Miestas

Savivaldybė pasirašė projektavimo sutartį su Vokiečių gatvės konkurso laimėtojais

Architektūros konkurse geriausiąja išrinkta Vokiečių gatvės rekonstrukcijos architektūrinė idėja keliauja į kitą etapą – Vilniaus miesto savivaldybė pasirašė sutartį su mažąja bendrija „IMM architektai“, kuria architektai Ignas Račkauskas, Mindaugas Glodenis, Mikas Kauzonas savo konkursinį darbą „Strassen-Platz“ įsipareigojo tikslinti ir vystyti i iki galutinio įgyvendinimo. Artimiausias etapas, kurį pamatys visuomenė, – projektinių pasiūlymų pristatymas, kuris planuojamas ne anksčiau kaip rudenį. Iki tol turi būti atlikti archeologiniai ir kiti reikiami tyrimai.
Tarptautinė konkurso žiuri trijų bendraautorių darbą įvertino už sėkmingą šios vietos daugiasluoksnės istorijos atskleidimą pasiūlant gatvės erdvės panaudojimo scenarijų įvairovę. Stipriąja konkursinio darbo puse įvardintas architektų pasirinktas sprendimas nuraminti eismo naujojoje Vokiečių g. dalyje, o patobulinimų tikėtasi projekto želdynų dalyje. Komisija „Strassen-Platz“ – „Gatvės aikšte“ pavadintą projektą apibūdino kaip profesionalų, logišką ir nuosaikiai filosofišką darbą, kurio autoriai supranta pagrindinius šios erdvės kriterijus – istoriją, pėsčiuosius, želdynus ir erdvės universalumo svarbą.

Pirminiame projekte daug dėmesio buvo skirta sunaikintų istorinių miesto dalių įamžinimui, todėl vientisa danga išskirti istorinių gatvių kontūrai, taip pat išryškintos buvusių pastatų ribos ir pažymimi pamatų kontūrai. Apsaugant esamus istorinius sluoksnius, naujus želdinius siūlyta sodinti tik ten, kur nėra istorinių pastatų pamatų – buvusių vidinių kiemų plotuose. Projekto „Strassen-Platz“ autoriai pirmenybę Vokiečių gatvėje nori teikti pėstiesiems. Gatvėje buvo suprojektuota vientisa sutapdinta danga su mažais aukščių skirtumais tarp skirtingų dviračių, automobilių ir pėsčiųjų srautų – kad automobilių vairuotojai jaustųsi važiuojantys pėsčiųjų zona, o ne atvirkščiai.

Esamus želdynus siūlyta efektyviau integruoti į viešąją erdvę, o naujus – sukoncentruoti tankiuose želdynų masyvuose buvusių vidinių kiemų vietose. Tai padėtų atskirti automobilių judėjimą bei parkavimą nuo centrinės pėsčiųjų alėjos, suskaidytų Vokiečių gatvę į virtinę mažesnių erdvių skirtingoms veikloms, įamžintų istorinius kvartalų kiemus dekoratyviais želdynais. Architektai siūlė, kad Vokiečių gatvė taptų kuo universalesne ir lengvai pritaikoma skirtingoms veikloms.

 

„Komisija „IMM architektų“ darbą įvertino kaip gyvybingiausią, nediktuojantį kategoriškos erdvės įveiklinimo programos, ir tai privalumas, – sakė vyriausiasis miesto architektas Mindaugas Pakalnis. – Bet pasirašius projektavimo sutartį autorių laukia kruopštus darbas – įvertinus išsakytas pastabas, detalizuoti konkursui pateiktus sprendinius ir parengti juos aptarimui su visuomene, o vėliau parengti ir techninį projektą. Savivaldybė laukia projekto, leisiančio Vokiečių gatvėje sukurti žalią daugiafunkcinę erdvę, patrauklią rekreacijai, atskleisiančio įvairialypę šios miesto dalies istoriją.“

Artimiausiu metu savivaldybė užsakinės archeologinius tyrimus, papildysiančius turimą istorinę informaciją. Įvertinus archeologinius radinius studija „IMM architektai“ galės baigti teritorijos tvarkymo projektinius pasiūlymus bei pristatyti juos viešai. Pagal sutartį numatyta, kad architektų užduotis apims ne tik techninį darbo projektą, bet ir tvarkybos projektą bei projekto vykdymo priežiūrą statybos rangos metu. Projekto vadovavimui, tvarkybos darbams, lauko tinklų projektavimui MB „IMM architektai“ pasitelks atestuotus specialistus arba subrangovus.

Architektams projektuojant Vokiečių gatvės atnaujinimą, savivaldybė tarsis su „Vilniaus šilumos tinklais“ dėl šiemet planuojamos tinklų rekonstrukcijos. Ant sunaikintų šios gatvės pastatų pamatų daugiau nei prieš 50 metų paklotos šiluminės trasos būklė šiandien labai bloga. Su Vokiečių gatvės rekonstrukcijos projektu nesusiję šilumos trasos remonto darbai turėtų prasidėti ir baigtis iki naujo, 2021-2022 m., šildymo sezono pradžios. Kitų inžinerinių tinklų atnaujinimas planuojamas drauge su gatvės rekonstrukcija.

 

Jau šį pavasarį Vokiečių gatvėje bus atliekami ir dendrologiniai tyrimai – tada bus detaliai įvertinta čia augančių medžių būklė ir jiems reikalingos tvarkymo priemonės, išsaugojimo galimybės.

Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
47 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

 

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
7 Komentarai
naujausius
seniausius labiausi vertinti
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Vytautas
Vytautas
1 metus

Turėsime dar vieną provincialų subjauruotą vietą sostinėje. Nejau neliko normalių architektų ir dizainerių. Kodėl tokia beskonybė?

Šviesa
Šviesa
1 metus

Seniau buvusių pamatų išryškinimas, tai tik pirmas Vokiečių gatvės rekonstrukcijos etapas. Sekantis bus buvusių pastatų atstatymas ant išryškintų pamatų. Vokiečių gatvės, kokią žino trys kartos vilniečių, neliks. Bus viduryje sustayti turčių butai. Aš tam KATEGORIŠKAI prieštarauju.

Architektas
Architektas
1 metus

Fck

Paskutinį kartą redaguota 1 metus (Architektas)
architektas
architektas
1 metus

Atrodo labai nykiai, kaip katik mokslus pabaigusiu studentu pigaus projekto kopija

MikrorajonVibes
MikrorajonVibes
1 metus

Šitoje vietoje karo ir sovietų buvo visiškai sudarkyta buvusi gatvių struktūra ir palikta kažkokia nesąmonė. Ką čia reiktų daryti? Sukurti naują urbanistinę koncepciją? Atstatyti buvusią gatvių struktūrą? Nope. Savivaldybėje yra vienas, universalus atsakymas viskam – trinkelės (kurios bus dar ir įdėtos belenkaip).

Hmm
Hmm
1 metus
Atsakinėti į  MikrorajonVibes

Aišku idealu būtų atkurti namus, miestas laimėtų papildomą gatvę, turistinę trauką, krūva verslo patalpų, bet bent jau trinkelės n kartų geriau atrodys, nei dabar esanti klaikybė.. nenoriu meluot iir tingiu googlint, bet lyg atkūrimas kažkaip kertasi su unesco paveldu

Paskutinį kartą redaguota 1 metus (Hmm)
MikrorajonVibes
MikrorajonVibes
1 metus
Atsakinėti į  Hmm

Kad UNESCO neleistų atstatinėti totkių pat pastatų tai tikrai negirdėjau. Kur kas pavojingiau UNESCO statusui yra nauja statyba senamiestyje, kur posovietiniai architektai stato iš konteksto iššokantį šlamštą tiek pagal spalvas (Bastėja life ir Lydos gatvėje tas baisus baltas), tiek pagal Kruščiovo laikų pastatų išdėstymą (Misionierių sodai), tiek pagal visus kitus parametrus.

Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button