Vilniaus miesto savivaldybės taryba šiandien priėmė rezoliuciją dėl Vilniaus šilumos ūkio. Ja Tarybos nariai ragino AB „Ignitis grupę“ paspartinti Vilniaus kogeneracinės jėgainės statybą ir operatyviau teikti tikslią informaciją apie statybų eigą Vilniaus miesto savivaldybei ir visuomenei. Taryba taip pat pasiūlė Finansų ministerijai apsvarstyti galimybę perduoti Vilniaus kogeneracinės jėgainės valdymą Vilniaus miesto savivaldybei ir AB „Vilniaus šilumos tinklams“.

Vilniaus miesto savivaldybė yra labiausiai suinteresuota šilumos energijos išteklių diversifikavimu, nes tai leidžia valdyti konkrečios kuro rūšies išbrangimo riziką ir taip išlaikyti stabilias šildymo kainas. O Vilniaus kogeneracinės jėgainės statybos užbaigimas yra greičiausias būdas tai pasiekti. Matydami, kad projektas vis dar stringa, esame pasiryžę visais įmanomais būdais padėti projektą įgyvendinti laiku, o jei Finansų ministerija tam pritartų – ir apskritai perimti jėgainę iš „Ignitis grupės“ ir užbaigti jos statybas savo jėgomis“, – sako Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas.

Vilniaus miesto taryba priminė, kad dėl koncerno „Veolia“ dukterinės bendrovės UAB „Vilniaus energija“ neįvykdytų įsipareigojimų atnaujinti sostinės šilumos ūkį ir AB „Ignitis grupės“ laiku neužbaigto Vilniaus kogeneracinės jėgainės projekto, Vilniaus mieste apie 55 proc. šalčiausiais šildymo sezono mėnesiais reikalingos šilumos energijos vis dar yra pagaminama naudojant gamtines dujas.

Dėl to, anot rezoliucijos, beprecedentis gamtinių dujų kainos augimas tarptautinėse energijos išteklių rinkose 2021-2022 m. skaudžiai palietė Vilniaus gyventojus – Vilniaus miesto šilumos ūkyje pagaminamos šilumos energijos kaina padidėjo kelis kartus ir lėmė didesnes išlaidas sostinės gyventojams.

„Labai svarbu suprasti, kad energetikos projektai neįgyvendinami nei per dieną, nei per metus. Praeityje padarytos klaidos iki šiol atsiliepia miesto gyventojams“, – pabrėžia vicemeras.

2002–2017 m. Vilniaus miesto šilumos ūkį valdė nuomininkas – koncerno „Veolia“ dukterinė bendrovė UAB „Vilniaus energija“. Per 15 m. trukusį nuomos laikotarpį UAB „Vilniaus energija“ turėjo pareigą modernizuoti šilumos ūkį bei užtikrinti, kad šilumos ūkis būtų grąžintas geros būklės technine ir ekonomine prasme.

Ekspertų vertinimu, palankiausias laikotarpis pritaikyti gamybos pajėgumus biokurui buvo būtent šilumos ūkio nuomos sutarties laikotarpiu. Tačiau UAB „Vilniaus energija“ taip ir neatliko didelės galios Vilniaus 3-iosios termofikacinės elektrinės modernizacijos, nors tokia pareiga buvo įtvirtinta nuomos sutartyje be jokių papildomų reikalavimų.

Šiuo metu Vilniaus miesto savivaldybė bei AB „Vilniaus šilumos tinklai“ Stokholmo komerciniame arbitraže yra pareiškusios 560 milijonų eurų priešieškinį koncernui „Veolia“ ir UAB „Vilniaus energija“ dėl minėtų įsipareigojimų neįvykdymo. Vilniaus miesto savivaldybės taryba rezoliucija išreiškė palaikymą pareikštiems reikalavimams, siekiant atlyginti sostinės savivaldybei ir gyventojams padarytą žalą.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

13 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar per sakurų žydėjimą turi būti draudžiamas eismas Upės gatve?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist