Vilniaus savivaldybė kultūros atsitiesimui po karantino žada skirti per 1 mln. eurų, taikyti įvairias lengvatas kultūros įstaigoms.

Be jau anksčiau priimtų sprendimų, antradienį pristatytame plane kovai su koronaviruso pandemijos pasekmėmis numatyta skirti finansinę paramą kultūrinėms ir kūrybinėms industrijoms, iš dalies kompensuoti atšauktus renginius. Jau anksčiau nuspręsta neatšaukti kultūros renginių organizatorių finansavimo, laikinai naikinamo nuomos mokesčio kultūros įstaigoms, suteikto lankstumo naujoms kultūros formoms (kaip autokinui).

Taip pat numatoma vienkartinė parama scenos menams, atleidimas nuo rinkliavų, švietimo įstaigų įtraukimas į kultūrines edukacijas, festivalių stiprinimas vietiniais kūrėjais. Iš viso pagalbai kultūros sektoriui numatyta per dvi dešimtis priemonių. 

Šį planą trečiadienį tvirtins savivaldybės taryba.

Vilniaus meras Remigijus Šimašius sako, kad kultūra yra „daugeliu atveju irgi ekonomikos sritis“, tačiau ji yra jautresnė nei kitos šakos – anot jo, iš savivaldybės įstaigos „Go Vilnius“ analizės matyti, jog kultūros sektorius yra vienas iš labiausiai paveiktų dėl koronaviruso.

„Jei nieko nebus daroma, labiausiai tikėtini yra bankrotai arba visiški žlugimai. Atsitiesimo laikas yra gana ilgas, tuo tarpu miesto gyvybingumui, kūrybiškumui, miesto konkurencingumui ateityje tai – kertinė sritis“, – spaudos konferencijoje sakė R. Šimašius.

„Todėl kultūrai siūlome nemažai priemonių, kai kurios jų susijusios ir su finansinėmis išmokomis, dotacijomis, kurių planuojame maždaug iki milijono. Taip pat tai susiję su tam tikromis lengvatomis, atleidimais nuo mokesčių, viešųjų erdvių suteikimais“, – pridūrė meras.

Detalizuotame plane įtraukta jau numatyta galimybė kultūros renginių organizatoriams perkelti renginių datą, pakeisti jų formą ar veiklas, panaudoti iki trečdalio projekto lėšų administravimo išlaidoms, o atvejais, kai projektus finansuoja savivaldybė, įsipareigojama kuo greičiau išmokėti lėšas.

400 tūkst. eurų – muzikos ir scenos menams

Savivaldybė taip pat žada suteikti pagalbą kultūrinėms ir kūrybinėms industrijoms, susijusioms su muzikine kultūra ar scenos menais, jei jų veikla labai svarbi Vilniaus gyvybingumui, jų nepasiekė nacionalinės pagalbos priemonės. Tam numatyta iki 200 tūkst. eurų, paramą konkrečioms iniciatyvoms skirtų speciali komisija.

Po 100 tūkst. eurų planuojama atšauktų kultūrinių renginių kompensavimui, vienkartinei paramai
scenos menams ir muzikos įstaigoms, kurių kūrinių sklaida užsienyje dėl karantino buvo atšaukta.

Nuo nuomos mokesčio, rinkliavos už kultūros ir sporto renginius savivaldybė kultūrines įstaigas įsipareigoja atleisti per visus 2020 metus. Rinkliava šiemet nebūtų taikoma ir reklamos, video klipų bei filmų kūrimui filmuojant juos miesto erdvėse.

Taip pat numatoma galimybė kompensuoti įstaigų nuomos ir komunalinius mokesčius karantino laikotarpiu ir dar mėnesį jam pasibaigus.

Kūrėjams – patalpos, įstaigoms – reklamos užsakymai

Kultūrinių ir kūrybinių industrijų atstovams, dirbantiems pagal individualią veiklą ar verslo liudijimus, iki šių metų pabaigos numatoma skirti nemokamas savivaldybės erdves, jei bus rasta tinkamų patalpų.

Numatyta skirti paramą socialinei reklamai Vilniaus miesto kultūros įstaigose, muzikiniuose baruose, klubuose ir kitose įstaigose, kuriose vyksta scenos ir vizualiųjų menų, muzikiniai, kino ar
kitokie (išskyrus striptizo) pasirodymai. 

Svarstoma numatyti prastovos išmokas ar socialinę paramą tiems sostinėje dirbantiems menininkams, kurie „nepagrįstai nepatenka“ į Kultūros ministerijos pagalbos priemonių sąrašą.

Be kita ko, numatyta nemokamai dezinfekuoti kultūros ir sporto įstaigų patalpas ar kompensuoti dezinfekciją.

Nukeltiems renginiams organizuoti – 600 tūkst. eurų

Ketinama skirti sostinės viešąsias erdves koncertams, spektakliams ir kitiems renginiams, o jei reikės –  įrengti papildomas erdves su techniškai pritaikytomis scenomis, baziniu įrangos komplektu ir atitinkančiomis auditorijos poreikį apimtimis.

„Šios erdvės galėtų būti skirtos į rudens / žiemos sezoną nukeltiems 2020 metų kultūros renginiams ir festivaliams (ypač scenos menų ir muzikos). Galimas maksimalus biudžetas, jei tokia priemonė bus reikalinga – iki 600 000 eurų“, –  nurodo savivaldybė.

Švietimo įstaigas ketinama įtraukti į edukacinę veiklą skatinant gidų, kultūros įstaigų ir muziejų užimtumą, tuo pačiu praturtinant švietimą.

Savivaldybė taip pat svarsto paankstinti konkursus, skirtus 2023-aisiais vyksiantiems 700-ųjų miesto metinių minėjimo renginiams, spartinti ir supaprastinti konkursus ir tvarką, kaip lėšos laimėjusius kūrėjus pasiektų kuo greičiau. 

Pati savivaldybė šiemet ir kitų metų pirmąjį pusmetį žada prisidėti prie projektų, renginių ar kitų veiklų pasikeitimų viešinimo Vilniaus miesto savivaldybės komunikacinėse priemonėse.

Svarstoma ir padidinti biudžetą įvykusiam „Kuriu Vilnių” konkursui, kad, esant galimybėms, būtų finansuojami pinigų negavę projektai.

400 tūkst. eurų – kultūros įliejimui į švietimą

Skatinant kultūros inovacijas ir edukaciją, numatyta sukurti kultūros edukacijos ir kvalifikacijos kėlimo projektų, taip pat kultūros inovacijų programas – pastaroji būtų skirta projektų skaitmeninimui, inovatyvioms veikloms ir kūrybos formatams.

Siekiant švietimą nukreipti į kultūrą, 400 tūkst. eurų numatyta skirti vizualiųjų bei scenos menų pasirodymams dienos metu, už šiuos pinigus numatyta iki rudens parengti ir kultūrinę programą ugdymo įstaigoms.

Daugiau lėšų savivaldybė numato skirti ir jau finansuojamiems miesto renginiams bei festivaliams.

Skubų finansavimą ketinama skirti labiausiai nuo karantino nukentėjusiems renginių,
kūrybinių ir kultūrinių industrijų verslams.

R. Šimašius sako, kad esant dinamiškai situacijai, priemonės dar gali keistis.

Vyriausybėje šiuo metu svarstomas 7 mln. eurų paramos kultūros sektoriui paketas, dar apie 1,3 mln. eurų ketinama skirti kompensaciniams mechanizmams perskirsčius pinigus iš vidinių resursų. Pinigai būtų skiriami skaitmeninių kultūros paslaugų programai, kino sektoriaus paramai, kūrėjų kūrybinėms prastovoms, kūrybinėms stipendijoms bei individualiai dirbančių kūrėjų nuostoliams kompensuoti. 

Autorius Ignas Jačauskas

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

5 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar karinių pratybų metu Vilniuje turi būti skelbiama komendanto valanda?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist