2023-ieji – ypatingi Lietuvos sostinei. Būtent šiemet Vilnius švenčia savo vardo paminėjimo 700 metų jubiliejų. Norėdami įamžinti svarbią miesto sukaktį, UAB „Monetų namai“ sukūrė proginį medalį „Vilniui – 700 metų“. Numizmatinį gaminį, kurio averse pavaizduotas soste sėdintis Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas, nukaldino Lietuvos monetų kalykla.

Vilniaus miesto įkūrimo data tradiciškai siejama su 1323 m. Tokia data nurodyta Gedimino laiškuose, išsiųstuose Vakarų miestams. Kunigaikštis Gediminas į Europą išsiuntė septynis lotynų kalba parašytus laiškus. Pirmasis laiškas, skirtas popiežiui Jonui XXII, į Avinjoną buvo išsiųstas 1322 m. vasarą. Antrajame Gedimino laiške, datuojamame 1323 m. sausio 25 d. ir skirtame Hanzos miestų piliečiams, jau buvo minimas Vilniaus vardas.

Proginio medalio averso centre pavaizduotas soste sėdintis Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas, rankoje laikantis savo garsiuosius laiškus. Apačioje palei briauną matosi užrašas lotynų kalba: „GEDEMINNE LETWINORUM ET MULTORUM RUTHENORUM REX“ (Gediminas, lietuvių ir daugelio rusėnų karalius). Viršuje palei briauną nurodyti Vilniaus įkūrimo metai „1323“.

Reverse matyti Vilniaus miesto panorama iš paukščio skrydžio: vaizduojamas dabartinis Gedimino bokštas, fone driekiasi sostinės panorama, Neries vingiai jungia senąjį ir naująjį Vilnių. Viršuje iškaldintas užrašas „VILNIUS 700“. 

„Gedimino atvaizdas medalyje nėra tiksli istorinė rekonstrukcija, nes nėra išlikusių to meto Gedimino vaizdinių, bet stengiausi atsižvelgti į to meto aplinkinių valdovų aprangas ir į tai, kas žinoma iš archeologinių radinių bei rašytinių šaltinių. Gediminas laiškuose save titulavo lietuvių ir daugelio rusėnų karaliumi. Rėmiausi tuo, kad Gedimino laiškų nuorašuose buvo aprašytas jo antspaudas, kuriame buvo pavaizduotas soste sėdintis vyras, laikantis karūną ir skeptrą. Taigi, tokį valdovą ir nusprendžiau atvaizduoti Vilniaus jubiliejaus proga”, – pasakoja medalio dizaino autorė Lina Kalinauskaitė. 

Šis proginis medalis išleistas nukaldinus ribotus tiražus iš skirtingų metalų. Kaldintas iš bronzos medalis išleistas 25 000 vienetų tiražu, jo skersmuo 38,61 mm, o masė – 28 g. Tokio pat skersmens ir masės grynu 999/1000 auksu padengto bronzinio medalio versija išleidžiama 5 000 vienetų tiražu. Proginiai medaliai yra griežtai riboto tiražo ir platinami tik UAB „Monetų namai“.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

3 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

TAIP PAT SKAITYKITE

Reklama

Ar pritariate, jog nemokamas parkavimas prekybos centruose būtų tik juose apsiperkantiems?

Welcome Back!

Login to your account below

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.