Miestas

Teismas atmetė Vyčio šalininkų prašymus stabdyti maketo Lukiškių aikštėje eksponavimą

Vilniaus apygardos teismas penktadienį atmetė Vyčio skulptūros šalininkų prašymus užkirsti kelią Lukiškių aikštėje eksponuoti memorialo „Laisvės kalva“ maketą.

Kūrybines dirbtuves prieš dvejus metus laimėjusio Andriaus Labašausko kūrinio maketą kitą savaitę planuojama eksponuoti Lukiškių aikštėje. Antrojoje vietoje likusio Vyčio memorialo autoriai prašė teismo „uždrausti Lukiškių aikštėje statyti bet kokius statinius, susijusius su trečiojo asmens A. Labašausko projekto įgyvendinimu“, taip pat neatlikti jokių kitų su kūrybinėmis dirbtuvėmis susijusių veiksmų.

Pagrindinio sprendimo dėl pačios „Laisvės kalvos“ statymo teismas dar nėra priėmęs.

 

„Ieškovai nenurodė pagrįstų argumentų, dėl kurių būtų pagrindas taikyti laikinąsias apsaugos priemones, taip pat neįrodė, kad nesiėmus laikinųjų apsaugos priemonių teismo sprendimo įvykdymas gali pasunkėti arba pasidaryti nebeįmanomas, todėl jų prašymas netenkinamas“, – teigiama teismo sprendime.

Atšaukti kūrybinių dirbtuvių sprendimus teisme siekė Vyčio memorialo autoriai architektai Kęstutis Akelaitis, Gintaras Čaikauskas ir Linas Naujokaitis, dailininkas Rimantas Dichavičius bei pačios skulptūros autorius Arūnas Sakalauskas. Jų kūrinys prieš dvejus metus skelbtame konkurse visuomenės ir komisijos balsais liko antras ir užleido pirmąją vietą skulptoriaus A. Labašausko idėjai.

Tiek A. Labašauskas, tiek Vilniaus savivaldybės administracija sveikina šį sprendimą.

 

„Teisingas ir racionalus teismo sprendimas, tokio ir tikėjomės. Deja, ne visi susitaiko su tautos valia ir teisėtu konkursu, todėl esame tikri, kad tai nebus paskutinis pagalys į ratus. Mes turime įsipareigojimą vilniečiams užbaigti Lukiškių aikštės atnaujinimą, todėl tą ir darysime“, – BNS sakė savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis.

A. Labašauskas BNS teigė, kad maketas jau parengtas seniai ir bus atvežtas antradienį.

Byloje ieškovai reikalauja panaikinti konkurso rezultatus, užkirsti kelią A. Labašausko skulptūros atsiradimui aikštėje ir toliau tęsti kūrybines dirbtuves vertinant pateiktus darbus. Jų teigimu, pastačius minėtą skulptūrą būtų pažeistas viešasis interesas. Ginčą teismas toliau nagrinės kitą savaitę.

 

Kultūros ministerija yra įsipareigojusi skirti kūriniui 0,5 mln. eurų – pinigus pervesti žadėta pasibaigus teismams, taip pat suderinus projektą paveldosauginiais aspektais.

Diskusijos dėl reprezentacinės valstybės Lukiškių aikštės Vilniuje sutvarkymo vyksta nuo nepriklausomybės atkūrimo.

Autorius: Ignas Jačauskas

 
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
9 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
6 Komentarai
naujausius
seniausius labiausi vertinti
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Saulius
Saulius
1 metus

taigi Kaune Vilijampolėje yra jau senai įrengtas toks monumentas partizanams kovojusiems už Lietuvos laisvę.Irgi kalvelė irgi sienelėje medžių kamienų įspaudai.Labašausko plagiatas nuo sovietinio monumento.Ir čia ir čia monumentas Lietuvos partizanams -koks skirtumas stribams ar nestribams.Viskas priklauso nuo to kur kokią lentelę užkabisime….

jonas
jonas
1 metus

Stabų garbintojai vis nerimsta. Lietuva per 100 metų pasikeitė. Istoriją reikia gerbti, bet dėl istorijos aukoti ateitį – niekada. Tegu ateina naujoji menininkų karta su naujais kūriniais. Vytis buvo svarbus prieš 500 metų. Šiandien vyčio skulptūra miesto centre yra tarsi akmeninis kirvukas iš plastmasės – be tuo laiku ir ne toje vietoje.

Justinas
Justinas
1 metus
Atsakinėti į  jonas

visiškai pritariu. negano to baisiai atrodo ta skulptūra Vyčio. sutikčiau, kad aikštėje stovėtų Vytis, tačiau tikrai ne toks, koks yra suprojektuotas tų autorių. būtent todėl balsavau už Labašausko projektą. taip, buvau vienas iš tų, kurie nepatingėjo tada, rado ir prabalsavo. o tie kas neieškojo, nerado, tai dabar ir aiškina. vilniečiai patys išsirinko tą projektą kalvos, gyvename demokratinėje jau valstybėje ir turėtų būti gerbiamas nugalėtojas, nesvarbu įtiko jis kažkokiai interesų grupei ar ne. tikiuosi teismai dar blaivaus proto ir galiausiai bus atmestas visas tas Vyčio šalininkų ieškinys. Nes projekto rezultatai ir laimėtojas turi būti gerbiamas.

Matas
Matas
1 metus
Atsakinėti į  Justinas

Ne vilniečiai išrinko, o komisija:

“Visuomenės balsai pasiskirstė:
– už G. Čaikausko vadovaujamos grupės projektą balsavo 11.966 (37.66%)
– už A. Labašausko projektą – 11.919 (37.51%)”

“Komisijos balai:
– už G. Čaikausko vadovaujamos grupės projektą balsavo 1 komisijos narys;
– už A. Labašausko projektą – 7 komisijos nariai”

Ron
Ron
1 metus
Atsakinėti į  jonas

pritariu 100%. Vytis tai ex imperijos simbolis, tada LDK valstybę sudarė ir vasalinės slavų žemės. Su kuriomis šiandien mes neturime absoliučiai jokio ryšio. Tai turi likti muziejams, bet ne miesto centrui.

Partizanų atminimas
Partizanų atminimas
1 metus

Teisingas sprendimas, žuvusių už Lietuvą partizanų atminimas bus išsaugotas. Sovietiniams buvo uždrausta šita tema, gerai, kad nors yra teisingi teismai.

Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button