Miestas

R. Šimašius nesirengia nukabinti naujos lentos J. Noreikai

Nevyriausybinių organizacijų atstovų ketvirtadienio vakarą pakabintos atminimo lentos karininkui Jonui Noreikai-Generolui Vėtrai nuimti neketinama, teigia sostinės meras Remigijus Šimašius.

„Galima žaisti tą žaidimą, kad vieni pakabina, kiti nukabina. Tikrai to nesiruošiu daryti, nes tikrai tema kur kas sudėtingesnė ir daug gilesnė, yra ir teisinių niuansų, bet labai svarbu, kad atminties politika atsistotų į vėžes“, – per spaudos konferenciją penktadienį sakė Vilniaus meras.

Jis pridūrė, kad lenta pakabinta nelegaliai. Dėl leidimo ją pakabinti ant Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos sienos į savivaldybę niekas nesikreipė, todėl jos įteisinti nesirengiama, tačiau į teisėsaugą kreiptis irgi nežadama.

 

„Noriu išreikšti lūkestį, kad teisėsaugos institucijos nebus veliamos ne į savo klausimus ir atminties politiką vykdys politikai, o policija ir teisėsaugos institucijos atliks savo darbą. Mano asmenine nuomone, šita vakar pakabinta lenta yra gėdos paminklas teisiniam nihilizmui, moraliniam degradavimui ir bestururei politikai“, – teigė R. Šimašius.

Pasak jo, poziciją turėtų išreikšti Lietuvos mokslų akademijos vadovai, tačiau ne pačios Vrublevskių bibliotekos direktorius.

„Dėl šito atvejo visų pirma norėčiau kreiptis į Lietuvos mokslų akademijos prezidentą, kad labai aiškiai įvardytų ir pasakytų, ar Mokslų akademijai yra priimtina, kad ant tokios svarbios nacionalinės institucijos pastato kabo nelegaliai pakabinta lenta žmogui, kuris savo parašais prisidėjo prie getų formavimo. Čia yra esminis klausimas, nes pastatas yra valstybės, ir ta pozicija turi būti aiški“, – sakė sostinės meras.

 

Jis prašė ir prezidento pozicijos, ar jam priimtina ketvirtadienį nelegaliai pakabinta atminimo lenta J. Noreikai-Generolui Vėtrai, taip pat teigė abejojantis dėl G. Nausėdos siūlymo istorinės atminties įamžinimo klausimus spręsti Vyriausybės, o ne savivaldybių patvirtinta tvarka.

„Aš tuo tikras nesu. Miestai ir savivaldybės yra gana skirtingos: turime vieną bendrą istoriją ir daug bendrų spalvų, bet prezidento teisė inicijuoti tą nacionalinį lygmenį. Manau, kad prezidentas turi aiškiai išsakyti nuomonę, ar jam priimtinas teisinis nihilizmas“, – teigė R. Šimašius.

Vilniaus centre, ant Vrublevskių bibliotekos, nauja atminimo lenta J. Noreikai-Generolui Vėtrai pakabinta, nes liepos pabaigoje R. Šimašiaus nurodymu buvo nuimta senoji, kabėjusi ten daugiau nei du dešimtmečius.

 

Nukabinimą inicijavęs R. Šimašius teigė, kad J. Noreika tvirtino nacių administracijos sprendimus steigti žydų getą ir konfiskuoti jų turtą.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro duomenimis, Antrojo pasaulinio karo metais būdamas Šiaulių apskrities viršininku, J. Noreika pasirašė raštus dėl žydų geto steigimo ir žydų turto tvarkymo.

Tačiau 1943 metų vasarį gestapo jis buvo suimtas ir daugiau kaip dvejus metus praleido Štuthofo koncentracijos stovykloje. Užėmus Štuthofą, J. Noreika buvo mobilizuotas į Raudonąją armiją, tarnavo eiliniu.

 

1945 metų lapkritį jis grįžo į Vilnių, įsidarbino Mokslų akademijoje juriskonsultu, pradėjo ieškoti ryšių su antisovietiniu pogrindžiu, 1946 metų pradžioje su bendraminčiais įkūrė Lietuvos Tautinę Tarybą ir pradėjo ruoštis sukilimui, kurį ketino pradėti sulaukus Sovietų Sąjungos ir Vakarų valstybių karo.

Tų pačių metų kovą J. Noreika ir kiti buvo suimti, lapkritį nuteistas mirties bausme. Nuosprendis J. Noreikai įvykdytas 1947 metų vasarį.

1997 metais J. Noreika-Generolas Vėtra apdovanotas Vyčio Kryžiaus 1-ojo laipsnio ordinu po mirties.

 

Autorius: Ramūnas Jakubauskas

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
6 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
5 Komentarai
naujausius
seniausius labiausi vertinti
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Gfghg
Gfghg
3 metus

O kuo tas Noreika nusipelnė Lietuvos rezidencijai? Negi neturime iš 30 000 partizanų labiau nusipelniusių? Vadiname generolu, nors jo karinis rangas buvo eilinio karininko tarpukario Lietuvos kariuomenėje, jis nedalyvavo jokiame partizanų mūšyje, o viską ką nuveikė tai surinko kelių žmonių būrį, kuri pats žiopliai įdavė KGB agentei, kurią verbavo, buvo suimtas ir nužudytas KGB kaip paradomoji akcija rezidencijos judėjimui. Per savo trumpą rezidencija iš esmės nieko prasmingo jis nenuveikė, tik tapo paradomaja auka KGB nesugebant pagauti rimtesnių partizanų. Po nepriklausomybės atgavimo JAV gyvenusios giminės pastangomis buvo išpūstas burbulas ir paskelbtas didvyrių, generolu, vadų… O kai paklausi žmonių kuo jis ten… Skaityti daugiau

Agne
Agne
3 metus

Tai gal jau Lenina galima is Gruto parko parvest i Lukiskiu aikste? Baisu….

geda
geda
3 metus

Lentos kabinimo iniciatoriai pamirso dar pora “nuopelnu” pamineti – Lietuvos zydu genocido vykdytojas, naciu okupacines valdzios kolaborantas

Gieda
Gieda
3 metus
Atsakinėti į  geda

Kad padėjo naciams triuškinti raudonuosius fašistus – tai didelis Noreikos pliusas! Vien tik už tai jis vertas paminklo!

Ale
Ale
3 metus

Supras, kiekvienas dabar gali pasikabinti lenta? Tokiu budu Simasius parodo, kad neverta gerbti miesto valdzios sprendimu.

Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button