Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius šiandien lankosi Liubline, kur kitų 16 Europos miestų delegacijomis dalyvauja Liublino unijos 450 metų minėjimo renginiuose. Šventė prasidėjo vidurdienį istorinės Liublino pilies kieme iškilminga Liublino miesto tarybos sesija, kurioje Vilniaus meras tarė sveikinimo žodį visų delegacijų vardu.

„Unija nėra tik politinė sutartis. Unija – tai daug daugiau. Tai yra reali ir istorijos iššūkių išbandyta tautų bendrystė, kurią politikai dokumentu formalizuoja. Unija – tai pirmiausiai realūs, kultūriškai artimų ir vertybėmis  susietų tautų santykiai“, – susirinkusiesiems kalbėjo Vilniaus meras. 

Cituodamas Liublino unijos dokumento eilutes, R. Šimašius priminė, kad Lietuvos ir Lenkijos tautos istorijoje sudarė net keturias svarbias sutartis: Krėvos Uniją, Liublino Uniją, Gegužės 3 dienos Konstituciją bei paskutinę ir naujausią iki šiol galiojančią tarp visų 27 ją sudariusių valstybių Europos Sąjungos sutartį.  

„Labiausia džiugina tai, kad mūsų tautų bendrystė ir bendra istorija, pranokusi Liublino unijos formalizuotą Abiejų tautų respubliką (ATR), šiandien dinamiškai skleidžiasi daug platesniame Europos kontekste. Dažnai mūsų europietiškos vertybės – laisvė ir pagarba kiekvienam žmogui – atakuojamos iškėlus pseudovertybių vėliavą, kur laisvei vietos nebelieka. Lygiai taip pat kaip ir prieš 450 metų, kai ATR buvo laisvės erdvė, o mūsų priešai rytuose – priespaudos žemė“, – pažymėjo Vilniaus meras.

Sesijos metu įvyko apsikeitimas oficialiomis atminimo dovanomis: Remigijus Šimašius padovanojo Liublino merui Krzysztofui Žukui stilizuotą, gintaru inkrustuotą Geležinio Vilko skulptūrėlę, o Liublino meras Vilniaus merui įteikė proginę monetą.

Vėliau delegacijos padėjo vainikus prie Liublino Unijos monumento, o ore virš Lietuvos skvero Liubline įvyko akrobatinio skraidymo meistrų iš Lenkijos „Iskry“ pasirodymas. Vakare prestižinėje Liublino filharmonijoje laukiama jungtinio Lietuvos ir Lenkijos klasikinės muzikos jaunųjų žvaigždžių pasirodymo, kuriam diriguos Vilniaus publikai puikiai pažįstamas Naujų idėjų kamerinio orkestro (NIKO) meno vadovas, kompozitorius Gediminas Gelgotas. Praėjusį šeštadienį analogiškas koncertas skambėjo Vilniaus Rotušėje.

Prieš 450 metų liepos 1 dieną sudaryta Liublino unija davė pradžią jungtinei Lietuvos ir Lenkijos valstybei – Abiejų tautų respublikai. Šis originalus šalių junginys šiandien kartais laikomas Europos Sąjungos pirmtaku.

Istorikas Edvardas Gudavičius yra sakęs, kad Liublino unija Lietuvai buvo „geriausia iš blogiausių“, siekiant išsaugoti Lietuvos didžiosios kunigaikštystės, kuriai tuo metu grėsė karas su Rusija, valstybingumą. Šioje sąjungoje kiekviena pusė pagal susitarimą išsaugojo atskirą iždą, įstaigas, kariuomenę bei teismus, bet turėjo bendrą monarchą, seimą, valiutą bei užsienio ir gynybos politiką. Liublino unija nors ir sulaukia prieštaringų istorikų vertinimų, laikoma viena ilgaamžiškiausių valstybių sąjungų pasaulio istorijoje, trukusi daugiau nei 200 metų.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

2 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar karinių pratybų metu Vilniuje turi būti skelbiama komendanto valanda?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist