Daugybę naujakurių turinčioje sostinės Paplaujos rajono Manufaktūrų gatvėje tęsiant infrastruktūros atnaujinimo darbus ima ryškėti būsimo bulvaro veidas. Šiandien čia įrenginėjamos naujos dangos pėstiesiems ir dviratininkams, ruošiamasi sodinti naujus želdinius. Šiame etape nepavyko, kaip planuota, išsaugoti dalies medžių, bet ateityje atsiras nauji, o, nuvertus betoninę buvusios „Audėjo“ gamyklos sieną, bus toliau planuojama šios teritorijos plėtra, Vilniaus miesto savivaldybė skatins rengti projektus, į gatvės pusę atsigręžiančius kokybiškomis žaliosiomis erdvėmis.

Pasak savivaldybės Želdynų skyriaus vedėjos Giedrės Čeponytės, bandant išsaugoti 31-ą Manufaktūrų gatvės medį, projektas buvo stabdomas ir koreguojamas net paskutinėje – darbo projekto stadijoje. Bet gerus norus koregavo esamų ir projektinių aukščių skirtumas, kuris per visą gatvę siekia nuo keliolikos iki keliasdešimt centimetrų, bei faktas, kad po medžių šaknimis kažkada buvo pravesti net septyni telekomunikacijų bendrovės inžineriniai tinklai, iš kurių topografiniame žemėlapyje buvo pažymėtas tik vienas. Atkasus šaknis medžiai „pakibo“ ore. Technologiškai įrengti naujų šaligatvių nepažeidžiant šaknų būtų neįmanoma. Dalis šių medžių, kaip nustatyta dendrologo, jau buvo patyrę pažeidimų ir, net išsaugojus juos, būtų tekę juos stipriai gydyti.

„Paplaujos rajono centre atnaujintas Manufaktūrų gatvės bulvaras, neabejojama, padidins teritorijos patrauklumą, o prisidėjęs prie pėsčiųjų srautų šioje teritorijoje didėjimo, skatins verslo ir darbo vietų kūrimąsi, plėtrą ir naujų investicijų pritraukimą. Suprojektuotas kokybiškai naujas bulvaras, jam parengti patys tinkamiausi želdiniai, ir pasodinti jie bus galvojant apie ilgaamžę žaliųjų plotų apsaugą bei gyventojų judėjimo komfortą“, – sakė G. Čeponytė.

Manufaktūrų ir Paupio gatvių sankryžoje suprojektuotose rekreacinėse erdvėse naujais želdiniais bus formuojamos jaukios bendruomeninės erdvės, švelninamas Drujos gatvės poveikis čia įrengiamoms žaidimų aikštelėms ir poilsio zonoms. Rūpinantis ne tik pagerinti vietos biologinę įvairovę, bet ir priderinti ją prie natūralaus gretimos Vilnios upės šlaitų charakterio, čia bus prisodinta juodalksnių, gluosnių, klevų, ievų, blindžių, lazdynų.

Kitoje Manufaktūrų gatvės pusėje beveik 100 prastesnės būklės gatvės medžių, kaštonų ir liepų, buvo pašalinta jau anksčiau, dendrologams konstatavus, kad didelė jų dalis yra prastos būklės dėl ilgalaikio netinkamo genėjimo ir nuolatinės priežiūros trūkumo. Ir vietoj jų, ir aplinkinėje teritorijoje šiandien jau suplanuota sodinti daugybė naujų želdinių. Pasirinktos Lietuvos klimatinėms sąlygoms tinkamos medžių rūšys. Galvota ir apie tai, kad jos turi būti kuo atsparesnės druskoms, barstomoms žiemos metu, ilgaamžės, turėti gerą lajos struktūrą, tinkamą gatvėms ir kartu – išraiškingus siluetus.

Gatvės linija bus suformuota iš paprastųjų klevų, turinčių gerą lajos struktūrą. Čia jie bus pasodinti net 88 (iš viso projekte numatyti 128 nauji medžiai). Dėl esamų inžinerinių tinklų situacijos ištisa medžių linija negalima, todėl medžiai sodinami intervalais. Suplanuota didinti ir dekoratyvių, mažai priežiūros reikalaujančių krūmynų plotus.

Manufaktūrų ir Drujos gatvės sankryžoje suplanuota sodinti akcentinį medį – raudonąjį ąžuolą, kurio išraiškingas aukštas siluetas ateityje praturtins miestovaizdžio siluetą.

Iki rekonstrukcijos gatvė buvo nepritaikyta žmonių su negalia reikmėms, nebuvo atskirtos juostos dviračiams. Gatvėje nebuvo suoliukų, šiukšliadėžių, šviestuvų būklė ir išvaizda buvo prasta. Planuojant gatvės rekonstrukciją įvardinta būtinybė formuoti naują architektūrinį gatvės charakterį, kurti šiuolaikišką, ergonomišką, rekreacijai tinkamą aplinką. Tikimasi, kad atnaujinta infrastruktūra naudosis ne vienos aplinkinės gatvės gyventojai: nuo Paupio iki Kaukysos.

Rekonstruojama apie 633 m ilgio Manufaktūros gatvę tuo pačiu atnaujinami 1017 m lietaus nuotekų tinklų, apie 540 m buitinių nuotekų tinklų ir apie 250 m vandentiekio tinklų, įrengiami mažosios architektūros elementai, apšvietimas, tvarkomi želdiniai, teritorija pritaikoma žmonėms su negalia, įrengiama renginiams ir rekreacijai skirta aikštė su rekreacine įranga.

Iš viso įgyvendinus projektą bus atnaujinta iki 20 973 kv. m ploto atvira erdvė.

Bendra šios teritorijos atnaujinimo projekto vertė – 2,239695,62 eurų, iš kurių Europos Sąjungos regioninės plėtros fondo lėšos sudarys 1,7 mln. eurų, Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšos 152 tūkst. eurų, sostinės savivaldybės indėlis – 365 tūkst. eurų.

Projektas finansuojamas pagal 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 7 prioriteto „Kokybiško užimtumo ir dalyvavimo darbo rinkoje skatinimas“ įgyvendinimo priemonę Nr. 07.1.1-CPVA-R-904 „Didžiųjų miestų kompleksinė plėtra“.

Numatoma projekto pabaiga – 2021 m. vasara.

Įvertink šį straipsnį

Suteikiame jums galimybę įvertinti mūsų turinį. Spustelėkite ant žvaigždės, kad įvertintumėte!

13 skaitytojai (-ų) įvertino

Iki šiol nėra įvertinimų! Būkite pirmas, įvertinęs šį įrašą.

Rekomenduojami VIDEO

Susiję straipsniai

Reklama

Ar per sakurų žydėjimą turi būti draudžiamas eismas Upės gatve?

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist