Kasmet kovo 22 dieną visame pasaulyje minima Pasaulinė vandens diena. Šiemet jos proga didžiausia Lietuvoje vandentvarkos bendrovė „Vilniaus vandenys“ pristato interaktyvų vandenviečių žemėlapį, kuriame galima pasitikrinti bendrovės tiekiamo vandens kokybę.

Interaktyviame vandens kokybės žemėlapyje, kurį galima rasti „Vilniaus vandenų“ tinklalapyje, kiekvienas vartotojas pagal savo adresą gali matyti, iš kurios vandenvietės jam yra tiekiamas vanduo ir kokie yra jo mikrobiologiniai, cheminiai ir jutiminiai parametrai.

Pasirinkęs norimą vandenvietę, vartotojas mato, ar vanduo yra tinkamas gerti. Interaktyviame žemėlapyje taip pat galima pamatyti visų „Vilniaus vandenų“ vandenviečių aptarnaujamas teritorijas ir patikrinti bet kurios iš jų tiekiamo vandens kokybę.

Marius Švaikauskas, „Vilniaus vandenų“ generalinis direktorius, sako, kad sukurti interaktyvų vandens kokybės žemėlapį bendrovę paskatino didelis klientų susidomėjimas į jų namus atitekančio vandens parametrais.

„Visame Vilniuje vanduo, bėgantis iš čiaupo, yra geras ir tinkamas vartoti, tik priklausomai nuo vandenvietės gali skirtis kai kurie vandens parametrai. Vanduo yra gyvybiškai svarbus resursas, tad mes jaučiame didelę atsakomybę užtikrindami tyro vandens tiekimą gyventojams ir nuolat investuojame į vandenviečių atnaujinimą ir vandens gerinimo procesus. Tikimės, kad interaktyvus žemėlapis paskatins gyventojus dažniau gerti vandenį iš čiaupo ir taip sutaupyti ne tik pinigų, bet ir mažinti plastikinių buteliukų vartojimą“, – sako M. Švaikauskas.

Vandens kokybę užtikrina išsamūs tyrimai

Lietuvoje 100 proc. vandens šalyje išgaunama tik iš požeminio vandens gręžinių. O požeminis vanduo yra geriausiai apsaugotas, nes neturi sąveikos su aplinka ir taip išvengia išorinės cheminės ir mikrobiologinės taršos.

„Nors mūsų požeminis vanduo yra apsaugotas nuo išorinės taršos, tačiau pramonė, žemės ūkis, transportas, buitinės atliekos nuolat teršia aplinką ir gali susidaryti sąlygos kenksmingoms medžiagoms pakliūti į vandenį. Todėl būtina nuosekli ir nuolatinė geriamojo vandens kontrolė“, – pasakoja Aurelija Baronienė, „Vilniaus vandenų“ laboratorijos vadovė.

Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimus nustato Lietuvos higienos norma HN24:2017. Remiantis šiais reikalavimais ir siekiant užtikrinti tiekiamo vandens kokybę, „Vilniaus vandenys“ vykdo nuolatinę geriamojo vandens kokybės stebėseną, atlieka tyrimus. 2020 m. bendrovės laboratorijoje iš viso buvo atlikti 20 005 tyrimai – 32 proc. daugiau nei 2019 metais.

„Vilniaus vandenų“ laboratorijos vadovė priduria, kad geriamas vanduo laikomas tinkamu gertu, kai jame nėra patogeninių mikroorganizmų, virusų ir pirmuonių. Jo skonis, kvapas ir skaidrumas – geras, o toksinių medžiagų ir druskų nėra daugiau nei leidžia normatyvai.

Lietuvoje vandens netrūksta

Nors kai kuriose pasaulio šalyse, tokiose kaip Australija, JAV ar Prancūzija, jau jaučiamas vandens trūkumas, Lietuvoje jo turime net 7 kartus daugiau negu reikia. Vandens išgavimas iš požeminių sluoksnių yra atsinaujinantis procesas: išvalytas vanduo grąžinamas gamtai, nuolat pasipildo iš kritulių, filtruojasi per gruntą, t. y. per natūralų filtrą atgal į požemį.

Bendri požeminio vandens ištekliai skirti Vilniaus miestui – 562,95 m³/h. O daugiausia vandens išteklių turime Pagirių – 79,5 m³/d, Virių – 40,5 m³/d ir Nemenčinės – 38,5 m³/d vandenvietėse. M. Švaikauskas dalinasi, kad turime ir perspektyvinių vandenviečių, kurios dar nėra pastatytos, tačiau jau galima nuspėti, kiek jose turėsime vandens išteklių. Pavyzdžiui, Merkio – 120,0 m³/d.

Vandeningiausios vandenvietės

Bendrovės vandens tiekimo sistemą sudaro 34 vandenvietės, kuriose veikia 325 gręžiniai, iš jų 272 – Vilniaus mieste. Vandeningiausia Vilniaus vandenvietė – Antaviliuose, kuri aprūpina vandeniu apie 250 000 gyventojų.

Labai vandeningos ir Tuputiškių, Vingio, Bukčių, Kirtimų vandenvietės. Vandeningiausius gręžinius turi Vingio parko ir Pagirių vandenvietės.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

4 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist