Miestas

Premjeras: lėšų Lukiškių memorialui nebus, kol savivaldybė nesutvarkys dokumentų (papildyta R. Šimašiaus komentaru)

Vyriausybė neperves Lukiškių aikštės memorialo laisvės kovotojams statyboms numatytų lėšų, kol Vilniaus savivaldybė nesutvarkys reikiamų dokumentų, pareiškė premjeras Saulius Skvernelis.

„Pinigai nebus pervesti tol, kol nebus parengtas techninis projektas ir tiesiog finišo stadijoje bus gauti visi leidimą šiam projektą įgyvendinti. Kada reikės jį įgyvendinti, tada bus perversti pinigai. Iki to laiko mes pinigų nepervedinėsime“, – ketvirtadienį žurnalistams Seime sakė Vyriausybės vadovas.

Jis taip pat žada aiškintis, kodėl iki šiol oficialiai nėra paskelbtas konkurso laimėtojas – Andriaus Labašausko „Laisvės kalva“, nors tai, anot jo, turėjo padaryti Kultūros ministerija.

 

Anot S. Skvernelio, šiuo metu už visus procesus, susijusius su memorialu, atsakinga savivaldybė: turi būti išduotas leidimas statybai, parengtas techninis memorialo projektas. Stringant procedūroms, premjeras abejoja, jog memorialas atsiras iki šių metų gruodžio, kaip planuota.

„Nebūčiau optimistas ir nedrįsčiau spėlioti dėl tos datos“, – teigė jis.

Seimo Valstybės istorinės atminties komisijos pirmininkas „valstietis“ Arūnas Gumuliauskas trečiadienį suabejojo Lukiškių memorialo konkurso rezultatais ir tvirtino, kad nė viena institucija oficialiai nepaskelbė nugalėtojo, o teisiniu požiūriu nei komisijos, nei konkurso nėra. Komisija dėl to kreipėsi į S. Skvernelį, prašydama spręsti situaciją.

 

„Seimo nariai, aš paprašiau, kad kreiptųsi į mus – tas aplinkybes mes pasiaiškinsime. Konkurso nebuvo, buvo kūrybinės dirbtuvės, atranka, vertinimas. Ar procesas yra įformintas galutinai – tą turėjo padaryti Kultūros ministerija“, – sakė S. Skvernelis.

Vilniaus savivaldybė atmeta Seimo komisijos išsakytas abejones dėl memorialo laisvės kovotojams konkurso ir teigia, jog visiškai pasitikima už konkursą atsakingos premjero sudarytos darbo grupės sprendimais.

Vilniaus savivaldybė atmeta Seimo komisijos išsakytas abejones dėl Kultūros ministerijos ir Šiuolaikinio meno centro skelbtos memorialo atrankos, kurioje laimėjo Andriaus Labašausko projektas „Laisvės kalva“. Antroje vietoje liko projektas, kurio akcentas –  realistinė Arūno Sakalausko kurta Vyčio skulptūra.

 

Pagal skelbtą planą, memorialas rekonstruotoje Lukiškių aikštėje turi būti pastatytas iki šių metų gruodžio 1-osios. Jam įrengti Kultūros ministerija skirs iki 500 tūkst. eurų, darbus vykdys Vilniaus savivaldybė.

Savo ruožtu Seimas po pateikimo yra pritaręs įstatymo projektui, kuriuo siekiama įtvirtinti, kad Lukiškių aikštėje turi stovėti Vyčio monumentas.

R. Karbauskis neatmeta naujo konkurso galimybės

 

„Valstiečių“ vadovas Ramūnas Karbauskis sako, kad Seimas taip pat šiuo metu laukia atsakymų ir neatmeta, kad Seimas galutinai priims įstatymą dėl Vyčio ir bus skelbiama nauja memorialo atranka.

„Iš tikrųjų, Seimas nori žinoti situaciją. Nes gali būti sprendimas, kad nepasitvirtins vykusio konkurso laimėtojas, Seimas iš tikrųjų balsuos dėl to, koks monumentas turi atsirasti Lukiškių aikštėje. Tada bus vėl konkursas, visa kita. Gaila, kad taip yra, bet taip yra“, – Seime žurnalistams teigė „valstiečių“ lyderis.

Paklaustas, ar dėl ne iki galo teisiškai sutvarkytų procedūrų neįžvelgia „valstiečių“ deleguotos kultūros ministrės Lianos Ruokytės –Jonsson atsakomybės, jis tikino, kad pirmiausia reikėtų kalbėti apie Vilniaus savivaldybės klaidas, pavyzdžiui, apie tai, kad konkurso dalyviai nebuvo informuoti apie paveldosauginius reikalavimus nekeisti aikštės reljefo.

 

„Jei ieškome atsakomybės, turėtumėme pradėti nuo Vilniaus miesto pirmiausia, jei žiūrėtumėme į visą istoriją, ne paskutinįjį etapą (…). Jei mes atrasime kažkokių pažeidimų ar problemų šitos kadencijos Kultūros ministerijos sprendimuose, mes taip pat vertinsime tai“, – tikino jis.

Savivaldybės architektas: tai yra projekto žlugdymas

Vyriausybė jau anksčiau buvo įsipareigojusi skirti memorialui 500 tūkst. eurų. Vilniaus savivaldybės Miesto plėtros departamento direktorius Mindaugas Pakalnis sako, kad būtent dėl nepervedamų pinigų procesas ir stringa: negalima parengti techninio projekto, suderinti jo su institucijomis, taigi, ir išduoti statybos leidimo.

„Mes esame sutarę kitaip: kai perves pinigus, mes iš jų mokėsime už projekto padarymą, taip buvo šnekėta. Konkursą organizavo Vyriausybė, Kultūros ministerija ir Kultūros ministerija turi šį reikalą ir pabaigti. Mano supratimu, tai yra nesąžininga. Techninio projekto rengimas buvo numatytas būtent iš tų pinigų, kuriuos skyrė Vyriausybė“, – BNS sakė jis.

„Tai jau yra projekto žlugdymas. Mano supratimu, toks pareiškimas yra kardinalus pozicijos pakeitimas“, – kalbėdamas apie premjero poziciją pridūrė M. Pakalnis.

Remigijaus Šimašiaus komentaras:

„Seimas kasdien nusprendžia ką nors įdomaus. Prieš kelias dienas Seimo valdyba nusprendė, kad prie Seimo reikia pastatyti gigantišką „koplytstulpį”. Vakar Seimo komisija nusprendė, kad Lukiškių memorialo “laimėtojo nėra”.

Laukiu, kada nuspręs, jog balta nėra balta, kad sekmadienį Velykų nebus, ir kad Vilnių užvaldė reptiloidai driežažmogiai.

O grįžtant prie Lukiškių aikštės memorialo – panašu, kad Seimui mūsų valstybės reputacija nerūpi nei kiek.

Buvo konkursas. Turim laimėtoją (kitą, nei, matyt, tikėjosi valstiečiai).

Tik dėl to, kad Lietuvos žmonių, o ypač vilniečių, bei ekspertų pasirinkimas neatitinka Seimo rinkimus laimėjusių valstiečių meninio skonio, dar nereiškia, kad reikia desperatiškai ieškoti stabdžio pedalo.

Tikiuosi, visiems, ne tik man, užteks drąsos padaryti tai, kas privalu – kantriai ir užtikrintai dirbant pasiekti, kad memorialo idėja taptų tokiu projektu, kurį galima realizuoti, o tada nesiblaškant šį projektą ir įgyvendinti.”

Diskusijos dėl šios aikštės likimo vyksta nuo pat nepriklausomybės atkūrimo.

Autorius: Ignas Jačauskas

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
0 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
4 Komentarai
naujausius
seniausius labiausi vertinti
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Dainius
Dainius
3 metus

Seimas velia situacija, premjeras bando derintis prie seimo. savivaldybe paliekama viena kapanotis premjero prisiukslintoj aiksteleje. Kaip tokie atsiranda seime ir vyriausybeje ?

Jonė
Jonė
3 metus

Ponas mere, įrodykite, kad Jūs ne tik kapryzus rodote (mat Jums nepatiko iniciatyvūs žmonės ir Jūs nutarėte parodyti kas čia šeimininkas) pasirūpinkite brolių Vileišių paminklu. Paminklą pastatė Vileišių palykuonis, Vilniaus miesto savivaldybė galėtų skirti lėšų aplinkos prie paminklo sutvarkymui, nes dabar gėda šį paminklą Vilniaus miesto svečiams rodyti. Jeigu taip pat bus prižiūrima ir Lukiškių aikštė, tai jau geriau jokio paminklo.

ingrida
ingrida
3 metus

Meras kaip iš medžio iškritęs…. Juk jis žinojo, kas buvo nuspręsta, kas turi būti aikštėje. Aikštė yra valstybinės reikšmės ir nėra ko reikštis. Kol kas mero didžiausias “nuopelnas” – demonstratyviai nupjauta tuja. Taigi – nuopelnų jokių. Ir – praleista proga patylėti… Man gėda, kad už ji balsavau…….

Tomas
Tomas
3 metus

Vaiku darzelis

Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button