Miestas

Rudenį pasitinkame taupydami elektrą – savivaldybė atskleidžia, kur mažės apšvietimas

Vilnius ruošiasi rudens/žiemos sezonui. Atsižvelgiant į padidėjusias elektros kainas miestas imasi veiksmų, kad tai neturėtų įtakos miestiečių gyvenimui ir piniginėms. Kai kuriose vietose bus ribojamas arba išjungiamas apšvietimas, o ateityje savivaldybės pastatų stoguose bus įrengtos saulės elektrinės.

Elektros kainos padidėjo kelis kartus. Visoje Europoje baiminamasi artėjančio šildymo sezono, daugelyje šalių yra įvedami apribojimai, išjungiamas apšvietimas, fontanų ir paminklo apšvietimas, išjungiama šviečianti reklama. Vilniuje gatvių apšvietimas bus išjungtas kai kuriose miesto vietose.

„Reaguojant į kelis kartus padidėjusias kainas, ieškome sprendimų, kurie kiek galima mažiau įtakotų miestiečių gyvenimą, bet efektyviai taupytų sąnaudas (mažinamas šviesos srautas, vėlinamas įsijungimo ir ankstinamas išsijungimo laikas). Nakties metu išjungiamas apšvietimas šunų vedžiojimo aikštelėse, Minsko pl. ir Gudelių tuneliai bus apšviečiami tik nakties metu”, – sako Arūnas Visockas, Vilniaus miesto savivaldybės L.e.p. Infrastruktūros skyriaus vedėjas.

 

Vilniaus apšvietimo taupymo planas apims:

  • Šunų aikštelių apšviestumo lygio mažinimą (naktį išjungiamas);
  • Vaikų žaidimo aikštelių šviestuvų srauto lygio mažinimas, (naktį išjungiamas);
  • Mokyklų stadionų šviestuvų srauto lygio mažinimas, (naktį išjungiamas);
  • Magistralinių gatvių šviestuvų srauto lygio mažinimas;
  • Apšvietimo įjungimo vėlinimas (ryte -20 min, vakare +15 min.);
  • Tunelių apšviestumo lygio mažinimas.

Prie elektros taupymo prisidės ir tebevykstanti apšvietimo tinklo modernizacija. Atnaujinti šviestuvai ir įranga bei įdiegti sprendiniai turėtų padėti taupyti elektros energiją.

„Vilniuje 85 proc. visų šviestuvų yra LED, 31 proc. visų šviestuvų – valdomi nuotoliniu būdu. Modernizuojant apšvietimo tinklą atsiranda galimybė atsiranda per nuotolį  sumažinti apšvietimo intensyvumą, pavėlinti apšvietimo įjungimo laiką vakare ir paankstinti apšvietimo išjungimo laiką ryte. Taip pat mažiname šviesos srautą mažesnės reikšmės objektuose (šunų vedžiojimo aikštelėse, stadionuose ir kt.). Ateityje ir toliau diegiant išmaniąją valdymo sistemą, apšvietimo intensyvumo srauto mažinimą bus galima vykdyti visose Vilniaus miesto gatvėse”, – komentuoja Valdas Benkunskas, Vilniaus vicemeras.

 

Ateityje, esant būtinybei būtų svarstomas ir magistralinių gatvių naktinis išjungimas. Sankryžos ir  pėsčiųjų perėjos išjungiamos nebūtų. Atnaujintas troleibusų parkas prisidės prie energijos taupymo.

„Artimiausiu metu Vilnius planuoja įsigyti apie 100 naujų, autonominės ridos troleibusų. Atnaujinus troleibusų parką mieste nebeliks senųjų „Škoda“ troleibusų, naujieji troleibusai veiks efektyviau, sunaudodami mažiau energijos. O kadangi troleibusai su autonomine rida gali dalį atstumo nuvažiuoti neprisijungus prie elektros laidų, jie galės pakeisti ir dalį dyzelinu ar dujomis varomų autobusų”, – pastebi vicemeras.

Mieste artimiausiu metu bus testuojamas elektros poreikių balansavimo pilotinis projektas. Jo metu tam tikri elektros vartotojai, naudojantys didelio galingumo įrenginius ribos jų veikla tuo laikotarpiu, kuomet elektros vartojimas išauga visame mieste. Taip bus siekiama sumažinti momentinį elektros suvartojimą.

 

„Tam tikrais momentiniais laikotarpiais elektros suvartojimas mieste smarkiai išauga, tad norint užtikrinti reikiamą elektros energijos kiekį vartotojams, naudojami iškastinio kuro generatoriai, galintys greitai pagaminti trūkstamą elektros kiekį. Toks energijos vartojimas nėra efektyvus, todėl planuojame išbandyti tokią energijos taupymo schemą – tam tikri elektros vartotojai, kurie įprastai naudoja didelio galingumo įrenginius (gamyklos, stambūs sporto objektai ir pan.), tais momentiniais laikotarpiais, kai mieste išauga elektros energijos poreikis, ribos savo įrenginių veikimą ir taip sumažins momentinį suvartojimą, kol elektros poreikis tinkle vėl sumažės iki normalaus lygio”, – aiškina V. Benkunskas.

Kai energijos suvartojimas atsistatys, vartotojai galės ir vėl naudoti savo įrenginius pilnu pajėgumu. Anot vicemero, taip bus atsisakoma elektros gamybos iškastinio kuro generatoriais, o nauda prie poreikių balansavimo prisidedantiems vartotojams atsispindės jų sąskaitose už elektrą.

Vilnius rudens sezoną pasitiks su mažesniais ribojimais negu Vakarų Europos šalys. Ar nereikšmingi pokyčiai stipriai palies vilniečių kasdienį gyvenimą ir „išgelbės” jų pinigines – paaiškės jau netrukus.

 
MadeinVilnius.lt informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „Naujosios medijos grupės“ sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
30 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button