Vilniaus meras Remigijus Šimašius sako matantis rizikas, jog trijų didžiausių miestų šiuo metu naudojama ir jau stringanti registravimo vakcinacijai nuo koronaviruso sistema gali neatlaikyti apkrovų pritaikius ją nacionaliniu mastu. 

Jis pirmadienio nesklandumus sako vertinantis kaip „pratybas prieš pritaikymą nacionaliniu mastu ir masinę  vakcinaciją“.

„Galime tik įvertinti, kad tai yra realūs iššūkiai, kurie įvyks visą šią sistemą naudojant nacionaliniu mastu, nes kol kas, mano žiniomis, tik Vilnius, Kaunas ir Klaipėda ją naudoja, bet, kaip matome, iššūkiai yra nemaži (…). Kas šįryt įvyko – didelis skaičius registravosi žmonių ir sistema neatlaikė, po kurio laiko buvo atgaivinta. Tai natūralu – šitą riziką matome“, – spaudos konferencijoje sakė meras.

„Akivaizdu, kad į tai reikia atkreipti dėmesį, kad nacionaliniu mastu neužlūžtų sistema ilgesniam laikui, o ne trumpam, kaip pas mus įvyko“, – tvirtino R. Šimašius.

Laisvų vakcinų skaičius nuolat keičiasi

Be problemų dėl stringančios sistemos, besiregistruojantieji pastebėjo ir nuolat kintantį vakcinų skaičių. T.y. pirmadienio ryte Vilniuje laisvų „Pfizer“ ir „Moderna“ vakcinų buvo nelikę, tačiau vėliau galimų registruotis vietų skaičius vis pasipildydavo, o po 15 val. jų vėl atsirado apie 2 tūkst. – atitinkamai maždaug 1,5 tūkst. „Pfizer“ ir 500 „Modernos“. 

R. Šimašius tai paaiškino tuo, jog didžioji dalis ne „AstraZeneca“ vakcinų buvo skirta skiepams antrąja doze, o registracijos laikų veikiausiai vėl atsirado sumažinus šią „rezervaciją“.

„Dėl šokinėjančių skaičių – ačiū Dievui, kad jie šokinėja į vieną pusę. Tai iš tikrųjų, jei paaiškėjo, kad revakcinacijai reikėjo mažiau pasilikti, tai buvo įkelta papildomai vietų, tai greičiausiai su tuo susiję“, kad papildomi laikai suplanuoti, atidaryti“

R. Šimašius: bus vakcinuojami vis jaunesni

Meras taip pat patikino, kad vakcinavimo prioritetai nustatomi „griežtai vadovaujantis“ operacijų vadovo nurodymais. Anot jo, 55-erių ir vyresni gyventojai „visi galėjo pasiskiepyti“ praėjusią savaitę, jie buvo aktyviai kviečiami tai daryti, o dar kartą paraginti penktadienį, siunčiant įspėjamuosius pranešimus, tačiau didesnio susidomėjimo nesulaukta.

R. Šimašius sakė esantis „už mažesnį įtikinėjimą“ skiepytis tiems, kurie to nenori, bei pripažino, kad šiai grupei specialistai telefonu neskambino, tai galbūt žadama daryti vėliau.

„Nežinau, ką galima dar daugiau daryti – galima tik asmeniniais skambučiais, tą, be abejo, kažkada ir darysime, bet tikrai reikia eiti tolyn“, – sakė jis.

R. Šimašius, kalbėdamas apie 65-erių ir vyresnių skiepijimą, pripažino, kad šioje amžiaus grupėje yra daug rusiškai kalbančių vilniečių, kurie „linkę mažiau skiepytis, nei lietuviškai kalbantys Lietuvos piliečiai“.

„Jei mes pasieksime 70 procentų, tai bus labai labai geras rezultatas. Dabar turime 65 procentus“, – sakė jis.

Meras neatmetė, kad jei šią savaitę 45-erių ir vyresniųjų grupėje bus panaši situacija, skiepai toliau bus skiriami dar jaunesniems.

„Jei turėsime tą patį rezultatą su 45+, jei bus vakcinų, aišku, pagal tą pačią logiką galėsime leistis žemyn į kitas kategorijas. Bet kuriuo atveju, čia klausome Sveikatos apsaugos ministerijos“, – patikino R. Šimašius.

Skiepytis vyksta ir į Vilnių, ir iš jo

R. Šimašius sako abejojantis, ar į sostinę atvykstančių skiepytis iš kitų savivaldybių yra daug, jis sako girdintis ir apie priešingas tendencijas, kuomet būtent vilniečiai vyksta skiepytis į aplinkinius rajonus, pabrėždamas, jog nė viena savivaldybė netaiko apribojimų besiskiepijančių gyvenamajai vietai.

„Man atrodo, kad tai nėra tiek daug, kad tai pavieniai atvejai, kurie garsiai ištransliuojami, nes tai yra nukrypimai nuo normalios situacijos. Aš turiu duomenų apie tai, kaip trisdešimtmečiai neva važiuoja į kai kuriuos rajonus aplink Vilnių, kur ypatingai prastai su skiepais – ar Šalčininkus, ar kažkur kitur, kad nuvažiuoja ir pasiskiepija be jokių problemų“, – teigė jis.

Jis taip pat pripažįsta laukiantis Sveikatos apsaugos ministerijos sprendimo dėl „AstraZeneca“ antrosios dozės paankstinimo ne tik abiturientams ir mokytojams, bet ir kitoms grupėms. Nes, anot jo, žmonės skaičiuoja kitomis vakcinomis greičiau užsitikrinsiantys imunitetą, nei „AstraZeneca“, ir „tai yra problema“. 

Gamintojui rekomenduojant revakcinaciją po 4-12 savaičių, šiuo metu Lietuvoje gyventojai įprastai skiepijami išlaikant ilgesnį tarpą tarp skiepų.

Vilniaus savivaldybė informavo šią savaitę turinti apie 55 tūkst. vakcinų dozių: 29,5 tūkst. „AstraZeneca“, 3,6 tūkst. „Modernos“ ir 22 tūkst. „Pfizer“. 38,3 tūkst. dozių ketinama skirti pirmajam skiepui, likusias – revakcinacijai, įskaitant ir kitos savaitės pradžią.

Statistikos departamento duomenimis, sostinėje paskiepyta 25,6 proc. gyventojų, visoje Lietuvoje šis rodiklis siekia kiek daugiau nei 24,7 procento.

Autorius Ignas Jačauskas

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

8 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar karinių pratybų metu Vilniuje turi būti skelbiama komendanto valanda?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist