų ugdymą. Dabar tuos pasiūlymus išdėstysiu raštu, nes, pasirodo, vietoj susitikimo jis (A. Veryga – BNS) nusprendė įsivelti į kažkokias viešųjų ryšių akcijas, aš jose tikrai nesiruošiu dalyvauti“, – kalbėjo R. Šimašius.

 

Sveikatos apsaugos ministerija nuo praėjusių metų rugsėjo atsisakė vaikų sveikatos pažymų, kuriomis pateisinamas neatvykimas į mokyklas ar darželius. Vaikų praleistas pamokas pateisina tėvai.

Ministerija teigė, kad taip siekiama sumažinti pacientų eiles prie šeimos gydytojų kabinetų, palengvinti gydytojų krūvį, apsaugoti ką tik pasveikusius vaikus nuo galimybių vėl užsikrėsti.

Sostinės savivaldybės taryba gruodžio pradžioje patvirtino tvarką, kad mokiniui nebuvus pamokose daugiau kaip septynias dienas tėvai kartu su praleistų pamokų pateisinimu klasės vadovui pateikia apsilankymą gydymo įstaigoje įrodančius dokumentus – išrašą iš elektroninės sveikatos sistemos.

 

„Jeigu vaikas dešimt dienų neina į mokyklą ar darželį, mes visi puikiai žinome, kad net jei 99 proc. tėvų yra labai rūpestingi, tas vienas procentas, kai neateina į mokyklą ar darželį, yra labai rimtas. Ir tėvų reikia paklausti, kas čia vyksta, kodėl neateinama. Natūralu, kad iš e.sveikatos pasiimti pažymą, kuri e.sveikatoje sugeneruota, turi būti galimybė“, – sakė meras.

„Pas gydytojus atskirai nereikia eiti, jokios pažymos nereikia pasiimti, per e.sveikatą viską galima atsispausdinti, netgi neatsispausdinti, užtenka kodą turėti, ir sveikatos priežiūros specialistai suteikia pažymą mokyklai. Problema, kad sveikatos priežiūros specialistų kai kur trūksta“, – kalbėjo R. Šimašius.

Sveikatos apsaugos ministras A. Veryga laikosi pozicijos, jog reikalauti išrašų iš e.sveikatos sistemos draudžia Europos Sąjungos asmens duomenų apsaugos taisyklės.

 

SAM pranešė ėmusis aiškintis situaciją, „išaiškėjus faktams, kad Vilniuje ugdymo įstaigų nelankymui pagrįsti iš tėvelių reikalaujama išrašų iš medicininių dokumentų, esančių e. sveikatos sistemoje, kur pateikiami itin jautrūs sveikatos duomenys“.

Ministras teigia, kad Vilniaus tarybos priimti sprendimai, „savaip interpretuojant asmens duomenų apsaugos reikalavimus, negali būti pateisinami“.

„Praėjus beveik pusmečiui nuo naujovių įsigaliojimo, regis, jau visi buvo apsipratę su jomis, o vaiko neatvykimą tėvai pateisindavo savo raštais. Deja, iš tėvelių sužinojome, kad Vilniaus miesto savivaldybė patvirtino tvarką, pagal kurią nuo šių metų sausio tėvai vėl turi varstyti medikų duris ir traukti išrašus iš e. sistemų“, – pranešime cituojamas A. Veryga.

 

„Paaiškiname dar kartą, kad nelankymui pateisinti negali būti teikiami medicininiai išrašai, nes tai yra itin jautri sveikatos informacija. Tėvai negali būti verčiami tai daryti, nes sveikatos informacija nėra niekaip susijusi su ugdymu, o gydytojas nėra dokumentų pildytojas ar pažymų rašinėtojas“, – tvirtina ministras.

Jo teigimu, pateisinimus dėl nelankymų turi pateikti tėvai, o ne medikai. 

„Tokia situacija negali toliau tęstis. Tad yra oficialiu raštu kreiptasi į Vilniaus miesto savivaldybę ir Valstybinę asmens duomenų apsaugos inspekciją“, – sakoma SAM pranešime.

R. Šimašius teigė, kad elektroninės sveikatos sistemos išrašo pateikimas duomenų apsaugos reglamento nepažeidžia.

„Kartais Europos teisė, kaip ir su žaliomis rodyklėmis, suinterpretuota taip, kad trukdo užtikrinti bendrus tikslus“, – sakė meras.

Autorė Milena Andrukaitytė

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
1 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button