Visi žino, kur yra Valstybinis Lietuvos rusų dramos teatras, tačiau mažai kas žino, kad jame anksčiau laikinai veikė įvairaus žanro ir tautų teatrai. Lietuvos rusų dramos teatras senoviniame pastate irgi turėjo įsikurti laikinai, tačiau dėl tam tikrų priežasčių iš jo neišsikraustė ir sostinėje veikia jau daugiau nei 30 metų. Režisierius Gintaras Varnas siūlo Vilniui atsisakyti Lietuvos rusų dramos teatro ir jo vietoje įkurti teatrą daugiakultūriniam Vilniui.

„Pohuliankos“  teatras pastatytas Vilniuje (kuris tuo metu buvo carinės Rusijos miestas) 1913 metais lenkų iniciatyva ir už lenkų bendruomenės surinktas lėšas. Tikslas – patenkinti Lenkų bendruomenės kultūrinius poreikius. Vėliau, trečiajame dešimtmetyje, kai Vilnius priklausė Lenkijai, teatro pastatas perduotas Vilniaus savivaldybei su sąlyga, kad bus skirtas tik lenkų teatrams”, – pasakoja režisierius.

Vėliau, per pirmąją sovietų okupaciją jame buvo įsteigtas Vilniaus valstybinis dramos teatras, o 1948 metais čia įsikėlė opera. Po to, kai opera persikėlė į LNOBT, į pastatą grįžo Akademinis dramos teatras. 1980 metais laikinai prisiglaudė Jaunimo teatras, kuris vėliau persikėlė į Arklių gatvę. Pagaliau, 1986 metais teatre įsikūrė Lietuvos rusų dramos teatras. Jis čia irgi turėjo būti laikinai, tačiau taip ir nesulaukė savo pastato rekonstrukcijos Jogailos gatvėje, todėl taip ir liko šiame istoriniame pastate ir niekur iš jo neišsikėlė iki šiol.

Kadangi tai yra seniausias Vilniaus teatras, kurio paskirtis nuo pat pirmos dienos ir buvo – teatras, o pats pastatas niekada neturėjo savo šeimininkų ir Lietuvos rusų dramos teatras į patalpas turėjo įsikelti laikinai – siūloma reorganizuoti teatro paskirtį.

„Galvojant apie Vilnių ir teatrą jame yra dvi svarbios įžvalgos. Pirma ir svarbiausia – nuo pat miesto įkūrimo Vilnius visada buvo daugiatautis ir daugiakultūris. Kunigaikščio Gedimino laiškai, kviečiantys įvairių tautų žmones atvykti ir kurtis Vilniuje, vėlesnės įvairios privilegijos kitataučiams, vis didėjanti žydų diaspora nuo 16- 17 a. ir kt. Vilnių pavertė pilnaverčiu Europiniu daugiakalbiu ir daugiakultūriu miestu. Ne veltui Vilnius žydams ilgainiui tapo „Lietuviškąja Jeruzale“, Lenkams jis buvo ne mažiau brangus ir savas, jie čia jautėsi gyveną namie. Aišku, ir rusai, gudai, vokiečiai, prancūzai. Kitataučiai Vilniuje kūrė savo kultūrą, spausdino knygas, laikraščius, turėjo ir savus teatrus”, – sako G. Varnas.

Režisierius siūlo vietoj Lietuvos rusų dramos teatro įsteigti naują teatrą, kuriame tilptų visos tautinės mažumos, o savo spektaklius galėtų rodyti ir lietuviai. Teatro šeimininkais taptų visos Vilniaus tautinės mažumos: lenkai, rusai, ukrainiečiai, žydai, baltarusiai ir kiti. Naujai įkurtas teatras galėtų vadintis Senuoju teatru, o jo antras vardas būtų ,,Tautų teatras”.

„Ogi tai nuoroda į kelis dalykus – senąja LDK su tuomet egzistavusiu daugiatautiškumu ir tolerancija, visą Lietuvos tautų sugyvenimo tradiciją iki II pasaulinio karo; į seniausią Vilniuje teatro pastatą;  galų gale – į senąją Antikos laikus siekiančią Europinio teatro tradiciją. (…) dalis repertuaro turėtų būti siejama su vienos ar kitos tautos kultūriniu palikimu ir vaidinama ta ar kita kalba. Idealu būtų, kad ilgainiui šiame teatre kaip senajame Vilniuje būtų vaidinama įvairiomis kalbomis. Būtų sukurtas tikrasis vilnietiškas teatras”, – siūlo režisierius.

Lietuvos rusų dramos teatras tai vienas iš keturių valstybinių dramos teatrų Vilniuje. Jis veikia senajame teatro pastate, kuris vilniečiams yra pažįstamas kaip ,,Pohulianka”, kadangi jo pavadinimas kilo iš anksčiau čia esančios Didžiosios Pohuliankos gatvės. Teatras įsikūrė miesto širdyje – Jono Basanavičiaus g. 13.

Pastate ryškūs baroko ir net romaninio stiliaus bruožai, priskiriamas Vyslos stiliui. Rusijos imperijos valdymo metu teatras buvo viena svarbiausių kultūrinių ir teatrinių vietų Vilniuje.

MadeinVilnius.lt informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „Naujosios medijos grupės“ sutikimo neleidžiama.MadeinVilnius.lt

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

114 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist