Lukiškių aikštės valdymo klausimas nenustoja kelti diskusijų. Trečiadienį „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio vadovaujamame Kultūros komitete diskutuota dėl siekio aikštės valdymą perduoti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centrui (LGGRTC). Tai eilinį kartą sukėlė aštrius ginčus tarp opozicinių konservatorių ir šios idėjos iniciatoriaus R. Karbauskio. Nepaisant to, valdančiųjų dominuojamas komitetas dar kartą parėmė iniciatyvą aikštės valdymą perduoti LGGRTC.

Po kilusių ginčių iš posėdžio jam nesibaigus pasišalinęs konservatorių frakcijos narys Vytautas Kernagis teigė, kad skubėti Seimo priimtu įstatymu perduoti aikštės valdymą LGGRTC nėra tikslinga. Politiko teigimu, LGGRTC, kaip ir Vilniaus miesto savivaldybė, prieš tai turėtų pateikti priemonių planą ir viziją, kaip ši aikštė bus tvarkoma toliau.

„Kaip ir savivaldybė dabar 4 mėnesius ruošia savo viziją, taip pat ir Genocido centras galbūt galėtų paruošti. Tada po keturių mėnesių ir grįžkime prie šito klausimo, apsvarstykime vieną viziją, apsvarstykime kitą. Pasiklauskime visuomenės nuomonės ir tada priimkime sprendimus, o ne tiesiog atiduokime Genocido centrui, sakydami, kad dabar susitvarkykite“, – teigė V. Kernagis ir teiravosi posėdyje dalyvavusio LGGRTC vadovo Ado Jakubausko, ar centras apskritai turi užtektinai išteklių perimti Lukiškių aikštės valdymą.

„Ar jūs turite resursų apskritai šią aikštę prižiūrėti?“, – klausė V. Kernagis.

A. Jakubausko teigimu, perėmus aikštės valdymą, centrui tektų ir valstybės asignavimai. Kartu A. Jakubauskas pažymėjo, kad jo vadovaujamas centras jau yra pradėjęs ruošti viziją, kaip būtų tvarkoma aikštė, jei ji patektų centro žinion.

„Jeigu būtų Seimo apsisprendimas, kad Centras taptų aikštės valdytoju, be jokios abejonės, mes (Lukiškių aikštės – ELTA) įstatymo nuostatą vykdytume. Mes kaip tik pradėjome rengti Lukiškių aikštės įveiklinimo viziją. Jei Seimas patvirtins mus kaip valdytoją – būsime pasirengę ją pateikti visuomenei“, – teigė jis.

Kartu LGGRTC vadovas užsiminė, kad būtų logiška centro žinion perduoti ir šalia Lukiškių aikštės esantį skverelį.

„Jeigu Seimas apspręstų ir Lukiškių aikštę patikėtų valdyti Genocido centrui, tai, mano galva, reikėtų taip pat, kad Centras prižiūrėtų ir Aukų skverelį, kuris yra šalia buvusių KGB rūmų. Šis skverelis nėra labai gerai prižiūrimas“, – pridūrė A. Jakubauskas.

Savo ruožtu „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis, atsakydamas į V. Kernagio išdėstytas pastabas, pridūrė, kad lėšas, reikalingas Lukiškių aikštės tvarkymui, bet kuriuo atveju skyrė ir skirs Vyriausybė.

„Vytautai, jeigu tu nesidomėjai situacija, pinigai, kurie buvo skirti šiai aikštei tvarkyti, yra skirti Vyriausybės ir jie bus skiriami Vyriausybės: ar tai bus skiriama Genocido ir rezistencijos centrui, ar Vilniaus miesto savivaldybei, nėra jokio skirtumo. Aikštė bus pabaigta ir jai nebus skiriami miesto pinigai“, – kalbėjo R. Karbauskis.

Kiek vėliau R. Karbauskis pakomentavo ir V. Kernagio užuominą, kad galbūt reikėtų atsiklausti visuomenės, kas turėtų valdyti Lukiškių aikštę.

„Jeigu mes padarytume apklausą, kas aikštę turi valdyti, mes dar labiau supriešinsime visuomenę, bet nepasieksime rezultato, nes vėlgi įsijungs politika. Seimas yra ta institucija, kuri balsų dauguma priima sprendimą atstovaudama tautai“, – teigė R. Karbauskis.

Kultūros ministras ragina išnaudoti pasiektą susitarimą su Vilniaus valdžia

Nepaisant R. Karbauskio nusiteikimo Lukiškių aikštės valdymą perduoti LGGRTC, posėdyje dalyvavęs kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas pabrėžė, kad sprendžiant šį klausimą būtina apsvarstyti visas galimybes. Ministras priminė, kad pastarąją savaitę jo vadovaujamai darbo grupei pavyko rasti kompromisą su Vilniaus miesto savivaldybe dėl Lukiškių aikštės valdymo.

„Noriu pabrėžti, kad pagal dabar galiojantį reguliavimą mums pavyko surasti kompromisą su savivaldybe ir, mano manymu, tą galimybę taip pat reikėtų svarstyti ir ją išnaudoti – svarstyti visas alternatyvas“, – teigė M. Kvietkauskas.

ELTA primena, kad pastarąją savaitę Vyriausybėje vykusiame darbo grupės pasitarime dėl Lukiškių aikštės panaudos sutarties kultūros ministras M. Kvietkauskas pareiškė, kad sostinėje esanti aikštė bent jau kol kas lieka Vilniaus miesto savivaldybei. Darbo grupei vadovavusio ministro teigimu, sostinė įsipareigojo per 4 mėnesius pateikti priemonių planą, kaip įgyvendins Seimo vasarą priimtą vadinamąjį Lukiškių aikštės įstatymą. Tą pačią savaitę Vilniaus miesto savivaldybė pasirašė Lukiškių aikštės panaudos sutartį su Nacionaline žemės tarnyba (NŽT).

Rugpjūčio 1 d. įsigaliojus Lukiškių aikštės įstatymui, įtvirtinta, kad valstybės simbolį vaizduojantis monumentas Vytis kartu su įrengtu memorialu Žuvusiųjų už Lietuvos laisvę aukoms atminti turės būti pagrindinis sostinėje esančios aikštės akcentas.

„Valstiečių“ lyderis R. Karbauskis yra ir anksčiau sakęs, kad dar šis kadenciją baigiantis Seimas priims Lukiškių aikštės Vilniuje memorialinio statuso įstatymo pataisas, kurios užtikrins Lukiškių aikštės perdavimą LGGRTC. Rugsėjo 24 d. parlamentarai po pateikimo „palaimino“ Lukiškių aikštės Vilniuje memorialinio statuso įstatymo pataisas, kurios numato Lukiškių aikštės perdavimą LGGRTC.

Benas Brunalas (ELTA)

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

1 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist