MiestasStatybos Vilniuje

Paskelbtas laimėtojas: Šeškinės geomorfologinis draustinis taps Mamuto parku (vizualizacijos)

Vilniaus miesto savivaldybės ir Lietuvos architektų sąjungos inicijuoto Šeškinės šlaitų pritaikymo konkursą laimėjo MB „Bauland” (D.Baltrušaitis, A. Dailidaitė, P. Kliučininkas, J. Šerpetauskytė) architektų, urbanistų bei kraštovaizdžio architektų komandos projektas – Mamuto parkas.

Vilniaus miesto centrinėje dalyje, tarp Žvėryno, Šeškinės ir Šnipiškių rajonų esantis Šeškinės geomorfologinis draustinis įsteigtas siekiant išsaugoti Neries slėnio šlaite esančiam raguvynui, yra unikalus gamtos objektas, kuris nėra plačiai žinomas visuomenėje, o ir miestiečių nėra dažnai lankomas. Draustinio teritorija, tai vienas iš kelių ypač svarbių Vilniaus gamtinio karkaso elementų, skaidančių miesto urbanistinę struktūrą, formuojančių glaudžias sąsajas su priemiesčio gamtinėmis teritorijomis ir tuo pačiu esanti arčiausiai miesto centro. Didėjant kokybiškų žaliųjų erdvių poreikiui
Vilniuje, Vilniaus miesto savivaldybė paskelbė architektūrinį konkursą teritorijos vizijos sukūrimui.

Konkursą laimėjusios architektų, urbanistų bei kraštovaizdžio architektų komandos vizija yra kurti sveikus, darnius, sumanius ir atsparius klimato kaitai miestus. O projektuojami sprendiniai remiasi urbanizuotų ir žalių viešųjų erdvių balanso paieškomis. Komanda įsitikinusi, kad sėkmingų projektų paslaptis slypi bendradarbiavime su skirtingų sričių specialistais. Tokia praktika taikyta ir pasiūlytame konkursiniame darbe. Tvirti geologinio ir geomorfologinio pobūdžio esminius planuojamos teritorijos raidą ir vertybes pabrėžiantys argumentai buvo suformuoti geografo VU doc. dr. Ričardo Skorupsko ir geologo dr. Simono Saarmann analizėmis ir pasiūlymais. Gamtiniai ir kraštovaizdžio architektūros sprendimai išdiskutuoti su botanike Vilma Gudyniene. Transporto intensyvumo ir judumo klausimai sprendžiami su dr. Kristina Gauče.

 

„Mamuto” parko Architektūrinė-urbanistinė idėja

„Mamuto” parko koncepcija – pritaikyti draustinį lankymui ir sukurti nacionalinės svarbos parką su pažintine edukacine funkcija. Nors Vilnius – vienintelė Europos sostinė, įsikūrusi ties pačia paskutiniojo apledėjimo riba, tačiau savo geologinio unikalumo miestas dar nėra išsamiai pabrėžęs jokiame parke ar muziejuje. Šios temos pristatymas suteikia galimybę sukurti nacionalinės svarbos ir traukos centrą Lietuvoje – Mamuto parką.

Parkas supažindintų su mamutų radiniais, ledynmečio išplitimo riba ir raiškiomis poledynmečio reljefo formomis. Augmenija bei Šeškinės šlaitai – tinkama vieta nuosekliai atskleisti visos Vilniaus teritorijos reljefo ir bendrai kraštovaizdžio formavimosi ypatumus poledynmetyje. Taip pat supažindinti visuomenę, kaip šis kraštovaizdis sąlygojo miesto atsiradimą, sostinės formavimasį lėmė jo augimą. Gamtos padiktuotas unikalus vietovės kontekstas įkvėpė projekto koncepciją bei siūlomą funkcinę programą.

Laimėjusio konkursinio pasiūlymo sprendiniai

Parką sudarytų: edukacinis visiems prieinamas “Mamuto” takas, alternatyvūs “Mamutukų” takai, trys vaizdingos kraštovaizdžio regyklos, pakylančios iki esamų medžių viršūnių ir savo forma atkartojančios Neries upės vingius, mamutų ganyklomis vadinamos vaikų žaidimų ir poilsio aikštelės, botanikos sodas ir skirtingas parko dalis jungiantis kabantis tiltas. Šalia buvusių amunicijos sandėlių, šlaito papėdėje funkcinę programą papildo pažintinis “Amunicijos” takas. Aplinkiniai esami tranzitiniai pėsčiųjų ir dviračių takai yra integruojami į bendrą parko takų tinklą.

 

Dabartinė draustinio teritorija yra apsupta itin intensyviai naudojamų miesto gatvių. Siekiant, kad parkas būtų pastebimas, o patekimas lengvai surandamas, pasiūlyta visuomeninio transporto stotelių, “Statyk ir eik” aikštelių bei planuojamų pėsčiųjų viadukų sistema. Šiuo metu aplinkiniai Šeškinės ozo ir Karoliniškių draustiniai bei šlaitai nesijungia tarpusavyje, įėjimai yra fragmentuoti, o gyvūnų migracija intensyviai vyksta per aplinkines gatves. Todėl projekte yra siūlomas ir ekoduktas viadukas, skirtas gyvūnų migracijai, kurio vieta numatyta virš Ozo gatvės. Projekte taip pat yra
siūlomi įvairūs ekologinio pobūdžio sprendimai, pavyzdžiui, energiją taupantis ir minimaliai faunos
gyvenimą trikdantis naktinis parko apšvietimas.

Straipsnis parenta pagal pranešimą spaudai

Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
78 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

 

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
17 Komentarai
naujausius
seniausius labiausi vertinti
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Edmundas
Edmundas
23 dienas (-ų)

Viskas aišku – bus pastatytas namų kvartalas pavadinimu ,,Mamuto parkas” – taip kaip ir kad ,,Ozo parkas”.

Sveikas pilietis
Sveikas pilietis
24 dienas (-ų)

Puiku! Labai geras ir geroje vietoje projektas, dar viena sutvarkyta vieta Vilniuje 😉

ror
ror
24 dienas (-ų)

Smagiausia, kad yra pažimėtas stadionas 😀 tiesa, ten iš Geležinio vilko gatvės yra puiki trasa slidininkams, labai liūdna, kad nebuvo į tai atkreiptas dėmesys. Galėjo būti puiki vieta sportui, deja….manau projektas gana skurdus, bet aišku geriau nei nieko.

Vytautas
Vytautas
24 dienas (-ų)

Toje vietoje tikrai galėjo būti apžvalgos bokštas. Vietoje to bus daug rodyklių…
Gaila, kad neišnaudojame vaizdingų plotų…

Jekaterina
Jekaterina
24 dienas (-ų)

Pasižiūrėkite triukšmo žemėlapyje – tai viena iš Vilniaus raudonų zonų, buvimas kurioje nesuderinamas nei su rekreacija, dėl itin aukšto lygio varginančio triukšmo. Užtat prie Šeškiuko ežero yra tylesnė zona kur galima pailsėti – bet ten savivaldybė projektuoja Šiaurinį kelią. Tokie prpjektai – tai tiesiog didelis spjūvis į gyventojų sveikatą.

Valerijus
Valerijus
24 dienas (-ų)
Atsakinėti į  Jekaterina

Vakarais būna einu pabėgiot tai jokio ypatingo triukšmo nėra ten, tik takelyje palei Ukmergės g. kur medžių mažiau, bet automobiliai dauboje ir tai trunka tik kol eismas intensyvus žmonėms grįžtant iš darbų. Nepalyginsi su triukšmu kurį patiriam daugiabutyje Šeškinėje. Labai gerai kad tvarkys šituos šabakštynus, pamatysit, pilna ten bus žmonių, o pastačius pėsčiųjų viaduką iš senosios Šeškinės atsivers didžiulės galimybės naujiems maršrutams. Laukiam nesulaukiam.

Valerijus
Valerijus
24 dienas (-ų)
Atsakinėti į  Jekaterina

triukšmo žemėlapis tai pieno riebumą rodo, kažkoks robotas sudėjo spalvas pagal eismo intensyvumą gatvėse ir tiek, visiškai neatsižvelgta į želdynų ir reljefo įtaką šioje vietoje. kas jį sudarė ir kokia metodologija? Tegu eina realiai pamatuoti.

Rekomenduojamas VIDEO
Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button