Miestas

Paplūdimiai Vilniuje

Atšilus orams visus traukte traukia prie vandens. Jeigu savaitgalį nepavyksta išvažiuoti prie jūros, į sodybą ar sodą, neverta sėdėti namuose – Vilniuje yra ne tik gražus senamiestis ir puikūs parkai, bet ir keletas paplūdimių. Svarbiausia nepamiršti būti draugiškiems aplinkai ir poilsiaujantiems šalia.

5 oficialūs Vilniaus paplūdimiai

Valakampių paplūdimys
GPS 54. 731071, 25. 298422
Iš Antakalnio žiedo važiuoja autobusas Nr. 15. Važiuoti iki „1 paplūdimio stotelės“

Valakampių paplūdimys
GPS 54. 742273, 25. 293092
Iš Antakalnio žiedo važiuoja autobusas Nr. 15. Važiuoti iki „2 paplūdimio stotelės“

 

Žirmūnų paplūdimys
GPS 54. 723444, 25. 312795
Iš centro važiuoja troleibusai Nr. 10 ir 11, važiuoti iki „Valakupių tilto“ stotelės.

Salotės paplūdimys
GPS 54. 695546, 25.178640
Iš centro važiuoja autobusas Nr. 47 į Pilaitę iki „Gilužio“ stotelės. Išlipus Gilužio ir Taurutės gatve paeiti iki Salotės ežero.

Žaliųjų ežerų paplūdimys
GPS 54. 785377, 25. 334637
Nuo „Žaliojo tilto“ stotelės autobusu Nr. 10, 26 ar troleibusu Nr.5 iki „Kunigo Broniaus Laurinavičiaus“ stotelės ir persėsti į autobusą Nr. 36 iki „Verkių Riešės“ stotelės.

 

Mokami paplūdimiai netoli Vilniaus

„Villa Alicante”
Padekaniškių g. 8, tel. +370 5 204 0100, +370 685 84793

„Vilnoja”
Zdziechovskio g. 27, Sudervės kaimas, Vilniaus rajonas
Tel. +370 5 249 0346, +370 686 00067

Viešojo transporto maršrutai http://www.marsrutai.lt/vilnius/#Routes/

 

Maudyklų vandens kokybė


Oficialiai įteisintų maudyklų vandens kokybės žemėlapis Vilniaus mieste (žalia vėliavėlė – atitinka normas)

Niekada nebūkite tikri, kad paplūdimio vanduo yra švarus, kol nepadaryti tyrimai. Mat iš tiesų vanduo gali būti užterštas nematomais įvairias ligas sukeliančiais mikroorganizmais.Vilniuje tyrimai atliekami oficialiai įteisintose penkiose maudyklose: Neries (Valakupių I ir II, Žirmūnų), Salotės bei Žaliųjų ežerų. Nuo 2009 m. pradėti stebėti dažnai žmonių lankomi Tapelių bei Balžio (Šilo) ežerai.

Vilniaus miesto savivaldybės įmonė UAB „Grinda” nuo 2011 m. prižiūri Vilniaus m. paplūdimius. Vilniaus miesto visuomenės sveikatos biuras stebi maudyklų vandens kokybinius rodiklius, vadovaudamasis HN 92:2007 „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė” bei informuoja visuomenę taršos atvejais. Tyrimai atliekami maudymosi sezono metu (birželio 1 d. – rugsėjo 15 d.) kas dvi savaites. Apie stebimų vandens telkinių tinkamumą maudytis galite sužinoti Vilniaus mieste stebimų maudyklų žemėlapyje (Vilniaus mieste ir Vilniaus rajone).

 

Kokie rodikliai stebimi?

Mikrobiologiniai:

 •    žarniniai enterokokai (kas dvi savaites)
 •    žarninės lazdelės (kas dvi savaites)
 •    salmonelių skaičius (susidarius išskirtinei situacijai)

 

Fizikiniai-cheminiai:

 
 •     atliekos, nuolaužos ir plūduriuojančios medžiagos (kas dvi savaites)
 •     amonio azotas (esant eutrofikacijos tendencijoms)
 •     kjeldalio azotas (esant eutrofikacijos tendencijoms)
 •     bendrasis fosforas (esant eutrofikacijos tendencijoms)

Kodėl po liūčių maudytis nepatartina?

Ant pastatų, miesto gatvių ar kiemų patenkantys lietaus lašai į mūsų aplinką nuplauna įvairius teršalus: automobilių tepalus, degalus, langų valymo ir kitokius skysčius, pesticidus, maisto atliekas, statybviečių teršalus, šiukšles ir nuolaužas. Šie teršalai patenka į lietaus kanalizacijos sistemą, iš jos keliauja į upes, ežerus ar jūrą. Daugelis pavojingų žmogui mikroorganizmų į vandens telkinius, dažniausiai upes, patenka iš nutekamųjų vandens valymo įrenginių, nelegalių išleidimų iš gamyklų, namų ūkių, gyvulininkystės kompleksų. Pavojinga, kai su pertekliniais lietaus vandenimis į maudyklas nuplaunamos laukinių gyvūnų, namų augintinių ir paukščių fekalijos. Besimaudant vandenyje, kuriame mikrobiologinė tarša viršija nustatytas normas, ar prarijus šlakelį užteršto vandens galima užsikrėsti dizinterija, salmonelioze ar kitomis bakterinės kilmės žarnyno infekcijomis, taip pat gali išberti odą. Dėl vandens taršos gali prasidėti ir šlapimo, lytinių takų ligos, akių gleivinės uždegimas. Pavojingiausi yra arčiausiai miestų, žemės ar gyvulininkystės ūkių esantys vandens telkiniai. Maudytis patartina praėjus nors 24 valandoms po liūties pabaigos.

Ar vandens „žydėjimas” pavojingas sveikatai?

Dėl karščių vandens kokybė prastėja – susidaro daugiau fosforo, azoto, ima daugintis dumbliai. Vandens žydėjimą – eutrofikaciją sukelia maisto medžiagų perteklius, kuriomis minta dumbliai. Dumbliai sparčiai dauginasi, kaupiasi vandens paviršiuje. Žuvusius dumblius skaido bakterijos, suvartojančios daug deguonies, todėl vandenyje ima jo trūkti, dūsta žuvys, sklinda nemalonus kvapas. Poilsiautojams, ypač mažiems vaikams, pagyvenusiems žmonėms, žmonėms su nusilpusiu imunitetu, nuo alergijos kenčiantiems ar odos ligomis sergantiems asmenims, nepatartina maudytis žydinčiame vandenyje. Į gilesnius žydinčio vandens sluoksnius patenka mažiau ultravioletinių saulės spindulių, todėl ilgiau išlieka gyvybingi kenksmingi mikrobai – vidurių šiltinės, choleros, dizinterijos bakterijos, enterovirusai, poliomelito ir infekcinio hepatito virusai.

Paplūdimyje negalima:

 •     vedžioti, maudyti šunų ir kitų augintinių;
 •     vartoti alkoholinių gėrimų;
 •     šiukšlinti;
 •     atlikti „gamtinių” reikalų tam neskirtoje vietoje;
 •     maudytis, turint virškinimo sutrikimų (viduriuojant);

Vandenyje tykančių mikrobų pavojus sveikatai

Bakterijos: gastroenteritas (skrandžio ir plonosios žarnos uždegimas), Salmoneliozė (maisto užteršimas), Cholera (vėmimas, pilvo skausmai).

Virusai: karščiavimas, peršalimai, gastroenteritas, viduriavimas, kvėpavimo infekcijos, hepatitai.

Pirmuonys: gastroenteritas, kriptosporidiozė (pažeidžiamas virškinimo traktas, viduriavimas), giardiazė (viduriavimas, pilvo spazmai), dizinterija.

Kirmėlės: vėmimas, nerimas, krūtinės ląstos skausmai, virškinimo sutrikimai, kosulys, karščiavimas, viduriavimas.

Įvertink šį straipsnį
Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!
3 skaitytojai (-ų) įvertino
Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Užsisakyti komentarų pranešimus
Pranešti apie
guest
1 Komentaras
naujausius
seniausius labiausi vertinti
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
rasa

Kodėl nėra nei vieno paplūdimio prie Neries šalia Karoliniškių? Visi paplūdimiai tik “įtekant” į Vilnių, ką tik atitekėjus iš Baltarusijos atominės aušinimo įrenginių. Bet pratekėjus Vilniaus senamiestį paplūdimys jau tik šunims. Ar Vilnius šūdus nevalytus kokius nors išleidžia į upę ar tik šiaip nekenčia nepasiturinčių vilniečių, neišgalinčių nusipirkt automobilio ir kasdien teršti orą važiuojant už miesto pasimaudyti? Tokia didžiulė upė, o pasimaudyti NĖRA KUR!!!

Rekomenduojamas VIDEO
Back to top button